Już jutro, 26 lipca wystartuje tegoroczna edycja Mazovia Tour, czyli wyścig „Dookoła Mazowsza”. Na starcie pojawi się czołówka polskich drużyn oraz zagraniczne ekipy. Nie zabraknie kolarzy, którzy w sobotę wystartują w Tour de Pologne.

Trasa:

Kolejna już 54 edycja Wyścigu Dookoła Mazowsza rozpocznie się w Warszawie 26 lipca (wtorek). Na terenie Toru Wyścigów Konnych, kolarze walczyli będą z czasem. Podczas prologu do pokonania będą mieli 2,5 km.

Pierwszy etap prowadził będzie wokół Nowego Dworu Mazowieckiego. Start i meta właśnie w tym mieście, dystans spory, bo prawie 200 kilometrów. Jak powiedział Dyrektor Wyścigu, Marcin Wasiołek będzie to królewski etap. Zapewne powalczą na nim kolarze BDC Team, bo to ich tereny. Tu zarejestrowana jest grupa.

Druga odsłona to etap wokół Kozienic, gdzie barwny peleton przejedzie 3 małe i 4 duże rundy. W sumie 163 kilometry. Start i meta tradycyjnie już przy kozienickiej pływalni.

Piątkowy etap ze Zwolenia do Szydłowca to, w przeciwieństwie do poprzednich, lekko pofałdowany odcinek. Jest szansa, że do mety dojedzie ucieczka. Dystans 162 kilometry.

Ostatni dzień rywalizacji wokół Szydłowca liczy 166 kilometrów. Etap trudny, dziesięć razy kolarze będą pokonywać rundę z górską premią.

Zawodnicy:

Na starcie pojawi się 105 zawodników.

Ekipa CCC Polsat Polkowice wystąpi w swoim najsilniejszym, sprinterskim składzie. W prologu z pewnością powalczy przygotowujący się do Tour de Pologne, Łukasz Bodnar. W sprinterskich pojedynkach, walczyć powinien Błażej Janiaczyk, którzy również znalazł się w składzie „pomarańczowych” na TdP. W spektakularnych odjazdach, powinniśmy zobaczyć Mateusza Taciaka oraz Sylwestra Janiszewskiego.

To będzie szczególny wyścig dla ekipy BDC Team. „Niebiescy” będą rywalizować przed własną publicznością. W szczególności ważny będzie dla nich 1. etap w Nowym Dworze Mazowieckim, gdzie mieści się ich siedziba. Najlepszym sprinterem w ekipie Dariusza Banaszka jest Dariusz Rudnicki, który sygnalizuje dobrą formę, wygrywając ostatnio kryterium w Olsztynie. W klasyfikacji generalnej, zawalczyć mogą Robert Radosz oraz Marcin Sapa. Dwójka doświadczonych zawodników, dobrze jeździ na czas, potrafi odnaleźć się w odjeździe i dobrze zafiniszować, a właśnie to liczyć będzie się podczas wyścigu „Dookoła Mazowsza”. W dobrej formie znajdują się również Mateusz Komar oraz Damian Walczak.

Bank BGŻ Team, wciąż głodny spektakularnych sukcesów w tym sezonie, liczyć będzie na swojego sprintera Krzysztofa Jeżowskiego. Godnie zastąpić może go Artur Detko, który znakomicie prezentował się podczas Tour de Slovaquie. W krótkim, szybkim prologu powalczyć mogą Tomasz Lisowicz oraz Jarosław Rębiewski, a w odjazdach z pewnością będziemy widzieć Piotra Sztobryna oraz Marcina Urbanowskiego. Na starcie stanie też reprezentant Polski na Tour de Pologne, Paweł Cieślik.

Marek Cichosz oraz Łukasz Modzelewski, to dwójka najbardziej utytułowanych zawodników Legi-Felt. Dla stołecznej ekipy, ta etapówka oraz Puchar Ministra Obrony Narodowej, to dwie najważniejsze imprezy w sezonie. Z pewnością będą bardzo dobrze przygotowani do Mazovia Tour. Warto również zwrócić uwagę na Jakuba Komara, którego z pewnością zobaczymy na starcie wyścigu na terenie Wyścigów Konnych na Służewcu. W Legii pojedzie także były masters – Dariusz Woźniak!

