Już 10 lipca (niedziela), ruszają Górskie Mistrzostwa Polski, które zostaną rozegrane na trasie Podgórzyn – Borowice w Karkonoszach. Zawodnicy o medale powalczą w siedmiu kategoriach wiekowych.

W tym roku zawodnicy powracają do Borowic, gdzie wyścig rozegrany został w 2008 roku. Trasa nieco lżejsza od wyścigu z przed roku. Ta w Walimiu preferowała zawodników lubiących bardziej siłowe oraz interwałowe podjazdy. W Borowicach w porównaniu do Walimia, mamy tylko jeden podjazd ale za to dłuższy i bardziej wytrzymałościowy.

Runda liczy 14,5 kilometra, z kolei 6,5 km prowadzi pod górę. Podjazd prowadzi częściowo po starej trasie Tour de Pologne, a dokładniej ze zjazdu z Orlinka.

Pierwszego dnia 10 lipca, do walki staną tylko panowie w kategoriach Junior, Junior Młodszy. Młodsi kolarze do pokonania mają 72,5 km 5 okrążeń. Ich starsi koledzy do przejechania mają 7 rund, czyli 101,5 km.

Mapa Górskich Mistrzostw Polski 2010:

Faworyci wyścigu Juniorów Młodszych według naszosie.pl:

Jak to zwykle bywa w młodszych kategoriach, trudno wskazać faworyta numer jeden. Walkę o złoty medal stoczyć powinni Wojciech Szyniec (LKS POM Strzelce Karjeńskie), Jakub Pytka (LKKS Górnik Wałbrzych), oraz Maciej Kasperkiewicz (KTK-Kalisz). O niespodziankę pokusić mogą się: Tomasz Mickiewicz (LKS Ogniwo BoxMet Dzierżoniów), Szymon Rekita (LKS Sytropol Biskupiec) oraz znajdujący się ostatnio w dobrej formie, wychowanek trenera Józefa Szafrańskiego (odkrywcy talentu m.in. braci Bodnarów) Mateusz Rudyk (UKS Moto-Jelcz Laskowice).

Faworyci wyścigu Juniorów według naszosie.pl:

Kategoria Junior, już poważniejsze ściganie i dwójka kolarzy którą chyba każdy wymienia do grona medalistów Górskich MP. Mowa tu o kolarzach z wybrzeża czyli: Michał Czerkies oraz Marek Kulas (obaj Flota Gdynia). Lepszy sezon ma ten drugi, wygrana w pucharze polski w Strzelcach Krajeńskich (jazda na czas), drugie miejsce na MP w Golczewie, również w czasówce oraz dobre miejsca w wyścigach za granicą. Z kolei Czerkies w 2008 roku na tej samej trasie, wygrał rywalizację w Górskich MP w gronie Juniorów Młodszych, pokonując… Marka Kulasa. Do walki włączyć może się kolarz ze śląska – Jakub Foltyn (LKUKS Pszczyna) oraz Tomasz Kudelski (Siódemka Kołobrzeg). O niespodziankę pokusić mogą się kolarze gospodarzy. Trójka Dolnoślązaków dysponujący dobrymi warunkami fizycznymi do tego typu wyścigów czyli: Mateusz Dubienecki (Kwisa Lubań) oraz dwójka kolarzy LKS Ogniwo Dzierżoniów – Adam Majorek oraz Maciej Stanowicz.

Drugiego dnia zawodów 11 lipca, do południa rywalizować będą panie, czyli Juniorki Młodsze (3 rundy; 43,5 km) oraz Kobiety Open (5 rund; 72,5km). W południe na trasę wyjedzie wyścig Orlików połączony z rywalizacją Elity. Obie te kategorie, do pokonania mają dość krótki dystans 8 rund dających 116 km. Warto dodać, że Juniorzy mają do pokonania zaledwie jedną rundę mniej…

Jako pierwsze w niedzielę wystartują Kobiety Open. Niestety na starcie zabraknie ubiegłorocznej triumfatorki, Sylwii Kapusty, która aktualnie ściga się w Giro d`Italia dla kobiet. Pod jej nieobecność powalczyć powinny Małgorzata Jasińska (TSB Potorscy Barczewo) oraz Anna Harkowska (Fizjotech Warszawa). Wśród Orliczek, groźne będą: Eugenia Bujak (Zagłębie Sosnowiec), oraz sygnalizująca dobrą formę Natalia Frączek (LKS Ogniwo BoxMet Dzierżoniów). O medal w kategorii Juniorek walczyć będzie Karolina Karasiewicz (KS Społem Central Łódź), Małgorzata Piotrowska (LKS Ogniwo BoxMet Dzierżoniów) oraz Daria Fabiszak (KK Kross Ziemia Darłowska).

Faworyci wyścigu w kategorii Orlik oraz Elita według naszosie.pl:

W najważniejszym wyścigu mistrzostw, czyli rywalizacji kategorii Elita oraz Orlik, głównymi faworytami do medali będą: ubiegłoroczny triumfator Przemysław Niemiec (Miche), nie wiadomo jednak czy sam zainteresowany pojawi się na dolnośląskich trasach. Jeśli nie, to groźni będą rewelacyjni w górach kolarze ekipy Mróz Active Jet: mistrz Polski Jacek Morajko, Marek Rutkiewicz oraz Mariusz Witecki. Lecz Mrozowcy nie będą mieli łatwego zadania po konfrontacji z drużyną CCC Polsat Polkowice z Tomaszem Marczyńskim na czele, którego wspomagać będą Adrian Honkisz (faworyt do złotego medalu w wyścigu U-23), Dariusz Batek oraz Adam Sznitko. Nie zapominać można o doświadczonych kolarzach Radosławie Romaniku (DHL-Author) oraz Dariuszu Baranowskim (Romet Weltour Dębica). W wyścigu U-23 powalczą kolarze TKK Pacific Tourń z Pawłem Charuckim na czele. Swoje „trzy grosze” dorzucą: Rafał Majka (WLKS Krakus), Konrad Czajkowski (DHL-Author), Jarosław Kowalczyk (Aktio Group Mostostal Puławy) oraz Kornel Sójka (KTK-Kalisz).

Regulamin > tutaj

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments