Alessandro Petacchi wygrywa 3 etap Giro
Alessandro Petacchi

Alessandro Petacchi zwyciężył 3 etap Giro d’Italia po finiszu z peletonu i jutro pojedzie w różowej koszulce lidera.

Dzisiejszy etap o długości 198 km, to płaski odcinek z jedną premią górską 3 kategorii. Do walki szykowali się sprinterzy.

Po pięciu kilometrach od startu zaatakowało pięciu zawodników: Giuseppe Palumbo (Acqua & Sapone), Juri Kriwcow (AG2R), Mauro Facci (Quick Step), Michaił Ignatiew (Katiusza) oraz Bjorn Schroder (Milram). Ich przewaga w maksymalnym momencie wynosiła 7 minut.

Na 138 kilometrze w peletonie miała miejsce kraksa, w której uczestniczył Christian Vande Velde (Garmin – Slipstream). Amerykanin został odwieziony do szpitala, niestety tym samym zakończył swój udział w Giro.

Premię górską 3 kategorii na 156 kilometrze wygrał Mauro Facci, jednak przewaga uciekinierów nad peletonem wynosiła już jedynie 35 sekund.

Na 36 kilometrów do mety ucieczka została zlikwidowana, głównie za sprawą kolarzy ekipy Liquigas, którzy nadawali mocne tempo.

Na rundzie wokół Valdobbiadene, około 11 kilometrów przed metą,  doszło do kraksy, która mocno podzieliła peleton. W pierwszej grupie jechał m.in. Alessandro Petacchi (LPR Brakes), Filippo Pozzato (Team Katusha), Levi Leipheimer (Astana) oraz Gilberto Simoni (Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli).

Z tyłu został dotychczasowy lider Mark Cavendish, który pomimo pomocy kolegi z drużyny nie zdołał „dojąć” do grupy Petacchiego. Na 4 km do mety Cavendish tracił 25 sekund do czołówki.

Kolega z drużynu Bartosza Huzarskiego, Giovanni Visconti (ISD), dwa kilometry przed metą uciekł od prowadzącej grupy. Jednak nie zdołał wygrać etapu, gdyż na 300 metrów do mety został wchłonięty przez finiszujących kolarzy.

Najszybszy po raz drugi w tegorocznym Giro okazał się Włoch Alessandro Petacchi, który uzyskując bonifikatę za zwycięstwo, został liderem wyścigu. Drugi był Tyler Farrar (Garmin), a trzeci Francesco Gavazzi (Lampre-NGC).

Sylwester Szmyd przyjechał na 99 miejscu, a Bartosz Huzarski na 104. Obaj stracili 1:25.

Jutrzejszy etap powinien mocno zmienić klasyfikację generalną. Na odcinku o długości 162 km znajdują się dwa podjazdy: jeden 8,5 km (średnie nachylenie 7,9 %, maksymalne 12 %), a drugi prowadzący do mety o długości 14 km (średnie nachylenie 5,5 %, maksymalne 10 %).

Wyniki 3 etapu Giro d’Italia znajdziesz > tutaj

Zobacz ostatni kilometr 3 etapu Giro d’Italia:

Poprzedni artykułWyniki Wyścigu Kolarskiego o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Chęciny, 10.05.2009, kat. Masters