Francuska Agencja Antydopingowa (AFLD) podała, że Lance Armstrong naruszył przepisy kontroli antydopingowej, za co grożą mu sankcje dyscyplinarne.

Zgodnie z raportem AFLD podczas badania przeprowadzonego 17 marca br. we francuskim domu Armstronga, Amerykanin nie chciał współpracować z Agencją, a także nie podporządkował się do zasady przebywania pod stałą i bezpośrednią kontrolą przeprowadzających badania (od momentu poinformowania go o kontroli do badania).

“Prezydent Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) Pat McQuaid po zapoznaniu się z naszym raportem przyznał, że mamy prawo wszcząć procedury dyscyplinarne wobec Lance’a Armstronga” – powiedział Prezydent AFLD Pierre Bordry. Twierdzi on także, że Lance choć nie posiada francuskiej licencji kolarskiej, to trenował na terytorium tego kraju i powinien stosować się do reguł tam obowiązujących.

Ostateczne decyzje dotyczące rozpoczęcia procedur dyscyplinarnych mają być podjęte po szerszym zapoznaniu się z materiałem dowodowym oraz zeznaniami kontrolera.