W 2011 roku Eurosport po raz kolejny jest jedynym w Polsce nadawcą wyścigów kolarskich najwyższej rangi. Od 20 sierpnia do 11 września na antenie stacji kibice zobaczą ostatni w sezonie (po Giro d’Italia i Tour de France), wieloetapowy wyścig należący do tzw. Wielkich Tourów, Vueltę a Espana. Mocna obsada tegorocznej edycji Vuelty i aż czterech Polaków na trasie sprawią, że przez trzy tygodnie widzowie Eurosportu będą mieli zagwarantowaną ogromną dawkę sportowych emocji.

66. edycja wyścigu dookoła Hiszpanii rozpocznie się 20. sierpnia, a zakończy 11 września. Kolarze będą mieli do pokonania 3300 km podzielonych na 21 etapów. W tym roku zaplanowano 9 płaskich etapów, 10 górskich (6 finiszów na podjeździe), etap drużynowej jazdy na czas oraz indywidualnej jazdy na czas. Zmagania kolarzy zainauguruje w tym roku drużynowa czasówka na dystansie 13,5 km. Tradycyjnie kluczowe dla wyścigu będą etapy górskie. Co ciekawe, po 33 latach peleton zawita do Kraju Basków, gdzie kończyć się będą dwa etapy: Noja – Bilbao (19. etap, 9 września) i Bilbao – Vitoria (20. etap, 10 września).

W ubiegłym roku triumfował Włoch Vincenzo Nibali, któremu pomagał jedyny Polak w peletonie Maciej Paterski. Cieszy więc fakt, iż w tegorocznej Vuelcie zobaczymy aż czterech naszych reprezentantów: Przemysława Niemca (Lampre-ISD), Rafała Majkę, Jarosława Marycza (obaj Saxo Bank SunGard) oraz Michała Gołasia (Vacansoleil-DCM).

Do faworytów tegorocznej Vuelty należeć będą: Vincenzo Nibali (Liquigas-Cannodale), Igor Anton (Euskaltel-Euskadi), Bradley Wiggins (Team Sky), Michele Scarponi (Lampre-ISD), Jurgen Van den Broeck (OmegaPharma-Lotto), Janez Brajkovic i Andreas Kloaden (obaj Radioshack) oraz Joachim Rodriguez (Katiusza).

Tomasz Jaroński, komentator Eurosportu:

“Vuelta jest ostatnim w sezonie wyścigiem, w którym mogą popisać się kolarze specjalizujący się w wielkich tourach. To okazja dla tych zawodników, którym z różnych względów nie wyszedł Tour de France lub w nim nie jechali, a także pewnego rodzaju rewanż za Giro. Wyścig zdecydowanie górski, liczba met wyznaczonych na podjazdach preferuje dobrych wspinaczy. Co, ciekawe wśród faworytów mało jest nazwisk kolarzy z Hiszpanii. Interesująca będzie wizyta w Kraju Basków. Bardzo mocno będą jechać kolarze Euskatel. Liczę do dobrą jazdę Jarosława Marycza (ucieczki) i Rafała Majki (góry) z Saxo Banku, także Michał Gołaś będzie miał szansę pokazać się z dobrej strony, natomiast mPrzemysław Niemiec (Lampre) musi wspierać Michele Scarponiego”.

Relacje w Eurosporcie –
Pełna ramówka Vuelta a Espana

Eurosport będzie relacjonować wszystkie etapy wyścigu na żywo od godz.16:30. Wyjątkiem są etap pierwszy (godz. 17:00) i etap drugi (godz. 16:30).

Wyścig komentować będą na antenie Eurosportu: Tomasz Jaroński, Adam Probosz i Daniel Marszałek.