Alois Kankovsky (ASC Dukla Praha) został pierwszym liderem 46. wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich. Czech okazał się najlepszy zarówno w klasyfikacji kryterium, jak i na kreskę.

Wieczorem, 5. maja tradycyjnie wyścig rozpoczął się od kryterium po ulicach Legnicy. Start i meta jak zawsze zlokalizowana była przy placu zamkowym, na ulicy Nowej. Kolarze pokonali dziś 32 kilometry i na różnych premiach walczyli  o koszulki poszczególnych klasyfikacji, jak i o lukratywne premie finansowe…

Od samego startu, wielu kolarzy próbowało ataków. Jednak wyrównana stawka tegorocznej odsłony dolnośląskiego wyścigu nie pozwoliła, aby kilku kolarzy oderwało się od reszty peletonu. Na pierwszych rundach punktowali Andre Schulze, Krzysztof Jeżowski (Bank BGŻ Team) oraz Alois Kankovsky. Mniej więcej w połowie dystansu, uaktywnili się podopieczni Dariusza Banaszka: Mateusz Komar oraz Robert Radosz (obaj Kadra Torowa/BDC Team). W rywalizacji, bierni nie pozostawali również zawodnicy z poza granic naszego kraju. Kilka rund prowadził Jack Bauer (Endura-Racing), a niemiecka ekipa Team NSP rozprowadzała Tino Thomela. Widoczni byli również Paweł Bernas i Marek Kulas (Kadra Polski U-23), a honoru Legii-Felt bronił Wojciech Kaczmarski.

Jednak dzięki konsekwentnej jeździe na „tłustych” okrążeniach, najwięcej punktów w klasyfikacji kryterium uzbierał Kankovsky.  Czech „wypunktował” Schulze oraz Jeżowskiego.

Na kreskę, po raz kolejny kolarzy CCC oszukał 27-letni Kankovsky, który mimo trudności jakie stawiali kolarze w pomarańczowych koszulkach, wygrał ostatnie okrążenie i to on pojedzie w żółtej koszulce lidera KGHM. Mistrz Świata z 2007.r w torowym Omnium, w tej rywalizacji, wyprzedził Andre Schulze (CCC Polsat Polkowice) oraz Roberta Radosza (Kadra Torowa/BDC Team).

W koszulce lidera klasyfikacji młodzieżowej Banku BGŻ, pojedzie Paweł Bernas (Kadra Polski – U23).

Najaktywniejszym zawodnikiem został Krzysztof Jeżowski, który jutro pojedzie w zielonym trykocie Pol-Miedź Trans.

Premię o koszulkę najlepszego górala CCC, wygrał były kolarz ekipy T-Mobile, Eric Baumann (NetApp).

Jutro pierwszy etap z Jawora do Legnicy o długości 191,3 km z czterema premiami górskimi pierwszej kategorii.