Gustav Larsson (Vacansoleil-DCM) otworzył tegoroczną edycję Paryż-Nicea. Szwed pokonał Bradley`a Wigginsa (Sky Team) oraz Levi`ego Leipheimera (Omega Pharma – Quick Step).

Pierwszy etap „Wyścigu ku słońcu”, to krótka jazda indywidualna na czas w podparyskich miejscowościach. Kolarze wystartowali z Dampierre-en-Yvelines, by po niespełna 10 kilometrach finiszować w Saint-Rémy-lès-Chevreuse. Trasa była lekko pofałdowana, na 1,8 kilometrze wyznaczono premię górską trzeciej kategorii –  Côte des Dix-sept Tournants – (1.1 km; 6.2 %).

Długo na prowadzeniu utrzymywał się Sylvain Chavanel (Omega Pharma – Quick Step). Francuz trasę 1. etapu pokonał w czasie 11:32. Pokonał go jednak Holender Thomas De Gendt (Vacansoleil-DCM), który był lepszy o zaledwie sekundę. Następnie na prowadzenie wyszedł jeszcze Levi Leipheimer (Omega Pharma – Quick Step). Amerykanina, który wykręcił czas 11:23 o 4 sekundy pokonał Szwed Gustav Larsson (Vacansoleil-DCM).

W końcowej części wyścigu zaczął padać deszcz, który mocno przeszkadzał faworytom do triumfu, którzy znajdowali się pod koniec listy startowej. Doświadczył tego na własnej skórze Jean Christophe Peraud (Ag2r-La Mondiale), który upadł na jednym z ostatnich zakrętów. Potencjalnym, nowym liderem był Bradley Wiggins (Sky Team). Brytyjczyk nie zdołał jednak pobić Larssona. Zabrakło mu 2 sekund. Nie zrobił tego również ubiegłoroczny triumfator, ostatni na trasie mistrz świata w jeździe na czas – Tony Martin (Omega Pharma – Quick Step), który był 28.

Larsson tym samym został pierwszym liderem tegorocznej odsłony „Wyścigu ku słońcu”. Najlepszy z Polaków – Jarosław Marycz (SaxoBank) ze stratą 28 sekund był 37. Sylwester Szmyd (Liquigas-Cannondale), musiał zmieniać rower, przez co ukończył zmagania na 163. miejscu, z ponad minutową stratą.

