Po dwóch brukowanych wiosennych klasykach Gent-Wevelgem i Ronde van Vlaanderen, czas na trzeci wyścig rozgrywany na bruku – Paryż-Roubaix. Przedstawiamy trasę „Królowej klasyków” oraz kolarzy, biorących w niej udział.


W tym roku odbędzie się już 108. edycja „Piekła Północy”. Rozgrywany od 1986 roku wyścig z powodu działań wojennych nie odbył się jedynie w latach 1915-1918 i 1940-1942. Aż 53 razy wygrywali go Belgowie, w tym Tom Boonen 3 razy: w 2005, 2008 i 2009 roku. Czy Boonen wygra po raz trzeci z rzędu wyrównując rekord Francesca Mosera (1978,1979,1980) ? Gdyby Boonen wygrałby Paryż-Roubaix po raz czwarty w swojej karierze, wyrównałby również rekord swojego rodaka, Rogera De Vlaemincka, który triumfował na brukach północnej Francji w latach 1972, 1974, 1975, 1977.

Faworyci

W niedzielne popołudnie obecnemu mistrzowi Belgii z pewnością będzie chciał przeszkodzić Fabian Cancellara, zwycięzca Paryż-Roubaix z 2006 roku. Szwajcar wygrywając w ostatnim czasie jednodniowe wyścigi E3 Prijs Vlaanderen i Ronde van Vlaanderen potwierdził, że jest w świetnej formie i będzie walczyć o swój drugi tytuł w Roubaix. Popularny Spartakus na belgijskich wyścigach pokonał w walce o zwycięstwo właśnie Boonena, który zajmował drugie miejsca. Obok wspomnianych klasyków Boonen był również drugi na Milan-San Remo. Dla niego Paryż-Roubaix to idealna okazja do zwycięskiego przełamania tego trendu.

Oprócz Boonena Quick Step ma w swoim składzie Stijna Devoldera i Sylvaina Chavanela, którzy również mogą być groźni. Po szóstym miejscu w Wyścigu Dookoła Flandrii wygląda na to, że George Hincapie znalazł formę w samą porę. Jeśli nie przeszkodzi mu pech, powalczy o pierwszą piątkę. Jego BMC to także Marcus Burghardt, ale bez Alessandro Ballana zawieszonego w piątek.  Cervélo Test Team pojedzie bez Heinricha Hausslera, brytyjski Team Sky stracił Edvalda Boassona Hagena, któremu odnowiła się kontuzja ścięgna Achillesa. Mimo to obie drużyny będą miały w niedzielę kilku mocnych kolarzy. Cervélo TestTeam reprezentować będą Thor Hushovd, Roger Hammond i Theo Bos. Natomiast Sky ma drugiego kolarza Paryż-Roubaix 2007 Juana Antonio Flechę, Mathew Haymana i Michaela Barry’ego.

Tyler Farrar jest liderem ekipy Garmin-Transitions, których morale podniosło piękne zwycięstwo Amerykanina na środowym wyścigu na Scheldeprijs. Dla Garminu pojadą także Johan Van Summeren oraz David Millar, który zapałał ostatnio miłością do klasyków.

Forma kolarza Katjuszy, Filippo Pozzato, jest niewiadomą z powodu niedawno przebytej przez niego choroby. W zeszłym roku Włoch przewrócił się na jednym z ostrych wiraży na kostce brukowej. Mimo to udało mu się zająć drugie miejsce, 47 sekund za Boonenem.

Liquigas reprezentować będą Manuel Quinziato, Daniel Oss oraz rewelacja tego sezonu, Słowak Peter Sagan, który zadebiutuje w „Królowej klasyków”. W Rabobanku przewodzić będzie Lars Boom, natomiast Bernhard Eisel i Lars Bak będą liderami w HTC-Columbia.

Jedynym Polakiem, który stanie na starcie wyścigu będzie Marcin Sapa (Lampre).

Każdy z tych kolarzy ma szansę na zwycięstwo, ale będą musieli pokonać trudne odcinki bruku, przetrwać w dobrej kondycji 259 kilometrów ścigania, zachować siły na kontrataki, unikać upadków i defektów. Tylko jeden z nich będzie mógł wznieść w Roubaix trofeum w kształcie kostki brukowej. Kto nim będzie przekonamy się w niedzielę po południu.

