Alekxander Vinokurov (Astana), odniósł dziś swoje pierwsze zwycięstwo w sezonie wygrywając 12,5 kilometrową jazdę na czas na malowniczej trasie wokół jeziora Garda, rozgrywaną w ramach pierwszego etapu wyścigu Giro del Trentino.

Kolarz z Kazachstanu 12,5 km trasę pokonał w 15 minut i siedem sekund. O 16 sekund od popularnego „Vino” wolniej pojechał drugi dziś Stefano Garzelli (Acqua & sapone). Matteo Montaguti (De Rosa) sensacyjnie zajął trzece miejsce na dzisiejszym etapie, tracąc do Garzellego 2 sekundy.

Riccardo Ricco (Ceramica Flaminia) zajął ósmą pozycję, tracąc 30 sekund do zwycięzcy. Ubiegłoroczny zwycięzca klasyfikacji generalnej, Ivan Basso (Liquigas-Doimo) był 13, Gilberto Simoni (Lampre-Farnese Vini), który przygotowuje się do ostatniego w karierze Giro d’Italia, stracił dziś 1:07 zajmując 46 pozycje.

Dla Vinokourova to czwarte zwycięstwo po dwuletnim zakazie startów za stosowanie nielegalnych środków dopingujących, który wygasł w zeszłym roku. Po raz pierwszy zakłada koszulkę lidera wyścigu dookoła Trydentu.

W dzisiejszej czasówce najlepiej z Polaków pojechał Bartosz Huzarski (ISD-Neri), który ze stratą 52 sekund do Kazacha zajął 34. miejsce. Najlepiej z kolarzy Mróz Active Jet zaprezentował się Jacek Morajko, który zajął dziś 64 miejsce ze stratą minuty i czternastu sekund.