W imprezie wystartują również ekipy z Czech, Słowacji, Niemiec, Białorusi a także Holandii i Rumunii!

W wyścigu prowadzone będą następujące klasyfikacje: indywidualna, punktowa, najaktywniejszego, do lat 23, górska, najlepszego kolarza Mazowsza oraz drużynowa.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku zwyciężył Sebastian Forke z zespołu Nutrixxion Sparkasse. W tym roku nie pojawi się na starcie. Miejmy nadzieję, że na najwyższym stopniu podium ponownie zobaczymy Polaka.

PROGRAM  DNIA 54 MIĘDZYNARODOWEGO WYŚCIGU KOLARSKIEGO

„DOOKOŁA MAZOWSZA’

26 .07.- WTOREK- WARSZAWA -SŁUŻEWIEC- PROLOG

12.00-15.00 –              akredytacja ekip tereny Wyścigów Konnych – Służewiec ul. Puławska 266

wjazd od ul. Wyścigowej

15.00-16.00-               odprawa techniczna

17.30-18.00 –              uroczyste otwarcie wyścigu – prezentacja ekip

18.00-19.30 –              wyścig -prolog , jazda na czas -dystans 2,5km .

19.30           –                          ceremonia nagradzania zwycięzców

27.07 -ŚRODA -NOWY DWÓR MAZ – NOWY DWÓR MAZ – 197 KM

11.30 –                        zbiórka zawodników Twierdza Modlin ul. Bema 310

12.00 –                        prezentacja ekip

12.30-                         start do wyścigu Modlin -Modlin

17.00-                         przyjazd na mete

17.15-17.30 –             dekoracja zwycięzców

28.07 – CZWARTEK- KOZIENICE – KOZIENICE -163 KM

11.30 – 12.00              zbiórka zawodników Kozienice ul. Legionów 4(pływalnia

12.30                           prezentacja ekip

13.00                           start honorowy

13.10                           start  ostry

17.00                           przyjazd zawodników na metę

17.15 – 17.30             dekoracja zawodników

29.07 -PIĄTEK – ZWOLEŃ – SZYDŁOWIEC – 161KM

11.00-11.30-               zbiórka zawodników w Zwoleniu -Urząd Miasta

12.30 –                        prezentacja ekip

13.00 –                         start honorowy

13.10 –                        start ostry

17.00-                         przyjazd zawodników na metę Szydłowiec.

17.15 – 17.30              ceremonia nagradzania

30.07- SOBOTA – SZYDŁOWIEC- SZYDŁOWIEC

10.30                           zbiórka zawodników w Szydłowcu UL. Rynek (przy Ratuszu)

11.30                           prezentacja ekip

12.00                          start ostry

15.40 –                       przyjazd na metę

16..00                         ceremonia nagradzania zwycięzców  etapu i całego wyścigu

Historia:

Historia Wyścigu Dookoła Mazowsza sięga aż 1951 roku, kiedy to z inicjatywy m.in. Jerzego Grzechocińskiego (byłego wiceprezesa Stołecznego Komitetu Kultury Fizycznej) i Zdzisława Moszyńskiego (ówczesnego wiceprezydenta Ciechanowa) z Żerania do pierwszego wyścigu wystartował peleton złożony z 62 początkujących kolarzy. Nie był to bynajmniej wyścig w formie jaką znamy dziś. Zawodnicy po drodze, oprócz rywalizacji sportowej, mieli za zadanie również pomagać przy żniwach!

Przez pierwsze trzy lata patronat nad wyścigiem sprawowało podstołeczne wydanie „Życia Warszawy”. W 1954 roku organizację imprezy przejęła „Trybuna Mazowiecka” (później zmienia nazwę na „Nasza Trybuna”). Wyścig zaczął się rozrastać. Wraz z zamianą rowerów turystycznych na wyścigowe wydłużały się etapy.

