Jonathan Tiernan-Locke (Endura Racing) otworzył i zamknął wyścig Tour Méditerranéen. Brytyjczyk na ostatnim, skróconym etapie pokonał Daniela Navarro (SaxoBank) oraz Stefano Garzelli`ego (Acqua & Sapone).

Wyścig tradycyjnie miał się zakończyć na wzniesieniu Mont Faron, jednak przez zimową aurę, skrócono dystans z 130 km do 77. Kolarze finiszowali na Col de Gardes.

Na samotny atak zaraz po starcie zdecydował się Johan Le Bon (Bretagne-Schuler). Francuz został jednak skasowany na 10 kilometrów przed finałowym podjazdem.

Z peletonu zaatakował mało znany Brytyjczyk Tiernan-Locke, który kilka dni temu wygrał już pierwszy etap francuskiej etapówki. Kolarz został prawdopodobnie zlekceważony przez resztę stawki i po jego akcji w zasadniczej grupie zapanowało lekkie zawahanie. Uciekinier wykorzystał te szansę i po solowej akcji pokonał o 28 sekund pomocnika Alberto Contadora, Daniela Navarro oraz byłego triumfatora Giro d`Italia, Stefano Garzelli`ego.

Ścigający się dla kontynentalnej ekipy Endura – Tiernan-Locke, wygrał również generalkę wyścigu. Najlepszy z Polaków Rafał Majka (SaxoBank), uplasował się na 23. pozycji.

 

Wyniki:

1 Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Endura Racing 1:54:05
2 Daniel Navarro (Spa) Team Saxo Bank 0:00:17
3 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone
4 Angel Madrazo (Spa) Movistar Team 0:00:22
5 Nicki Sorensen (Den) Team Saxo Bank 0:00:27
6 Laurent Mangel (Fra) Saur – Sojasun
7 Julien El Fares (Fra) Team Type 1 – Sanofi
8 Romain Hardy (Fra) Bretagne – Schuller
9 Thibault Pinot (Fra) FDJ-Big Mat
10 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
11 David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
12 Rémi Pauriol (Fra) FDJ-Big Mat
13 Yohann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
14 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
15 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team
16 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
17 Florian Guillou (Fra) Bretagne – Schuller
18 Rémy Di Gregorio (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
19 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur – Sojasun
20 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
21 Davis Lopez (Spa) Movistar Team
22 Michel Kreder (Ned) Garmin – Barracuda
23 Maxime Mederel (Fra) Saur – Sojasun
24 Simon Clarke (Aus) GreenEdge Cycling Team
25 Egor Silin (Rus) Astana Pro Team
26 Rafal Majka (Pol) Team Saxo Bank
27 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
28 Clement Koretzky (Fra) La Pomme Marseille 0:00:36
29 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat 0:00:39
30 Jeremy Roy (Fra) FDJ-Big Mat
31 Assan Renev (Kaz) Astana Pro Team
32 Rafael Valls Ferri (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
33 Johan Le Bon (Fra) Bretagne – Schuller 0:00:44
34 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team 0:00:47
35 Francesco Ginanni (Ita) Acqua & Sapone 0:00:50
36 Jean Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:55
37 Julien Antomarchi (Fra) Team Type 1 – Sanofi 0:01:05
38 Guillaume Boivin (Can) Spidertech Powered By C10 0:01:07
39 Chris Anker Sorensen (Den) Team Saxo Bank
40 Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone
41 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
42 Yohan Cauquil (Fra) La Pomme Marseille
43 Ignatas Konovalovas (Ltu) Movistar Team
44 Wesley Sulzberger (Aus) GreenEdge Cycling Team
45 Michael Albasini (Swi) GreenEdge Cycling Team 0:01:16
46 Russell Downing (GBr) Endura Racing 0:01:49
47 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
48 Sebastien Duret (Fra) Bretagne – Schuller 0:01:52
49 Grègorie Tarride (Fra) La Pomme Marseille
50 Benjamin Noval (Spa) Team Saxo Bank
51 David Tanner (Aus) Team Saxo Bank
52 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
53 Sebastien Turgot (Fra) Team Europcar
54 Lucas Euser (USA) Spidertech Powered By C10
55 Wouter Mol (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
56 Michael Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
57 Francisco José Ventoso (Spa) Movistar Team
58 Christophe Le Mevel (Fra) Garmin – Barracuda
59 Dan Martin (Irl) Garmin – Barracuda
60 James Van Landschoot (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s