Trasa

Trasa tegorocznego wyścigu liczy 259 kilometrów. Od 1977 roku miejscem startu jest Compiègne, gdzie znajduje się wagon, w którym najpierw Niemcy podpisały kapitulację w czasie pierwszej wojny światowej, a potem Hitler odbierał kapitulację Francji w drugiej wojnie światowej.

Na kolarzy czeka 27 brukowanych odcinków o długości od 300 metrów do 3,7 kilometra. Odcinki te oznaczane są gwiazdkami od jednej do pięciu, co wskazuje na stopień trudności danego fragmentu. Na ilość gwiazdek wpływ mają: kształt kostki, długość odcinka oraz ogólny stan drogi. Łącznie sekcje brukowe to prawie 53 kilometry jazdy po kocich łbach. Po raz pierwszy kolarze wjadą na bruk na 97. kilometrze. Od tego momentu aż do końca wyścigu będą musieli zmagać się z tą nieprzyjazną nawierzchnią. Dodatkową trudność mogą sprawić warunki atmosferyczne. Kiedy jest sucho, kolarzom dokucza wznoszony w powietrze pył i piach dostający się w tryby roweru. W czasie deszczu śliską kostkę pokrywa dodatkowo warstwa błota, co sprawia że wyścig staje się ekstremalnie trudny. Najtrudniejsze sekcje bruku Orchies (12 odcinek przed metą), Mons-en-Pévèle (10), Cysoing à Bourghelles (6) oraz Carrefour de l’Arbre (4).

Najsłynniejszym fragmentem bruku jest Trouée d’Arenberg (17. sekcja przed metą). Ten 2,4 kilometrowy odcinek przebiegający przez las w przeszłości bywał decydujący dla losów rywalizacji. Często dochodzi tu do upadków, wskutek czego peleton dzieli się i rozrywa. W lasku Arenberg można przegrać wyścig, jedynie jazda na czele grupy nie przekreśla szans na końcowy triumf. Zabytkowe odcinki brukowe chronione są przez „Les Amis de Paris-Roubaix” („Przyjaciele Paryż-Roubaix”), stowarzyszenie które płaci za renowację i wymianę kostki. Ostatnie 750 metrów wyścigu rozgrywane jest na gładkiej nawierzchni betonowego welodromu w Roubaix. W razie przyjazdu grupki kolarzy, kibice zgromadzeni na stadionie będą świadkami emocjonującego sprinterskiego pojedynku na finiszu.

Transmisję z wyścigu przeprowadzi Eurosport, szczegóły > tutaj

Mapa Paryż – Roubaix 2010:

Odcinki brukowe:

Sektor Kilometr Miejscowość Długość
27 97,5 Troisvilles à Inchy 2,2
26 104 Viesly à Quiévy 1,8
25 106,5 Quiévy à Saint-Python 3,7
24 115,5 Saint-Python 1,5
23 119 Vertain à Saint-Martin-sur-Écaillon 2,3
22 126 Capelle-sur-Écaillon – Le-Buat 1,7
21 138 Verchain-Maugré à Quérénaing 1,6
20 141 Quérénaing à Maing 2,5
19 144 Maing à Monchaux-sur-Écaillon 1,6
18 155,5 Haveluy à Wallers 2,5
17 164 Trouée d’Arenberg 2,4
16 176 Hornaing à Wandignies-Hamage 3,7
15 183,5 Warlaing à Brillon 2,4
14 187 Tilloy à Sars-et-Rosières 2,4
13 193,5 Beuvry-la-forêt à Orchies 1,4
12 198,5 Orchies 1,7
11 204,5 Auchy-lez-Orchies à Bersée 2,6
10 210 Mons-en-Pévèle 3
9 216 Mérignies à Le Prez 0,7
8 219,5 Pont-Thibaut à Ennevelin 1,4
7 225 Templeuve – L’Épinette 0,2
7 225,5 Templeuve – Moulin-de-Vertain 0,5
6 232 Cysoing à Bourghelles 1,3
6 234,5 Bourghelles à Wannehain 1,1
5 239 Camphin-en-Pévèle 1,8
4 241,5 Carrefour de l’Arbre 2,1
3 244 Gruson 1,1
2 250,5 Willems à Hem 1,4
1 257,5 Roubaix 0,3
SUMA ODCINKÓW BRUKOWYCH 52,9 km

Wstępna lista startowa:

Ag2r – La Mondiale (ALM)
(FRA)

BERARD Julien FRA
GASTAUER Ben LUX
GODDAERT Kristof BEL
HINAULT Sébastien FRA
KRIVTSOV Yuriy UKR
MONDORY Lloyd FRA
RAVARD Anthony FRA
ROUSSEAU Nicolas FRA

Androni Giocattoli (AND)
(ITA)

BERTOGLIATI Rubens SUI
BERTOLINI Thomas ITA
LODDO Alberto ITA
MARGUTTI Damiano ITA
PIEMONTESI Fabrice ITA
SOLARI Luca ITA
TABORRE Fabio ITA
WURF Cameron AUS

Acqua & Sapone (ASA)
(ITA)

ANDRIOTTO Dario ITA
DI PAOLO Francesco ITA
FAILLI Francesco ITA
HONIG Reinier NED
MASCIARELLI Andrea ITA
PALUMBO Giuseppe ITA
PAOLINI Luca ITA

Bbox – Bouygues Telecom (BBO)
(FRA)

BONNET William FRA
CHAINEL Steve FRA
CLAUDE Mathieu FRA
GAUDIN Damien FRA
GÈNE Yohann FRA
HADDOU Saïd FRA
PICHOT Alexandre FRA
TURGOT Sébastien FRA

BMC Racing (BMC)
(USA)

BURGHARDT Marcus GER
HINCAPIE George USA
KOHLER Martin SUI
MURPHY John USA
SCHÄR Michael SUI
STEWART Jackson USA
WYSS Danilo SUI

Cofidis, le Credit en Ligne (COF)
(FRA)

BLOT Guillaume FRA
FOUCHARD Julien FRA
ISTA Kevyn BEL
KEUKELEIRE Jens BEL
MINARD Sébastien FRA
SIJMENS Nico BEL
VALENTIN Tristan FRA
ZINGLE Romain BEL

Cervélo Test Team (CTT)
(SUI)

BOS Theo NED
HAMMOND Roger GBR
HUNT Jeremy GBR
HUSHOVD Thor NOR
LANCASTER Brett AUS
RASCH Gabriel NOR
ROLLIN Dominique CAN

Euskaltel – Euskadi (EUS)
(ESP)

ARAMENDIA LLORENTE Francisco Javier ESP
DE LIS DE ANDRES Sergio ESP
GALDOS ALONSO Aitor ESP
ISASI FLORES Iñaki ESP
IZAGIRRE INSAUSTI Gorka ESP
SICARD Romain FRA
URTASUN PEREZ Pablo ESP

Française des Jeux (FDJ)
(FRA)

BONNAIRE Olivier FRA
CHAVANEL Sébastien FRA
CHEREL Mikael FRA
GUESDON Frédéric FRA
HUTAROVICH Yauheni BLR
LADAGNOUS Matthieu FRA
OFFREDO Yoann FRA
VICHOT Arthur FRA

Caisse d’Epargne (GCE)
(ESP)

COYOT Arnaud FRA
DRUJON Mathieu FRA
ERVITI OLLO Imanol ESP
GARCIA ACOSTA Jose Vicente ESP
GUTIERREZ PALACIOS Jose Ivan ESP
KIRYIENKA Vasil BLR
PASAMONTES RODRIGUEZ Luis ESP
ROJAS GIL Jose Joaquin ESP

Garmin – Transitions (GRM)
(USA)

COZZA Steven USA
FARRAR Tyler USA
HUNTER Robert RSA
MAASKANT Martijn NED
MILLAR David GBR
TUFT Svein CAN
VANSUMMEREN Johan BEL
WILSON Matthew AUS

Katusha (KAT)
(RUS)

BANDIERA Marco ITA
BODROGI Laszlo FRA
GALIMZYANOV Denis RUS
IVANOV Serguei RUS
KHALILOV Mikhaylo UKR
POZZATO Filippo ITA
TRUSSOV Nikolai RUS
VANDENBERGH Stijn BEL