Od 1957 roku oprócz juniorów w WDM ścigała się także czołówka polskich szosowców a w następnym roku, VIII już wyścig, po raz pierwszy gości kolarzy z zagranicy. W 1958 roku trasa wyścigu pierwszy raz obejmuje, oprócz woj. warszawskiego, ówczesne woj. Olsztyńskie. Siedmioetapowy Wyścig przez Mazowsze i Mazury o puchar „Trybuny Mazowieckiej” zyskuje coraz większą popularność zarówno wśród kibiców i zawodników, których na starcie jest już ponad sto.

Fakt, że wśród nich jechała czołówka polskiego kolarstwa ze Stanisławem Królakiem i Henrykiem Kowalskim na czele oraz znakomici goście z zagranicy razem z polską młodzieżówką, sprawił że WDM stał się „wylęgarnią” talentów. Wielu naszych mistrzów stawiało pierwsze kroki właśnie WDM, a wśród nich takie nazwiska jak: Andrzej Trochanowski, Wiesław Podobas, Stanisław Gazda, Andrzej Bławdzin.

W tym okresie organizatorzy przeżywali nieraz i trudne chwile. Ich zapału jednak nie przyćmiły nawet różne „dziwne” wytyczne kolejnych władz Polskiego Związku Kolarskiego. Najgorszy był rok 1959, kiedy zarząd PZKol. zakazał organizacji wieloetapówek, twierdząc iż nie mają one „żadnej” wartości szkoleniowej. Działacze WDM zorganizowali wtedy w jednym roku dwa wyścigi: jedno- i dwuetapowy. Później próbowano m. in. ponownie nadać mu charakter wyścigu młodzieżowego i w tej kategorii, tyle że w obsadzie międzynarodowej, kolarze ścigali się w latach 1961-1964.

Od XVI edycji wyścig odbywa się jednak znów w kategorii seniorów w formule wieloetapowej (od 4 do 6 etapów). Wciąż rosnącej wartości imprezy już nikt nie próbował podważać. Startowali w niej znów najlepsi polscy i zagraniczni kolarze (oczywiście amatorzy) tacy jak: Zenon Czechowski, Ryszard Szurkowski, Tadeusz Mytnik, Stanisław Szozda, Czesław Lang, Olaf Ludwig. Wraz ze zmianą nazwy gazety współorganizującej wyścig zmienia się również jego nazwa na Wyścig Naszej Trybuny.

Pod takim szyldem dotrwał do 1981 roku, kiedy wszystko było przygotowane na kolejne wielkie ściganie po mazowieckich drogach. Impreza jednak nie odbyła się w tym i w następnym roku z powodów polityczno-społecznych.

Po dwóch latach przerwy organizacji wyścigu podjęła się gazeta „Sztandaru Młodych”, która znów pod wodzą red. Janusza Strzałkowskiego kontynuowała jego najlepsze tradycje. Jedną z nich była z pewnością obecność na trasie najlepszych krajowych (i nie tylko) kolarskich szosowców. Joachim Halupczok, Zenon Jaskuła, Lech Piasecki, Zbigniew Piątek, Cezary Zamana to tylko niektórzy z pośród wielu znakomitych zawodników uczestniczących w Międzynarodowym Wyścigu Sztandaru Młodych na przestrzeni 7 lat jego istnienia. Dodać należy, że dwóch ostatnich wciąż ściga się w kolarskim zawodowym peletonie.

W 1989 roku przemiany polityczne spowodowały zmianę struktury własności prasy w Polsce i „Sztandar Młodych nie był już zainteresowany organizacją wyścigu. Dopiero po 5 latach jednorazowo podjął się jej Mazowiecki Warszawski Związek Kolarski. W zawodach po latach startowali ponownie juniorzy.

Następna przerwa trwała 3 lata. W 1997 Wyścig Dookoła Mazowsza o charakterze seniorskim został reaktywowany siłami sekcji kolarskiej Legii Warszawa. W 2000 rolę organizatora przejmuje na siebie Stowarzyszenie Mazovia Team. Także w tym roku  Międzynarodowa Unia Kolarska przyznaje wyścigowi kategorię 2,5 UCI. Wtedy pod nazwą Mazovia Tour trafił do światowego kalendarza  imprez kolarskich.