61 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
62 Tomasz Marczynski (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
63 Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne
64 Alexander Pichot (Fra) Team Europcar 0:02:25
65 Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale 0:02:39
66 Staf Scheirlinckx (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s
67 Martin Mortensen (Den) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
68 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank
69 Pierre-Luc Perichon (Fra) La Pomme Marseille
70 Steven Caethowen (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s 0:02:53
71 Kevin Vanimpe (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
72 Kiel Reijnen (USA) Team Type 1 – Sanofi 0:03:02
73 Peter Stetina (USA) Garmin – Barracuda
74 Caleb Fairly (USA) Spidertech Powered By C10
75 Thomas Peterson (USA) Garmin – Barracuda
76 Florent Barle (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
77 Benjamin Giraud (Fra) La Pomme Marseille
78 Thomas Vaubourzeix (Fra) La Pomme Marseille
79 Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 – Sanofi
80 Fabio Tabore (Ita) Acqua & Sapone
81 Mathieu Delaroziere (Fra) La Pomme Marseille
82 Arnaud Courteille (Fra) FDJ-Big Mat
83 Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
84 Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank
85 Rony Martias (Fra) Saur – Sojasun
86 Jonathan Patrick McCarty (USA) Spidertech Powered By C10
87 Paul Poux (Fra) Saur – Sojasun 0:03:14
88 Travis Meyer (Aus) GreenEdge Cycling Team
89 Thomas Vaitkus (Ltu) GreenEdge Cycling Team
90 Matthew Wilson (Aus) GreenEdge Cycling Team
91 Jean Lou Paiani (Fra) Saur – Sojasun
92 David Boily (Can) Spidertech Powered By C10 0:03:39
93 Florian Vachon (Fra) Bretagne – Schuller 0:04:16
94 Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ-Big Mat 0:04:36
95 Enrique Sanz Unzue (Spa) Movistar Team 0:05:02
96 Scott Thwaites (GBr) Endura Racing 0:05:14
97 René Mandri (Est) Endura Racing
98 Rob Partridge (GBr) Endura Racing
99 Alex Howes (USA) Garmin – Barracuda
100 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ-Big Mat
101 Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
102 Assan Bazayev (Kaz) Astana Pro Team
103 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team
104 Arnoud Van Groen (Ned) Accent Jobs – Willems Veranda’s
105 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale
106 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar
107 Thomas Voekler (Fra) Team Europcar
108 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
109 Eric Berthou (Fra) Bretagne – Schuller 0:06:47
110 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:08:40
111 Stephane Poulhies (Fra) Saur – Sojasun
112 Alexandre Blain (Fra) Endura Racing
113 Romain Zingle (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
114 Joey Rosskopf (USA) Team Type 1 – Sanofi 0:08:49
115 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale 0:09:53
116 Sebastien Chavanel (Fra) Team Europcar
117 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale
118 Raymond Kreder (Ned) Garmin – Barracuda
119 Will Routley (Can) Spidertech Powered By C10
120 Jens Keukeleire (Bel) GreenEdge Cycling Team 0:10:57
121 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Garmin – Barracuda
122 Filippo Fortin (Ita) Team Type 1 – Sanofi
123 Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
124 Jimmy Casper (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team
DNF Danilo Napolitano (Ita) Acqua & Sapone
DNF Brett Lancaster (Aus) GreenEdge Cycling Team
DNF Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne – Schuller
DNF Guillaume Blot (Fra) Bretagne – Schuller
DNF Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 1 – Sanofi
DNF Etienne Tortelier (Fra) Saur – Sojasun
DNF Andy Cappelle (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s
DNF Leif Hoste (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s
DNF Evert Verbist (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s
DNF Sjef De Wilde (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s
DNF Ian Bibby (GBr) Endura Racing
DNF Ian Wilkinson (GBr) Endura Racing
DNS Kenny Elissonde (Fra) FDJ-Big Mat
DNS Bjorn Selander (USA) Spidertech Powered By C10

