Francesco Gavazzi (Lampre-Farnese Vini) wygrał trzeci etap wyścigu dookoła Kraju Basków, pokonując Oscara Freire (Rabobank) oraz Petera Velitsa (Columbia-HTC).

Zespoły sprinterów mocno się natrudziły aby skasować czteroosobową ucieczkę, która oderwała się na pierwszych kilometrach etapu. Uciekinierzy doścignięci zostali na zaledwie 3 kilometry przed metą.

To był bardzo trudny etap z powodu ciężkiej pogody.” powiedział Gavazzi.” Musiałem wygrać dla mnie i dla zespołu. To było trudny finisz. Trzeba było być z przodu na ostatnich 500 metrach.”

Bohaterami dzisiejszego etapu byli Egoi Martínez, Alan Perez (Euskaltel – Euskadi), Michael Albasini (Team HTC – Columbia), Eduard Vorganov (Team Katusha), Iban Mayoz (Footon-Servetto) oraz Rémy Di Gregorio (Française Des Jeux). Przewaga ucieczki oscylowała w granicach 3 minut.

Na 15 kilometrów przed metą pozostała już tylko czwórka kolarzy Martínez, Albasini. Vorganov oraz Di Gregorio.

Zespoły sprinterów, świadome że będzie to ich ostatnia szansa na zwycięstwo etapowe w tegorocznym wyścigu, mocno wzięły się do pracy i ucieczka została zlikwidowana na 3 km przed metą.  Gavazzi skorzystał ze znakomitej pracy swojej ekipy i mógł cieszyć się z drugiego zwycięstwa w sezonie.

Nowym liderem został drugi na mecie Hiszpan, Oscar Freire (Rabobank).

Pełne wyniki 3 etapu > tutaj

Foto: www.vueltapaisvasco.diariovasco.com