Gustav Larsson (Team Saxo Bank) wygrał 1. etap wyścigu Vuelta a la Comunidad de Madrid. Szwed wykręcił najlepszy czas na 8,1 kilometrowej czasówce. Drugie miejsce zajął Oleg Chuzhda (Caja Rural). Trzeci był Jesus Del Nero (C. C. Loulé- Louletano).

Srebrny medalista Mistrzostw Świata z Mendrisio, trasę pokonał w 9 minut i 41 sekund. Drugi Oleg Chuzhda, do Szweda stracił 11 sekund. Jesus Del Nero był gorszy o zaledwie sekundę, w stosunku do Ukraińca.

21. miejsce zajął Przemysław Niemiec (Miche), tracąc do zwycięzcy 28 sekund. Krzysztof Szczawiński (Miche) ze stratą 1 minuty i 3 sekund był 86.

Faworyci do zwycięstwa w całym wyścigu, stracili odpowiednio: Ezequiel Mosquera (Xacobeo-Galicia) oraz Paco Mancebo (Heraklion Kastro-Murcia) 12 sekund. Richie Porte (Team Saxo Bank) 18. Juan Jose Cobo (Caisse d’Epargne) 29.  Pablo Lastras (Caisse d´Epargne) 30, Igor Antón (Euskaltel-Euskadi) 35, David Arroyo (Caisse d´Epargne) stracił już 54 sekundy.

“Wiedziałem że jest to etap dla mnie. Musiałem po prostu dobrze go pojechać i nie popełnić żadnego błędu. Po południu kolejny etap, mam nadzieję że utrzymam koszulkę. Jeśli tak, to jutro całym zespołem walczyć będziemy o sukces w całym wyścigu.” powiedział Larsson.

Po południu kolarze mieli do pokonania kolejny 84 kilometrowy etap, z czterokrotnym podjazdem pod Cristo de Rivas.