Thomas Voeckler (BBox) został triumfatorem pierwszego w historii wyścigu Pro Tour w Ameryce Północnej. Mistrz Francji pokonał po ataku na ostatnich metrach Edvalda Boassona Hagena (Team Sky) oraz Roberta Gesinka (Rabobank).

Kanadyjska jednodniówka liczyła 189 kilometrów i składała się z 15 rund po 12,6 km. Końcówka rundy to dwukilometrowy podjazd ze średnim nachyleniem 4 %.

Na początku rywalizacji z grupy zasadniczej oderwało się 7 kolarzy: Markel Irizar i Jaroslav Popowicz (RadioShack), Daniel Oss (Liquigas Doimo), Laurent Didier (Saxo Bank), Alfredo Balloni (Lampre-Farnese Vini), Dominik Nerz (Team Milram) i Bruno Langlois (Team Kanada).

Po trzech okrążeniach czołówka miała 3 minuty przewagi. Wtedy to z peletonu nastąpił kontratak, do uciekinierów dołączyli: Jakob Fuglsang (Saxo Bank), Francois Parisien (Team Kanada), Jurgen van de Walle (Quick Step), Jussi Veikkanen (FDJ), Julien Fouchard (Cofidis), Sebastien Turgot (Bouygues Telecom bbox), Elia Viviani i Valerio Agnoli (Liquigas-Doimo) Tankink Bram (Rabobank) i Gourov Maxim (Astana).

Ucieczka zgodnie współpracowała, ale ich przewaga nie wynosiła więcej niż 4 minuty. Wtedy to do pracy zabrała się ekipa Euskaltel, licząc na zwycięstwo swojego lidera, złotego medalisty Igrzysk Olimpijskich, Samuela Sancheza. Hiszpanów wspomogła ekipa Team Sky, ta zaś liczyła na zwycięstwo Edvalda Boassona Hagena.

Na dwa okrążenia przed końcem ucieczka została zlikwidowana.

Na 800 metrów przed metą z peletonu wyskoczył Thomas Voeckler, który w niesamowitym tempie pomknął do mety, nie dając się doścignąć pozostałym kolarzom i trochę z niedowierzaniem, uniósł ręce w geście triumfu.

Peleton przyprowadził Boasson Hagen, trzeci stopień podium zajął Robert Gesink.

Pierwsza dziesiątka:

1 Thomas Voeckler (Fra) Bbox Bouygues Telecom
2 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Professional Cycling Team
3 Robert Gesink (Ned) Rabobank
4 Ryder Hesjedal (Can) Garmin – Transitions
5 Miguel Minguez (Spa) Euskaltel-Euskadi
6 Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team
7 Fabian Wegmann (Ger) Team Milram
8 Maxime Monfort (Bel) Team HTC – Columbia
9 Francesco Reda (Ita) Quick Step
10 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Farnese Vini
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments