lockeAgencja Antydopingowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii (UKAD) podtrzymała dwuletni zakaz startów dla byłego kolarza Sky – Jonathana Tiernana-Locke`a. 

Kolarz został zawieszony przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI) w lipcu tego roku za nieprawidłowości w paszporcie biologicznym sięgające 2012 roku, a dokładnie września, kiedy to odniósł największy sukces w karierze wygrywając Tour of Britain. Chodzi o zażywanie EPO lub/i stosowanie niedozwolonych metod tzw. dopingu krwi, co miało zwiększyć poziom hemoglobiny.

Podczas przesłuchania Tiernan-Locke tłumaczył, że anomalie były spowodowane imprezą zakrapianą alkoholem, podczas której świętował nowy kontrakt z drużyną Sky. Lekarz przedstawił dane, z których wynikało, że 20 września wypił 33 jednostki alkoholu w czasie sześciu godzin, co spowodowało odwodnienie, które ujawniło się w pobranej 22 września próbce.

Obradujący panel Agencji stwierdził, że wyjaśnienia złożone przez kolarza 1 i 2 lipca nie są wystarczające, zatem podtrzymana została decyzja o dwuletnim zakazie startów, a także odebrano Locke`owi zwycięstwo w Tour of Britain 2012 oraz rezultaty odniesione w mistrzostwach świata 2012.

Do sprawy odniósł się nawet prezydent UCI – Brian Cookson: – Chciałbym podziękować UKAD za ich pracę nad tą sprawą oraz za zapewnienie kolarzowi możliwości niezależnego złożenia zeznań. Ta sprawa pokazuje jak UCI współpracuje z partnerami na światowym poziomie w celu zwalczania dopingu i ochrony naszego sportu. 

Foto: bettiniphoto.net

Marta Wiśniewska

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments