Kolarz grupy HTC-Columbia, Andre Greipel wygrał ostatni 8. etap wyścigu Tour of Turkey. Dla Niemca to 5 zwycięstwo etapowe w tegorocznej edycji tureckiej imprezy. Giovanni Visconti (ISD-Neri) zapewnił sobie triumf w końcowej klasyfikacji generalnej. Dobre 11 miejsce na dzisiejszym etapie zajął Krzysztof Jeżowski (CCC Polsat Polkowice).

Bohaterami dzisiejszego dnia byli Ermanno Capelli (Footon-Servetto), Kalle Kriit (Cofidis), Oleg Berdos (De Rosa – Stac Plastic), David Deroo (Skil-Shimano) oraz Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice). Piątka kolarzy oderwała się mniej więcej na 25 kilometrów przed metą i miała maksymalną przewagę 2 minut i 30 sekund.

Na półmetku do roboty wzięły ekipy ISD-Neri oraz HTC-Columbia, które szybko zaczęły niwelować przewagę do uciekającej grupki. Gdy peleton czołówkę miał już praktycznie na wyciągnięcie ręki, zaatakowali Capelli oraz Deroo. Jednak i ta akcja zakończyła się niepowodzeniem i po kilku kilometrach przed peletonem nie było już nikogo.

Do walki włączyły się ekipy sprinterów, które za wszelką cenę chciały wyprowadzić swoich liderów na jak najlepsze pozycje. Na ostatnich kilometrach tempo w peletonie dyktował Tomasz Kiedyś (CCC Polsat Polkowice). Niestety Krzysztofowi Jeżowskiemu nie udało się zająć miejsca w pierwszej dziesiątce, chodź było blisko. Mistrz Polski ukończył dzisiejsze ściganie na 11 pozycji.

Etap wygrał nie kto inny a Andre Greipel, który pewnie pokonał Angelo Furlana (Lampre-Farnese Vini) oraz Kennego Van Hummela (Skil – Shimano).

W klasyfikacji generalnej triumfował Giovanni Visconti, który o 29 sekund pokonał Tejaya Van Garderena (Team HTC – Columbia) oraz trzeciego Davida Moncoutié (Cofidis, Le Credit En Ligne), który do Włocha stracił 33 sekundy.

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem został Maciej Bodnar (Liquigas), który zajął 29 miejsce (09:15 do lidera). Najlepiej z kolarzy CCC zaprezentował się Adrian Honkisz, który uplasował się na 40. pozycji  (26:35 do Viscontiego).

Pełne wyniki 8 etapu > tutaj

Zobacz ostanie kilometry:

Poprzedni artykułCastilla y Leon: Sergio Ribeiro wygrywa ostatni etap. Contador cały wyścig.