Wyniki:
1 Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM 0:11:19
2 Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling 0:00:01
3 Levi Leipheimer (USA) Omega Pharma-Quick Step 0:00:04
4 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:00:09
5 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM 0:00:12
6 Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick Step
7 Rein Taaramae (Est) Cofidis Le Credit En Ligne 0:00:13
8 Markel Irizar Aranburu (Spa) RadioShack-Nissan
9 Rémi Pauriol (Fra) FDJ-Bigmat 0:00:15
10 Jerome Coppel (Fra) Saur-Sojasun
11 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma-Quick Step
12 Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan 0:00:17
13 Patrick Gretsch (Ger) Project 1T4i
14 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team
15 Maxime Monfort (Bel) RadioShack-Nissan
16 Richie Porte (Aus) Sky Procycling
17 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team 0:00:18
18 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 0:00:19
19 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil-DCM 0:00:20
20 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Rabobank Cycling Team 0:00:21
21 Gaëtan Bille (Bel) Lotto-Belisol Team 0:00:22
22 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 0:00:23
23 Gianni Meersman (Bel) Lotto-Belisol Team
24 Maxime Bouet (Fra) Ag2R La Mondiale
25 Jérémy Roy (Fra) FDJ-Bigmat
26 Simon Gerrans (Aus) GreenEdge Cycling Team
27 Bart De Clercq (Bel) Lotto-Belisol Team 0:00:24
28 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quick Step 0:00:25
29 Kevin De Weert (Bel) Omega Pharma-Quick Step
30 Bauke Mollema (Ned) Rabobank Cycling Team 0:00:26
31 Blel Kadri (Fra) Ag2R La Mondiale
32 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling
33 Maarten Wynants (Bel) Rabobank Cycling Team
34 Vladimir Isaichev (Rus) Katusha Team
35 Christian Knees (Ger) Sky Procycling
36 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank 0:00:28
37 Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank
38 Danny Pate (USA) Sky Procycling 0:00:29
39 Stijn Vandenbergh (Bel) Omega Pharma-Quick Step
40 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Rabobank Cycling Team
41 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team 0:00:30
42 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team
43 Greg Henderson (NZl) Lotto-Belisol Team 0:00:31
44 Simon Spilak (Slo) Katusha Team
45 Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling
46 Joost Posthuma (Ned) RadioShack-Nissan 0:00:32
47 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana Pro Team
48 Leigh Howard (Aus) GreenEdge Cycling Team
49 Alexandre Pichot (Fra) Team Europcar
50 John Degenkolb (Ger) Project 1T4i
51 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 0:00:33
52 Kanstantsin Sivtsov (Blr) Sky Procycling
53 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
54 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil-DCM 0:00:34
55 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM
56 Robert Kiserlovski (Cro) Astana Pro Team
57 Sandy Casar (Fra) FDJ-Bigmat
58 Michael Mørkøv (Den) Team Saxo Bank 0:00:35
59 Evgeny Petrov (Rus) Astana Pro Team
60 Andreas Klöden (Ger) RadioShack-Nissan 0:00:36
61 Daniel Navarro Garcia (Spa) Team Saxo Bank
62 Vasil Kiryienka (Blr) Movistar Team
63 Dries Devenyns (Bel) Omega Pharma-Quick Step
64 Thomas Dekker (Ned) Garmin – Barracuda 0:00:37
65 Julien Simon (Fra) Saur-Sojasun
66 Koen De Kort (Ned) Project 1T4i
67 Simon Clarke (Aus) GreenEdge Cycling Team
68 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan 0:00:38
69 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
70 Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel – Euskadi
71 Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team
72 Dennis Van Winden (Ned) Rabobank Cycling Team
73 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale
74 Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil-DCM 0:00:39
75 Michael Albasini (Swi) GreenEdge Cycling Team 0:00:40
76 Jonathan Hivert (Fra) Saur-Sojasun
77 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol Team
78 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team
79 Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling 0:00:41
80 Nicolas Roche (Irl) Ag2R La Mondiale
81 Diego Ulissi (Ita) Lampre – ISD 0:00:42
82 Kevin Seeldrayers (Bel) Astana Pro Team
83 Peio Bilbao (Spa) Euskaltel – Euskadi
84 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team
85 Sébastien Minard (Fra) Ag2R La Mondiale
86 Denis Menchov (Rus) Katusha Team
87 Jens Keukeleire (Bel) GreenEdge Cycling Team 0:00:43
88 Tiziano Dall’Antonia (Ita) Liquigas-Cannondale
89 Grega Bole (Slo) Lampre – ISD
90 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale
91 Damien Gaudin (Fra) Team Europcar 0:00:44