Lampre – Farnese Vini (LAM)
(ITA)

BALLONI Alfredo ITA
BUTS Vitaliy UKR
DA DALTO Mauro ITA
GRENDENE Andrea ITA
HONDO Danilo GER
LORENZETTO Mirco ITA
SAPA Marcin POL

Liquigas – Doimo (LIQ)
(ITA)

GUARNIERI Jacopo ITA
KOREN Kristjan SLO
OSS Daniel ITA
QUINZIATO Manuel ITA
SABATINI Fabio ITA
SAGAN Peter SVK
WILLEMS Frederik BEL

Milram (MRM)
(GER)

DE VOCHT Wim BEL
EICHLER Markus GER
KLUGE Roger GER
KNAVEN Servais NED
SENTJENS Roy BEL
TERPSTRA Niki NED
VOSS Paul GER
WROLICH Peter AUT

OmegaPharma – Lotto (OLO)
(BEL)

BLYTHE Adam GBR
CRETSKENS Wilfried BEL
D’HOLLANDER Glenn BEL
ELIJZEN Michiel NED
HOSTE Leif BEL
LANG Sebastian GER
ROELANDTS Jürgen BEL
SCHEIRLINCKX Staf BEL
VAN AVERMAET Greg BEL

Quick Step (QST)
(BEL)

BOONEN Tom BEL
DEVOLDER Stijn BEL
HULSMANS Kevin BEL
MAES Nikolas BEL
TOSATTO Matteo ITA
VAN IMPE Kevin BEL
WEYLANDT Wouter BEL

Rabobank (RAB)
(NED)

BOOM Lars NED
FLENS Rick NED
LANGEVELD Sebastian NED
LEEZER Tom NED
POSTHUMA Joost NED
STAMSNIJDER Tom NED
TJALLINGII Maarten NED
VAN EMDEN Jos NED

RadioShack (RSH)
(USA)

BEPPU Fumiyuki JPN
BEWLEY Sam NZL
IRIZAR ARANBURU Markel ESP
LEQUATRE Geoffroy FRA
POPOVYCH Yaroslav UKR
RAST Grégory SUI
ROSSELER Sébastien BEL
VAITKUS Tomas LTU

Saur – Sojasun (SAU)
(FRA)

CASPER Jimmy FRA
COUTOULY Cedric FRA
ENGOULVENT Jimmy FRA
JEANDESBOZ Fabrice FRA
LEMOINE Cyril FRA
MARTIAS Rony FRA
MATHEOU Romain FRA
POULHIÈS Stéphane FRA

Saxo Bank (SAX)
(DEN)

BRESCHEL Matti DEN
CANCELLARA Fabian SUI
COOKE Baden AUS
HOJ Frank DEN
KLEMME Dominic GER
KLOSTERGAARD LARSEN Kasper DEN
LARSSON Gustav Erik SWE
O’GRADY Stuart AUS

Skil – Shimano (SKS)
(NED)

CHAIGNEAU Robin NED
CURVERS Roy NED
DE KORT Koen NED
DOCKER Mitchell AUS
GOESINNEN Floris NED
HOUANARD Steve FRA
VEELERS Tom NED
WAGNER Robert GER

Sky (SKY)
(GBR)

ARVESEN Kurt Asle NOR
BARRY Michael CAN
FLECHA GIANNONI Juan Antonio ESP
HAYMAN Mathew AUS
HENDERSON Gregory NZL
STANNARD Ian GBR
SUTTON Christopher AUS
THOMAS Geraint GBR

HTC – Columbia (THR)
(USA)

BAK Lars Ytting DEN
EISEL Bernhard AUT
GOSS Matthew AUS
HANSEN Adam AUS
REYNES MIMO Vicente ESP
ROULSTON Hayden NZL
SIEBERG Marcel GER
VELITS Martin SVK

Vacansoleil (VAC)
(NED)

GARDEYN Gorik BEL
LEUKEMANS Björn BEL
MOL Wouter NED
MORTENSEN Martin DEN
MOURIS Jens NED
PRONK Matthé NED
TRAKSEL Bobbie NED
WESTRA Lieuwe NED