Tyler Farrar (Garmin-Cervelo) wygrał sprint z dużej grupy dopiero po odczytaniu fotofiniszu, podczas Trofeo Cala Millor. Amerykański super sprinter pokonał zawodników HTC-Highroad, Johna Degenkolba oraz Leigh Howarda. Była to druga z rzędu wygrana dla Amerykanina w Challenge Mallorca, chociaż w niedzielę podczas Trofeo Palma Międzynarodowa Unia Kolarska nazwała go „nieoficjalnym zwycięzcą”.

Wyścig rozpoczął się zgodnie z planem, jako że nie było dalszych protestów przeciwko zakazowi stosowania łączności między kolarzami a dyrektorami sportowymi. Zawodnicy wyruszyli bez nich. UCI zagroziła że w przypadku dalszych protestów, nie będą wypłacane nagrody pieniężne oraz przyznawane punkty do rankingu.

Dzisiejszy klasyk liczył 172 km i prowadził z Son Servera do Cala Millor. W ucieczkę dnia zabrało się trzech kolarzy: Steven Cozza (NetApp), Luis Pasamontes (Movistar), oraz Adrian Saez de Arregi (Orbea). Trio przed peletonem jechało przez ponad 130 kilometrów i zbudowało przewagę, sięgającą dziewięciu minut.

W peletonie mocno pracowały ekipy: Leopard Trek, Garmin-Cervelo oraz RadioShack. Na 30 kilometrów przed metą w ucieczce zaatakował Pasamontes, jednak szybko został doścignięty przez zasadniczą grupę.

Na końcowych metrach, mimo zaciętej walki i starań ze strony HTC-Colubmia, wzorowo rozprowadzony został Farrar, który mógł cieszyć się z drugiego w sezonie zwycięstwa. Dwie pozostałe lokaty na podium przypadły dwóm 21-latką, Niemcowi Johnowi Dagenkolb oraz Australijczykowi Leigh Howardowi.

Michał Kwiatkowski (RadioShack) był 86, z kolei Bartosz Huzarski (NetApp) uplasował się na 148, miejscu.

Wyniki Trofeo Cala Millor:

1 Tyler Farrar (USA) Team Garmin-Cervelo 4:04:11
2 John Degenkolb (Ger) HTC-Highroad
3 Leigh Howard (Aus) HTC-Highroad
4 Klaas Lodewyck (Bel) Omega Pharma-Lotto
5 Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team
6 Marcel Kittel (Ger) Skil – Shimano
7 Daniel Schorn (Aut) Team Netapp
8 Robert Wagner (Ger) Leopard Trek
9 Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek
10 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team
11 Oscar Grau (Spa) Burgos 2016 – Castilla y León
12 Jon Aberasturi Izaga (Spa) Orbea Continental
13 Gerald Ciolek (Ger) Quickstep Cycling Team
14 Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
15 Manuel Anton (Spa) Burgos 2016 – Castilla y León
16 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Andalucia Caja Granada
17 Robbie McEwen (Aus) Team Radioshack
18 Kevin Ista (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
19 Nikias Arndt (Ger) Germany
20 Robin Chaigneau (Ned) Skil – Shimano
21 Joaquin Sobrino (Spa) Caja Rural
22 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank Cycling Team
23 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
24 Murilo Antonio Fischer (Bra) Team Garmin-Cervelo 0:00:07
25 Adam Blyth (GBr) Omega Pharma-Lotto 0:00:10
26 Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto
27 Niki Terpstra (Ned) Quickstep Cycling Team
28 Maxime Vantomme (Bel) Katusha Team
29 Thomas Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team
30 Unai Elorriaga (Spa) Spain
31 Davide Malacarne (Ita) Quickstep Cycling Team
32 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
33 Dario Cataldo (Ita) Quickstep Cycling Team
34 Romain Zingle (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
35 Johannes Fröhlinger (Ger) Skil – Shimano
36 Xabier Zabalo Imaz (Spa) Orbea Continental
37 Sergi Escobar Roure (Spa) Spain
38 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
39 Sven Vandousselaere (Bel) Omega Pharma-Lotto
40 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Cycling Team
41 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
42 Asier Maeztu (Spa) Spain
43 Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank Cycling Team
44 Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Orbea Continental
45 Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi
46 Gert Dockx (Bel) Omega Pharma-Lotto
47 Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada
48 Arturo Mora Ortiz (Spa) Caja Rural
49 Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada
50 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Burgos 2016 – Castilla y León
51 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Quickstep Cycling Team
52 Diego Milán Jiménez (Spa) Caja Rural
53 Luis Mas Bonet (Spa) Burgos 2016 – Castilla y León
54 Eric Baumann (Ger) Team Netapp
55 Michael Schwarzmann (Ger) Team Netapp
56 Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia Caja Granada
57 Loic Aubert (Swi) Price Your Bike
58 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
59 Peio Bilbao (Spa) Orbea Continental
60 Bernhard Oberholzer (Swi) Price Your Bike
61 Eduard Vorganov (Rus) Katusha Team
62 Ruben Jimenez Ventosa (Spa) Burgos 2016 – Castilla y León
63 Samuel Horstmann (Swi) Price Your Bike
64 Sebastian Lang (Ger) Omega Pharma-Lotto
65 Vasili Kiryienka (Blr) Movistar Team
66 Maarten Neyens (Bel) Omega Pharma-Lotto
67 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Rabobank Cycling Team
68 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team
69 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural
70 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC
71 Michaël Baer (Swi) Team Netapp
72 Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis, Le Credit En Ligne
73 Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi
74 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
75 Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
76 Elias Schmaeh (Swi) Price Your Bike
77 Andreas Rutishauser (Swi) Price Your Bike
78 Dries Devenyns (Bel) Quickstep Cycling Team
79 Martin Mortensen (Den) Leopard Trek
80 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team
81 Egor Silin (Rus) Katusha Team
82 Petr Ignatenko (Rus) Katusha Team
83 Eloy Teruel (Spa) Spain
84 Geoffroy Lequatre (Fra) Team Radioshack
85 Andreas Klöden (Ger) Team Radioshack
86 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Radioshack
87 Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural
88 Brice Feillu (Fra) Leopard Trek
89 Linus Gerdemann (Ger) Leopard Trek
90 Maxime Monfort (Bel) Leopard Trek
91 Artem Ovechkin (Rus) Katusha Team
92 Tristan Valentin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
93 Jens Debusschere (Bel) Omega Pharma-Lotto
94 Ramunas Navardauskas (Ltu) Team Garmin-Cervelo
95 Nelson Filipe Santos Simoes Oliviera (Spa) Team Radioshack
96 Jakob Steigmiller (Ger) Germany
97 Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural
98 Peter Velits (Svk) HTC-Highroad
99 Higinio Fernandez (Spa) Caja Rural
100 Jose Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada
101 Antonio Cabello Baena (Spa) Andalucia Caja Granada
102 Ruben Martinez (Spa) Caja Rural
103 Jose Luis Roldan Carmona (Spa) Andalucia Caja Granada
104 Diego Gallego Arnaiz (Spa) Burgos 2016 – Castilla y León
105 Marco Pinotti (Ita) HTC-Highroad
106 Pascual Orengo Lopez (Spa) Burgos 2016 – Castilla y León
107 Nicolas Schnyder (Swi) Price Your Bike
108 Víctor De La Parte (Spa) Caja Rural
109 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Burgos 2016 – Castilla y León
110 Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada
111 Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team
112 David De La Fuente Rasilla (Spa) Geox-TMC
113 David Blanco Rodriguez (Spa) Geox-TMC
114 Cheng Ji (Chn) Skil – Shimano
115 Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Geox-TMC
116 Daniel Sesma (Spa) Euskaltel-Euskadi
117 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team
118 Egoitz Garcia Echeguibel (Spa) Caja Rural
119 Timon Seubert (Ger) Team Netapp
120 Sébastien Rosseler (Bel) Team Radioshack
121 Alexandr Kolobnev (Rus) Katusha Team 0:00:30
122 Lukas Kalt (Swi) Price Your Bike
123 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Team Radioshack
124 Victor Cabedo (Spa) Orbea Continental
125 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha Team
126 Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp
127 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi
128 Aritz Bagües (Spa) Orbea Continental
129 Marc De Maar (AHo) Quickstep Cycling Team
130 David Belda Garcia (Spa) Burgos 2016 – Castilla y León
131 Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia Caja Granada
132 Tony Gallopin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
133 Bert Grabsch (Ger) HTC-Highroad
134 Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucia Caja Granada
135 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel-Euskadi
136 Martin Velits (Svk) HTC-Highroad
137 Daniel Henggeler (Swi) Price Your Bike
138 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team
139 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Movistar Team
140 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
141 Robert Hunter (RSA) Team Radioshack
142 Frantisek Rabon (Cze) HTC-Highroad
143 Tejay Van Garderen (USA) HTC-Highroad
144 Denis Menchov (Rus) Geox-TMC
145 Matthias Brandle (Aut) Geox-TMC
146 Arkaitz Duran Aroca (Spa) Geox-TMC
147 Lionel Wust (Swi) Price Your Bike
148 Bartosz Huzarski (Pol) Team Netapp
149 Erik Mohs (Ger) Germany
150 Henning Bommel (Ger) Germany
151 Christopher Jennings (RSA) Burgos 2016 – Castilla y León
152 Aritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental
153 Jakob Fuglsang (Den) Leopard Trek
154 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team
155 Andy Schleck (Lux) Leopard Trek
156 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Radioshack
157 Noel Martin Infante (Spa) Orbea Continental
158 Frank Schleck (Lux) Leopard Trek
159 Jan Tratnik (Slo) Quickstep Cycling Team
160 Sebastián Mora Vedri (Spa) Spain
161 Oliver Zaugg (Swi) Leopard Trek
162 Craig Lewis (USA) HTC-Highroad
163 Benjamin King (USA) Team Radioshack
164 Vladimir Karpets (Rus) Katusha Team
165 David Muntaner (Spa) Spain
166 Pablo Aitor Bernal (Spa) Spain
167 Marcel Wyss (Swi) Geox-TMC
168 Kenny De Haes (Bel) Omega Pharma-Lotto
169 Frederik Willems (Bel) Omega Pharma-Lotto
170 Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team
171 Giampaolo Cheula (Ita) Geox-TMC
172 Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team
173 Pieter Weening (Ned) Rabobank Cycling Team
174 Addy Engels (Ned) Quickstep Cycling Team
175 Steven Cozza (USA) Team Netapp 0:00:44
176 Mitchell Docker (Aus) Skil – Shimano 0:00:46
177 Yukihiro Doi (Jpn) Skil – Shimano
178 Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne
179 Christian Vandevelde (USA) Team Garmin-Cervelo 0:00:50
180 Stefan Schäfer (Ger) Germany 0:00:51
181 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp
182 Andreas Dietziker (Swi) Team Netapp
183 Martijn Maaskant (Bel) Team Garmin-Cervelo 0:01:21
184 Tony Martin (Ger) HTC-Highroad 0:01:28
185 Mikel Bizkarra (Spa) Orbea Continental 0:01:30
186 Adrian Saez (Spa) Orbea Continental
187 Andy Cappelle (Bel) Quickstep Cycling Team
DNF Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Vicente Pastor (Spa) Spain
DNF Noe Gianetti (Swi) Geox-TMC
DNF Johannes Kahra (Ger) Germany
DNF Franz Schiwer (Ger) Germany
DNF Julian Dean (NZl) Team Garmin-Cervelo
DNF Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha Team
DNF Ivan Boutellier (Swi) Price Your Bike
DNF Thomas Damuseau (Fra) Skil – Shimano
DNF Thomas Bonin (Fra) Skil – Shimano

Foto: www.corvospro.com