Mazovia Tour ze swoją 60-letnia historią jest jedną z najstarszych wieloetapówek w Polsce.

Rekordziści:

W 55-letniej historii Wyścigu Dokoła Mazowsza odbyło się 48 edycji w której zwyciężało 41 kolarzy.

Pośród nich niepodważalnym rekordzistą jest Zenon Czechowski. Znakomity polski kolarz, kapitan polskiej kadry narodowej. Od jubileuszowego XX WDM wygrywał przez cztery kolejne lata. Do tej pory nikomu innemu nie udała się ta sztuka. Zenon Czechowski właśnie na szosach Mazowsza zakończył swoją wielką karierę. Wyścig w 1972 roku był jego ostatnim. Twierdził, że zwycięstwo w XXIII WDM przyszło mu najtrudniej ze wszystkich jakie odniósł. Forma już się kończyła a młodsi rywale nie zamierzali się poddawać. Doświadczenie Pana Zenona jednak jeszcze jeden raz pozwoliło mu odnieść ostatni sukces.

Oprócz niego jeszcze tylko trzem kolarzom udało się triumfować więcej niż raz na mazowieckich trasach. Przed Czechowskim trzy razy zwyciężał Henryk Woźniak. Raz w 1964 roku jako junior i w latach 1966-1967 już senior.

Kolejnym rekordzistą WDM jest, znany chyba wszystkim kibicom kolarstwa, Ryszard Szurkowski. W latach 1977-1978 dwukrotnie stawał na najwyższym podium. Bardzo chciał poprawić wynik Czechowskiego jednak w kolejnym XXX wyścigu przeszkodził mu Roman Cieślak. Szurkowskiemu, mimo że startował w WDM do końca swojej kariery – do 1984 roku, nie udało się już odnieść zwycięstwa, choć wygrywał na poszczególnych etapach.

Rok 1984 i 1986 były szczęśliwe dla Sławomira Krawczyka, który dwa razy tryumfował w XXXIII i XXXV wyścigu.

Niesamowitym rekordzistą był również Andrzej Trochanowski, który najpierw jako zawodnik, a później jako trener drużyny Legii Warszawa uczestniczył w swoim życiu we wszystkich 36 edycjach WDM! W I wyścigu w 1951 roku, kiedy dopiero zaczynał swą kolarską karierę, zajął drugie miejsce. Nieprzerwanie brał udział w imprezie do 1988, kiedy zmarł będąc wciąż trenerem warszawskiej Legii.

Rekordem nie do pobicia może poszczycić się też redaktor Janusz Strzałkowski, który w latach 1954-1989 aż 35 razy współorganizował wyścig! Po za tym jako dziennikarz kolejnych patronów imprezy: „Trybuny Mazowieckiej”, „Naszej Trybuny” i „Sztandaru Młodych” relacjonował i barwnie opisywał zmagania zawodników oraz wszystkich ludzi pracujących przy WDM. Od czwartej edycji do dnia dzisiejszego bezustannie towarzyszy imprezie.

„historia” źródło: mazovia-team.pl

 

 

Poprzedni artykułSkład BDC Team na wyścig Dookoła Mazowsza
Następny artykułTomasz Marczyński przed Tour de Pologne: „Damy z siebie wszystko”
W redakcji naszosie.pl praktycznie od samego początku. Obecnie większość czasu poświęca na prowadzenie grupy GVT. Weekendy zazwyczaj spędza na szosach całej Polski. Dla naszosie.pl zdobył trzy medale Mistrzostw Polski dziennikarzy w tym dwa złote. W Mistrzostwach Świata dziennikarzy na Krecie wywalczył czwarte miejsce w jeździe indywidualnej na czas.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
kibic
kibic

http://www.plonsk.idl.pl/viewtopic.php?f=84&t=2861

96 Zdjęć z Sochocina, Królewa, Kuchar oraz Nowego miasta