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Endura Racing 10:48:42
2 Michel Kreder (Ned) Garmin – Barracuda 0:00:27
3 Daniel Navarro (Spa) Team Saxo Bank 0:00:31
4 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone 0:00:33
5 Angel Madrazo (Spa) Movistar Team 0:00:42
6 Romain Hardy (Fra) Bretagne – Schuller 0:00:47
7 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team
8 Fabrice Jeandesboz (Fra) Saur – Sojasun
9 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
10 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
11 Julien El Fares (Fra) Team Type 1 – Sanofi
12 Nicki Sorensen (Den) Team Saxo Bank
13 Yohann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
14 Davis Lopez (Spa) Movistar Team
15 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar
16 Thibault Pinot (Fra) FDJ-Big Mat
17 Rémi Pauriol (Fra) FDJ-Big Mat
18 David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
19 Egor Silin (Rus) Astana Pro Team
20 Rémy Di Gregorio (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
21 Simon Clarke (Aus) GreenEdge Cycling Team
22 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
23 Rafal Majka (Pol) Team Saxo Bank
24 Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
25 Maxime Mederel (Fra) Saur – Sojasun
26 Clement Koretzky (Fra) La Pomme Marseille 0:00:56
27 Rafael Valls Ferri (Spa) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:59
28 Assan Renev (Kaz) Astana Pro Team
29 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat
30 Jeremy Roy (Fra) FDJ-Big Mat
31 Johan Le Bon (Fra) Bretagne – Schuller 0:01:04
32 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team 0:01:07
33 Francesco Ginanni (Ita) Acqua & Sapone 0:01:10
34 Jean Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:15
35 Guillaume Boivin (Can) Spidertech Powered By C10 0:01:21
36 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team 0:01:27
37 Wesley Sulzberger (Aus) GreenEdge Cycling Team
38 Ignatas Konovalovas (Ltu) Movistar Team
39 Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone
40 Chris Anker Sorensen (Den) Team Saxo Bank
41 Yohan Cauquil (Fra) La Pomme Marseille 0:01:53
42 Russell Downing (GBr) Endura Racing 0:02:09
43 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
44 Francisco José Ventoso (Spa) Movistar Team 0:02:12
45 Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne
46 David Tanner (Aus) Team Saxo Bank
47 Sebastien Turgot (Fra) Team Europcar
48 Christophe Le Mevel (Fra) Garmin – Barracuda
49 Benjamin Noval (Spa) Team Saxo Bank
50 Lucas Euser (USA) Spidertech Powered By C10
51 Dan Martin (Irl) Garmin – Barracuda
52 James Van Landschoot (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s
53 Wouter Mol (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
54 Sebastien Duret (Fra) Bretagne – Schuller
55 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
56 Michael Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
57 Grègorie Tarride (Fra) La Pomme Marseille
58 Alexander Pichot (Fra) Team Europcar 0:02:45
59 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank 0:02:59
60 Pierre-Luc Perichon (Fra) La Pomme Marseille
61 Staf Scheirlinckx (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s
62 Benjamin Giraud (Fra) La Pomme Marseille 0:03:22
63 Rony Martias (Fra) Saur – Sojasun
64 Florent Barle (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
65 Fabio Tabore (Ita) Acqua & Sapone
66 Arnaud Labbe (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
67 Caleb Fairly (USA) Spidertech Powered By C10
68 Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 – Sanofi
69 Thomas Peterson (USA) Garmin – Barracuda
70 Jonathan Patrick McCarty (USA) Spidertech Powered By C10
71 Peter Stetina (USA) Garmin – Barracuda
72 Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank
73 Kiel Reijnen (USA) Team Type 1 – Sanofi
74 Thomas Vaitkus (Ltu) GreenEdge Cycling Team 0:03:34
75 Jean Lou Paiani (Fra) Saur – Sojasun
76 Martin Mortensen (Den) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:03:52
77 Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale 0:03:53
78 Kevin Vanimpe (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:04:06
79 Travis Meyer (Aus) GreenEdge Cycling Team 0:04:09
80 Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ-Big Mat 0:04:56
81 Mathieu Delaroziere (Fra) La Pomme Marseille 0:05:18
82 Enrique Sanz Unzue (Spa) Movistar Team 0:05:22
83 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ-Big Mat 0:05:24
84 Arnoud Van Groen (Ned) Accent Jobs – Willems Veranda’s 0:05:34
85 René Mandri (Est) Endura Racing
86 Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana Pro Team
87 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale
88 Scott Thwaites (GBr) Endura Racing
89 Rob Partridge (GBr) Endura Racing
90 Assan Bazayev (Kaz) Astana Pro Team
91 Laurent Mangel (Fra) Saur – Sojasun 0:05:54
92 Julien Antomarchi (Fra) Team Type 1 – Sanofi 0:06:02
93 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone 0:06:03
94 Angelo Tulik (Fra) Team Europcar 0:06:21
95 Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team 0:06:28
96 Florian Vachon (Fra) Bretagne – Schuller 0:06:32
97 Eric Berthou (Fra) Bretagne – Schuller 0:07:07
98 Tomasz Marczynski (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:07:19
99 Alex Howes (USA) Garmin – Barracuda 0:07:30
100 Jerome Cousin (Fra) Team Europcar
101 Thomas Voekler (Fra) Team Europcar
102 Michael Albasini (Swi) GreenEdge Cycling Team 0:07:33
103 Arnaud Courteille (Fra) FDJ-Big Mat 0:08:17
104 Florian Guillou (Fra) Bretagne – Schuller 0:08:41
105 Paul Poux (Fra) Saur – Sojasun
106 Matthew Wilson (Aus) GreenEdge Cycling Team
107 Stephane Poulhies (Fra) Saur – Sojasun 0:09:00
108 Alexandre Blain (Fra) Endura Racing
109 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
110 Romain Zingle (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
111 Sebastien Chavanel (Fra) Team Europcar 0:10:09
112 Raymond Kreder (Ned) Garmin – Barracuda 0:10:13
113 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
114 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Garmin – Barracuda 0:11:17
115 Jens Keukeleire (Bel) GreenEdge Cycling Team
116 Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:12:10
117 Steven Caethowen (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’s 0:12:11
118 Thomas Vaubourzeix (Fra) La Pomme Marseille 0:12:14
119 Filippo Fortin (Ita) Team Type 1 – Sanofi 0:12:39
120 Jimmy Casper (Fra) AG2R La Mondiale 0:15:08
121 David Boily (Can) Spidertech Powered By C10 0:16:02
122 Joey Rosskopf (USA) Team Type 1 – Sanofi 0:17:44
123 Will Routley (Can) Spidertech Powered By C10
124 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale 0:18:59

Andrzej