7. etap Tour de France to pierwsze górskie emocje w tegorocznej odsłonie wyścigu. Kolarze mają do pokonania 165, 5 km z Tournus do kurortu narciarskiego w Station des Rousses.

Jutro będziemy mięli okazję sprawdzić formę faworytów do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej. Na mecie może nie zobaczmy już jednego, wyraźnego zwycięzcy z grona najlepszych, ale finiszować powinna 10-20 osobowa grupka najlepszych górali wyścigu. Zawodnicy jutro mają do pokonania trzy lotne premie (29,5 km; 49,5 km; 118 km) oraz sześć górskich:

Côte de l’Aubépin (kat 3; 51,5 km; 4,9 km; 5%),

Côte des Granges (kat 4; 69 km; 5,9 km; 3,5%),

Côte d’Arinthod (kat 3; 84,5 km; 8,5 km; 4,7%),

Côte du barrage de Vouglans (kat 2; 104 km; 6,6 km; 5,6%),

Col de la Croix de la Serra (kat 2; 134,5 km; 15,7 km; 4,3%),

Côte de Lamoura (kat 2; 161,5 km; 14 km; 5%).

Stopień trudności podjazdów narasta wraz z pokonywanymi kilometrami. 7. odcinek to pierwszy etap tegorocznego TdF, który zakończony jest metą na szczycie.

Miasto startowe – Tournus to nieco ponad 6 tysięczne miasteczko w departamencie Saône-et-Loire. Mimo małych gabarytów miejscowość w przeszłości organizowała m.in. metę Critérium du Dauphiné Libéré.

Miasto etapowe – Les Rousses zamieszkuje 6,286 mieszkańców. Jednak liczba ta znacznie się powiększa w zimę, gdzie zjeżdża tam mnóstwo turystów, którzy odwiedzają stację narciarską, niedaleko której umieszczona jest meta 7. etapu TdF.

O zwycięstwo na tym etapie powalczyć powinni rasowi górale. Oczywiście na pierwszy plan wysuwają się trzy nazwiska: Alberto Contador (Astana), Andy Schleck (SaxoBank) oraz Lance Armstrong (RadioShack). Do walki o zwycięstwo włączyć mogą się Ivan Basso (Liquigas), Denis Menchov (Rabobank), Cadel Evans (BMC-Racing), Damiano Cunego (Lampre).

Kto wie? Może Sylwester Szmyd (Liquigas), który zapowiadał chęć walki o koszulkę najlepszego górala zdobędzie swoje pierwsze punkty właśnie w tej klasyfikacji.

7. oraz 8. etap to preludium do 9. odcinka wyścigu na którym znajduje się słynny podjazd pod Col de la Madeleine.

Zaczyna się Tour de France…

Mapa 7 etapu Tour de France > tutaj

Profil 7 etapu Tour de France > tutaj

Ostatnie kilometry > tutaj

Plan transmisji TV > tutaj

Prezentacja Tour de France > tutaj