Organizatorzy Tour of Turkey starają się, aby ich impreza w 2014 roku została włączona do kalendarza World Tour. Wyścig rozgrywany jest dopiero od 2008.r, jednak dzięki patronatowi Prezydenta Turcji  szybko się rozwija.

„Od 2008 roku ciężko pracujemy nad ulepszaniem naszej imprezy, rozmawiając bezpośrednio z zawodnikami i drużynami. Od dwóch lat, spełniamy wszystkie kryteria, które wymagane są przez radę World Tour”, powiedział dyrektor wyścigu – Abdurrahman Açikalin.

Rozgrywany pod patronatem Prezydenta Turcji wyścig, skrupulatnie dba o bezpieczeństwo kolarzy od przylotu, do ich wylotu z kraju. W cały projekt zaangażowane są wszystkie służby, począwszy od wojska, kończąc na policji.

„Prezydent Abdullah Gul gwarantuje nam wsparcie, ponieważ to wydarzenie ma olbrzymi wpływ na promocję naszego kraju na świecie”, kontynuuje Açıkalın, który twierdzi, że za kilka lat jego wyścig ma dołączyć do grona najlepszych imprez na świecie. Świadczyć ma o tym fakt, że dzięki Prezydentowi do remontu poszło lub w najbliższym czasie pójdzie aż 1400 km dróg!

Dzięki dołączeniu do tzw. „kalendarza światowego”, wyścig dookoła Turcji ma propagować wśród tamtejszej ludności turystykę rowerową.

W ubiegłym sezonie, na jednym z etapów tej imprezy Bartosz Huzarski (NetApp) zameldował się na 2. pozycji. Przegrał tylko z Alessandro Petacchim (Lampre-ISD). Polak tego dnia wywalczył również koszulkę lidera klasyfikacji generalnej.

Poprzedni artykułT-A: Edvald Boasson Hagen wygrał sprint na kostce brukowej