92 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Pro Team
93 Pierrick Fedrigo (Fra) FDJ-Bigmat 0:00:45
94 Anthony Geslin (Fra) FDJ-Bigmat
95 Simon Geschke (Ger) Project 1T4i 0:00:46
96 Jan Ghyselinck (Bel) Cofidis Le Credit En Ligne
97 Dominik Nerz (Ger) Liquigas-Cannondale
98 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:00:47
99 Davide Malacarne (Ita) Team Europcar
100 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar 0:00:49
101 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
102 Yannick Talabardon (Fra) Saur-Sojasun
103 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank 0:00:50
104 Heinrich Haussler (Aus) Garmin – Barracuda
105 Sep Vanmarcke (Bel) Garmin – Barracuda
106 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ-Bigmat
107 Cédric Pineau (Fra) FDJ-Bigmat
108 Jean-Christophe Peraud (Fra) Ag2R La Mondiale
109 Christophe Le Mevel (Fra) Garmin – Barracuda
110 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quick Step 0:00:51
111 Alexandre Geniez (Fra) Project 1T4i
112 Adrian Saez (Spa) Euskaltel – Euskadi
113 Romain Sicard (Fra) Euskaltel – Euskadi 0:00:52
114 Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team
115 Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha Team
116 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre – ISD 0:00:53
117 Aidis Kruopis (Ltu) GreenEdge Cycling Team
118 Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil-DCM
119 Klaas Lodewijck (Bel) BMC Racing Team 0:00:54
120 Leonardo Bertagnolli (Ita) Lampre – ISD
121 Fränk Schleck (Lux) RadioShack-Nissan
122 Hubert Dupont (Fra) Ag2R La Mondiale
123 Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar 0:00:55
124 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel – Euskadi
125 Murilo Antonio Fischer (Bra) Garmin – Barracuda
126 Guillaume Levarlet (Fra) Saur-Sojasun
127 Andreas Klier (Ger) Garmin – Barracuda
128 David Lelay (Fra) Saur-Sojasun
129 Koldo Fernandez (Spa) Garmin – Barracuda
130 Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team 0:00:56
131 Eduard Vorganov (Rus) Katusha Team
132 Damiano Cunego (Ita) Lampre – ISD 0:00:57
133 David Moncoutie (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne
134 David Lopez Garcia (Spa) Movistar Team 0:00:58
135 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar
136 Daniele Righi (Ita) Lampre – ISD
137 David Arroyo Duran (Spa) Movistar Team
138 Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:59
139 Matteo Bono (Ita) Lampre – ISD 0:01:00
140 Edward King (USA) Liquigas-Cannondale
141 Marcel Kittel (Ger) Project 1T4i 0:01:01
142 Andy Schleck (Lux) RadioShack-Nissan
143 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur-Sojasun
144 Xavier Florencio Cabre (Spa) Katusha Team 0:01:02
145 Tom Veelers (Ned) Project 1T4i 0:01:03
146 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank 0:01:04
147 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana Pro Team
148 Wesley Sulzberger (Aus) GreenEdge Cycling Team
149 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
150 Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel – Euskadi 0:01:05
151 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis Le Credit En Ligne
152 Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale
153 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank 0:01:06
154 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne 0:01:07
155 Lars Ytting Bak (Den) Lotto-Belisol Team
156 Anthony Ravard (Fra) Ag2R La Mondiale 0:01:08
157 Vincent Jerome (Fra) Team Europcar 0:01:09
158 Maarten Neyens (Bel) Lotto-Belisol Team
159 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM 0:01:13
160 Rémy Di Gregorio (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne 0:01:17
161 Martijn Maaskant (Ned) Garmin – Barracuda 0:01:18
162 Mikaël Cherel (Fra) Ag2R La Mondiale
163 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale
164 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha Team 0:01:20
165 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ-Bigmat 0:01:21
166 Jérémie Galland (Fra) Saur-Sojasun 0:01:22
167 Olivier Kaisen (Bel) Lotto-Belisol Team 0:01:23
168 Sébastien Chavanel (Fra) Team Europcar 0:01:24
169 Matthew Lloyd (Aus) Lampre – ISD 0:01:25
170 Matthew Wilson (Aus) GreenEdge Cycling Team 0:01:28
171 Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Euskaltel – Euskadi 0:01:31
172 Tristan Valentin (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne 0:01:32
173 Grischa Jan Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team 0:01:34
174 Roy Curvers (Ned) Project 1T4i 0:01:55
175 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis Le Credit En Ligne 0:02:17
176 Nick Nuyens (Bel) Team Saxo Bank 0:06:11

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments