Alex Dowsett (Sky Procycling) wygrał ostatni etap wyścigu Tour du Poitou-Charentes. W całej imprezie, triumfował Jesse Sergent (RadioShack). Na trzeciej pozycji, rywalizację ukończył jego klubowy kolega Michał Kwiatkowski!

Ostatni dzień rywalizacji we francuskim wyścigu to pofałdowany etap z  Saint-Jacques-de-Thouars do Poitiers o długości171 kilometrów.

Zaraz po starcie, na czele kręciła grupka w składzie: Jimmy Engoulvent (Saur-Sojasun),  Christophe Riblon (AG2R-La Mondiale),  Alexandre PIichot (Europcar),  Luis Pasamontes (Movistar), Steve Chainel (FDJ) oraz początkowo wirtualny lider, Michał Kwiatkowski!

Jednak gdy czołówka uzyskała minutę przewagi, Polak poczekał na zasadniczą grupę.

Na4 kilometry przed kreską, do prowadzącej trójki Engoulvent, Riblon, Pasamontes, doskoczył trzeci kolarz w generalce, Alex Dowsett. Młody Brytyjczyk minął harcowników i samotnie pomknął w kierunku mety.

Na kresce miał 6 sekund przewagi nad drugim Davide Appollonio (Sky Procycling). Trzecia pozycja dla Moreno Hoflanda (Rabobank Continental Team).

W klasyfikacji generalnej, prowadzenie do końca utrzymał triumfator czasówki – Nowozelandczyk Jesse Sergent. Na niekorzyść Michała Kwiatkowskiego, był atak Dowsetta. Brytyjczyk zepchnął Polaka na trzecie miejsce w wyścigu. Zadecydowało o tym lepsze miejsce na ostatnim etapie.

Wyniki etapu:

1 Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling 4:03:15
2 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling 0:00:06
3 Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental Team
4 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
5 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ
6 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team
7 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar
8 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
9 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team
10 Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek
11 Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
12 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale
13 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne – Schuller
14 Mathieu Drujon (Fra) Big Mat – Auber 93
15 Anthony Roux (Fra) FDJ
16 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
17 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
18 Rony Martias (Fra) Saur – Sojasun
19 Dominic Klemme (Ger) Leopard Trek
20 Vincent Baestaens (Bel) Landbouwkrediet
21 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar
22 Yuriy Krivtsov (Fra) AG2R La Mondiale
23 Gaël Malacarne (Fra) Bretagne – Schuller
24 Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
25 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team
26 Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
27 Michal Kwiatkowski (Pol) Team RadioShack
28 Sven Vanthourenhout (Bel) Landbouwkrediet
29 Artem Ovechkin (Rus) Katusha Team
30 Mathieu Claude (Fra) Team Europcar
31 Filippo Pozzato (Ita) Katusha Team
32 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet
33 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
34 Boris Zimine (Fra) Roubaix Lille Metropole
35 Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi
36 Jesse Sergent (NZl) Team RadioShack
37 Johan Chaves Rubio (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia
38 Johan Mombaerts (Fra) Big Mat – Auber 93
39 Paul Poux (Fra) Saur – Sojasun
40 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Movistar Team
41 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
42 Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar
43 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale
44 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
45 Hugo Sebastian Salazar Castaneda (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia
46 Jerome Coppel (Fra) Saur – Sojasun
47 Iván Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi
48 Rui Alberto Faria Costa (Por) Movistar Team
49 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole
50 Nairo Quintana Rojas (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia
51 Rubén Plaza Molina (Spa) Movistar Team
52 Tom Stamsnijder (Ned) Leopard Trek
53 Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Continental Team
54 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale
55 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
56 Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
57 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling 0:00:21
58 Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team 0:00:33
59 Brice Feillu (Fra) Leopard Trek 0:00:36
60 Alexander Mironov (Rus) Katusha Team
61 Michael Rodriguez (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia
62 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:53
63 Guillaume Faucon (Fra) Big Mat – Auber 93 0:01:02
64 Michael Barry (Can) Sky Procycling
65 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:06
66 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:12
67 Aidis Kruopis (Ltu) Landbouwkrediet
68 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ
69 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar 0:01:20
70 Sam Bewley (NZl) Team RadioShack 0:01:32
71 Evgeni Shalunov (Rus) Team RadioShack
72 Jonas Vangenechten (Bel) Wallonie Bruxelles – Credit Agricole
73 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne – Schuller
74 Serguei Ivanov (Rus) Katusha Team
75 Rudger Selig (Ger) Leopard Trek
76 Greg Henderson (NZl) Sky Procycling 0:01:35
77 Michael Rogers (Aus) Sky Procycling
78 Armentia Pello Bilbao Lopez De (Spa) Euskaltel-Euskadi
79 Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi
80 Cyril Lemoine (Fra) Saur – Sojasun 0:01:43
81 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur – Sojasun
82 Gregory Barteau (Fra) Landbouwkrediet 0:02:14
83 Gilles Devillers (Bel) Wallonie Bruxelles – Credit Agricole 0:00:06
84 Gaëtan Bille (Bel) Wallonie Bruxelles – Credit Agricole 0:02:36
85 Nicolas Rousseau (Fra) Big Mat – Auber 93 0:02:47
86 Bon Johan Le (Fra) Bretagne – Schuller 0:02:50
87 Dominique Rollin (Can) FDJ 0:03:01
88 David Veilleux (Can) Team Europcar
89 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
90 Mickaël Delage (Fra) FDJ
91 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team
92 Arnaud Demare (Fra) FDJ
93 Alexander Porsev (Rus) Katusha Team
94 Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team
95 Romain Bacon (Fra) Big Mat – Auber 93 0:00:06
96 Tom Dumoulin (Ned) Rabobank Continental Team
97 Nicolas Bazin (Fra) Big Mat – Auber 93 0:03:28
98 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat – Auber 93 0:00:06
99 Yaroslav Popovych (Ukr) Team RadioShack 0:03:52
100 Robert Hunter (RSA) Team RadioShack
101 Julio Alexis Camacho (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia
102 Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:00:06
103 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling 0:04:17
104 Stéphane Poulhies (Fra) Saur – Sojasun 0:04:51
105 Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie Bruxelles – Credit Agricole 0:04:52
106 William Valencia (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia
107 Carlos Martinez Montero (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia 0:07:13
108 Romain Delalot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
109 Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole
110 Rudy Rouet (Bel) Wallonie Bruxelles – Credit Agricole
111 Jean-Lou Paiani (Fra) Saur – Sojasun
112 Florent Mallégol (Fra) Bretagne – Schuller
113 William Clarke (Aus) Leopard Trek
114 Kevin Peeters (Bel) Landbouwkrediet
115 Petr Ignatenko (Rus) Katusha Team 0:07:16
116 Barry Markus (Ned) Rabobank Continental Team
DNF Fumiyuki Beppu (Jpn) Team RadioShack
DNF Robin Stenuit (Bel) Wallonie Bruxelles – Credit Agricole
DNF Jonathan Dewitte (Bel) Wallonie Bruxelles – Credit Agricole
DNF Kevin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Metropole
DNF Matti Helminen (Fin) Landbouwkrediet
DNF Jonathan Breyne (Bel) Landbouwkrediet
DNF Juan Villegas (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia
DNF Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team
DNF Ronan Racault (Fra) Big Mat – Auber 93
DNF Florent Barle (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Anthony Ravard (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Procycling
DNF Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team
DNF José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team
DNF Kevin Ista (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Martin Pedersen (Den) Leopard Trek
DNF Joost Posthuma (Ned) Leopard Trek
DNF Eric Berthou (Fra) Bretagne – Schuller
DNF Guillaume Blot (Fra) Bretagne – Schuller
DNF Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne – Schuller
DNF Steve Chainel (Fra) FDJ
DNF Grégory Rast (Swi) Team RadioShack
DNS Christophe Premont (Bel) Wallonie Bruxelles – Credit Agricole

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Jesse Sergent (NZl) Team RadioShack 15:14:40
2 Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling 0:00:18
3 Michal Kwiatkowski (Pol) Team RadioShack
4 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:36
5 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale 0:00:39
6 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar 0:00:41
7 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 0:00:46
8 Paul Poux (Fra) Saur – Sojasun 0:00:48
9 Jerome Coppel (Fra) Saur – Sojasun 0:00:51
10 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:53
11 Anthony Roux (Fra) FDJ 0:00:54
12 Artem Ovechkin (Rus) Katusha Team 0:00:58
13 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 0:00:59
14 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling 0:01:03
15 Rubén Plaza Molina (Spa) Movistar Team
16 Jesús Herrada Lopez (Spa) Movistar Team 0:01:10
17 Yuriy Krivtsov (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:12
18 Tom Dumoulin (Ned) Rabobank Continental Team
19 Rui Alberto Faria Costa (Por) Movistar Team 0:01:15
20 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:16
21 Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:20
22 Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Continental Team 0:01:21
23 Johan Mombaerts (Fra) Big Mat – Auber 93 0:01:27
24 Rémi Cusin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
25 Tom Stamsnijder (Ned) Leopard Trek 0:01:30
26 Brice Feillu (Fra) Leopard Trek 0:01:31
27 Nairo Quintana Rojas (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia 0:01:38
28 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Movistar Team
29 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:39
30 Filippo Pozzato (Ita) Katusha Team 0:01:42
31 Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:01:58
32 Hugo Sebastian Salazar Castaneda (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia 0:02:03
33 Romain Bacon (Fra) Big Mat – Auber 93 0:02:06
34 Sam Bewley (NZl) Team RadioShack
35 Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental Team 0:02:12
36 Yohann Gene (Fra) Team Europcar
37 Gilles Devillers (Bel) Wallonie Bruxelles – Credit Agricole 0:02:19
38 Gaël Malacarne (Fra) Bretagne – Schuller 0:02:21
39 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team 0:02:22
40 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:02:23
41 Michael Rogers (Aus) Sky Procycling
42 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar 0:02:29
43 Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team 0:02:33
44 Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
45 Mathieu Drujon (Fra) Big Mat – Auber 93 0:02:35
46 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:02:38
47 Mathieu Claude (Fra) Team Europcar 0:02:45
48 Cyril Lemoine (Fra) Saur – Sojasun 0:02:46
49 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:02:47
50 Johan Chaves Rubio (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia 0:02:54
51 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale
52 Greg Henderson (NZl) Sky Procycling 0:02:56
53 Armindo Fonseca (Fra) Bretagne – Schuller 0:02:58
54 Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:03:01
55 Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar 0:03:03
56 Enrique Sanz (Spa) Movistar Team 0:03:06
57 Evgeni Shalunov (Rus) Team RadioShack 0:03:12
58 Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet 0:03:16
59 Rony Martias (Fra) Saur – Sojasun 0:03:17
60 Alexander Mironov (Rus) Katusha Team 0:03:19
61 Iván Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:03:25
62 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ 0:03:30
63 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat – Auber 93
64 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 0:03:37
65 Jonas Vangenechten (Bel) Wallonie Bruxelles – Credit Agricole 0:03:38
66 Rudger Selig (Ger) Leopard Trek 0:03:40
67 Guillaume Faucon (Fra) Big Mat – Auber 93 0:03:53
68 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar 0:03:55
69 Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling 0:03:56
70 Sven Vanthourenhout (Bel) Landbouwkrediet 0:03:58
71 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:03:59
72 Armentia Pello Bilbao Lopez De (Spa) Euskaltel-Euskadi
73 Aidis Kruopis (Ltu) Landbouwkrediet 0:04:01
74 Boris Zimine (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:04:05
75 Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:04:28
76 Dominique Rollin (Can) FDJ 0:04:29
77 Michael Rodriguez (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia 0:04:36
78 Nicolas Rousseau (Fra) Big Mat – Auber 93 0:04:44
79 David Veilleux (Can) Team Europcar 0:04:45
80 Arnaud Demare (Fra) FDJ 0:04:47
81 Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek 0:04:55
82 Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:04:56
83 Mickaël Delage (Fra) FDJ 0:05:07
84 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ 0:05:13
85 Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental Team 0:05:14
86 Gregory Barteau (Fra) Landbouwkrediet 0:05:18
87 Bon Johan Le (Fra) Bretagne – Schuller
88 Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Katusha Team 0:05:27
89 Alexander Porsev (Rus) Katusha Team 0:05:31
90 Robert Hunter (RSA) Team RadioShack 0:05:37
91 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur – Sojasun 0:05:43
92 Serguei Ivanov (Rus) Katusha Team 0:06:05
93 Vincent Baestaens (Bel) Landbouwkrediet 0:06:51
94 Jonathan Dufrasne (Bel) Wallonie Bruxelles – Credit Agricole 0:06:57
95 Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:07:39
96 Stéphane Poulhies (Fra) Saur – Sojasun 0:07:45
97 Julio Alexis Camacho (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia 0:07:59
98 Yaroslav Popovych (Ukr) Team RadioShack 0:08:32
99 Michael Barry (Can) Sky Procycling 0:08:49
100 William Valencia (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia 0:09:33
101 Rudy Rouet (Bel) Wallonie Bruxelles – Credit Agricole 0:09:55
102 Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:10:02
103 William Clarke (Aus) Leopard Trek 0:10:05
104 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ 0:10:26
105 Petr Ignatenko (Rus) Katusha Team 0:10:48
106 Barry Markus (Ned) Rabobank Continental Team 0:10:55
107 Kevin Peeters (Bel) Landbouwkrediet 0:11:01
108 Jean-Lou Paiani (Fra) Saur – Sojasun 0:11:15
109 Nicolas Bazin (Fra) Big Mat – Auber 93 0:11:39
110 Carlos Martinez Montero (Col) Colombia Es Pasion – Cafe De Colombia 0:12:23
111 Dominic Klemme (Ger) Leopard Trek 0:13:48
112 Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne – Schuller 0:14:10
113 Gaëtan Bille (Bel) Wallonie Bruxelles – Credit Agricole 0:14:36
114 Romain Delalot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:14:52
115 Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling 0:16:48
116 Florent Mallégol (Fra) Bretagne – Schuller 0:18:42

foto: photos-finish.com

Andrzej