fot. Tour de Yorkshire/SWpix.com

Francuz był najlepszy w sprincie z peletonu w Harrogate. Nowym liderem został drugi na mecie Caleb Ewan.

Sobotni etap to stosunkowo krótki, bo liczący zaledwie 122,5 kilometra odcinek z Tadcaster do Harrogate. W środku etapu usytuowana była jedna górska premia, a finałowe kilometry wiodły delikatnie w górę.

Ucieczkę dnia utworzyli Connor Swift (Madison Genesis), James Gullen (JLT Condor), Harry Tanfield (BIKE Channel Canyon) oraz Sebastian Mora (Team Raleigh). Już podczas lotnej premii przewaga czołowej czwórki wynosiła 3 minuty i to zwiastowało spokojny przebieg kolejnych kilometrów.

BMC

Po triumfie na pierwszym etapie los dowodzenia peletonem spadł na kolarzy LottoNL-Jumbo i przez większość etapu to kolarzy w żółto-czarnych strojach oglądaliśmy na czele głównej grupy. Mimo niewielkiego wsparcia innych ekip holenderska ekipa skasowała ucieczkę i 20 kilometrów przed metą po czterech śmiałkach nie było już śladu.

Końcowe kilometry upłynęły pod znakiem ataków zawodników z Wysp Brytyjskich, którzy próbowali wykorzystać znajomość tutejszych krętych i technicznych tras. Peleton był jednak bezlitosny i żaden z szarżujących kolarzy nie był w stanie zyskać większej przewagi.

W ciekawej końcówce najmocniejsze nogi miał Nacer Bouhanni (Cofidis), który wytrzymał długi finisz Jonathana Hiverta (Direct Energie) i w decydującym momencie wyprzedził rodaka. Francuz był ostatecznie trzeci, a drugie miejsce zajął Caleb Ewan (Orica-Scott), a tuż za podium uplasował się dotychczasowy lider Groenewegen, który stracił prowadzenie na rzecz Ewana.

Wyniki drugiego etapu:

1 Nacer BOUHANNI FRA COF 27 2:45:51
2 Caleb EWAN AUS ORS 23 +0
3 Jonathan HIVERT FRA DEN 32 +0
4 Dylan GROENEWEGEN NED TLJ 24 +0
5 Christopher LAWLESS GBR GBR 22 +0
6 Kristian SBARAGLI ITA DDD 27 +0
7 Søren Kragh ANDERSEN DEN SUN 23 +0
8 Tony HUREL FRA DEN 30 +0
9 Matthew HOLMES GBR MGT 24 +0
10 Adam BLYTHE GBR ABS 28 +0
11 Brent BOOKWALTER USA BMC 33 +0
12 Steele VON HOFF AUS ONE 30 +0
13 Jonathan MCEVOY GBR MGT 28 +0
14 Chris OPIE GBR BIK 30 +0
15 Enrique SANZ UNZUE ESP RAL 28 +0
16 Brenton JONES AUS JLT 26 +0
17 Tiago MACHADO POR KAT 32 +0
18 Sjoerd VAN GINNEKEN NED RNL 25 +0
19 Andre LOOIJ NED RNL 22 +0
20 Andrew FENN GBR ABS 27 +0
21 Serge PAUWELS BEL DDD 34 +0
22 Omar FRAILE MATARRANZ ESP DDD 27 +0
23 Angel MADRAZO RUIZ ESP DMP 29 +0
24 Floris GERFS NED BMC 25 +0
25 Tao GEOGHEGAN HART GBR SKY 22 +0
26 Jonas VAN GENECHTEN BEL COF 31 +0
27 Jonathan DIEBBEN GBR SKY 23 +0
28 Maurits LAMMERTINK NED KAT 27 +0
29 Jacob HENNESSY GBR GBR 21 +0
30 Thomas STEWART GBR ONE 27 +0
31 Quentin PACHER FRA DMP 25 +0
32 Ethan HAYTER GBR GBR 19 +0
33 Lawrence WARBASSE USA ABS 27 +0
34 Anthony TURGIS FRA COF 23 +0
35 Hayden MCCORMICK NZL ONE 23 +0
36 Lennard HOFSTEDE NED SUN 23 +0
37 Mark CHRISTIAN GBR ABS 27 +0
38 Ryan PERRY GBR RAL 30 +0
39 AMAEL MOINARD FRA BMC 35 +0
40 Robert KIŠERLOVSKI CRO KAT 31 +0
41 Joseph ROSSKOPF USA BMC 28 +0
42 Jacques Willem JANSE VAN RENSBURG RSA DDD 30 +0
43 Pieter WEENING NED RNL 36 +0
44 Nick VAN DER LIJKE NED RNL 26 +0
45 Luke ROWE GBR SKY 27 +0
46 Ian BIBBY GBR JLT 31 +0
47 Stéphane ROSSETTO FRA COF 30 +0
48 Alex FRAME NZL JLT 24 +0
49 Richard HANDLEY GBR MGT 27 +0
50 Thomas VOECKLER FRA DEN 38 +0
51 Christian KNEES GER SKY 36 +0
52 Delio FERNANDEZ CRUZ ESP DMP 31 +0
53 Romain SICARD FRA DEN 29 +0
54 Jenthe BIERMANS BEL KAT 22 +0
55 Max STEDMAN GBR BIK 21 +0
56 Peter WILLIAMS GBR ONE 31 +0
57 Ben O’CONNOR AUS DDD 22 +0
58 Adam KENWAY GBR RAL 30 +0
59 Amund Grondahl JANSEN NOR TLJ 23 +0
60 Daniel PEARSON GBR ABS 23 +0
61 Romain COMBAUD FRA DMP 26 +0
62 James KNOX GBR GBR 22 +0
63 Julien EL FARES FRA DMP 32 +0
64 Adrià MORENO SALA ESP RAL 26 +0
65 Anthony PEREZ FRA COF 26 +0
66 Elmar REINDERS NED RNL 25 +0
67 Robert PARTRIDGE GBR BIK 32 +0
68 Gatis SMUKULIS LAT DMP 30 +0
69 Brian NAULEAU FRA DEN 29 +0
70 Jeremy CORNU FRA DEN 26 +0
71 Joshua HUNT GBR ONE 26 +0
72 Dexter GARDIAS GBR BIK 27 +0
73 Adam Hartley GBR GBR 19 +0
74 Steven KRUIJSWIJK NED TLJ 30 +0
75 Reto HOLLENSTEIN SUI KAT 32 +0
76 Jeroen MEIJERS NED RNL 24 +0
77 Thierry HUPOND FRA DMP 33 +0
78 Mauro FINETTO ITA DMP 32 +0
79 Gijs VAN HOECKE BEL TLJ 26 +0
80 Baptiste PLANCKAERT BEL KAT 29 +0
81 Karol DOMAGALSKI POL ONE 28 +0
82 Jack PULLAR GBR BIK 28 +15
83 Mitch DOCKER AUS ORS 31 +21
84 Thomas LEEZER NED TLJ 32 +23
85 Geoffrey SOUPE FRA COF 29 +29
86 Scott THWAITES GBR DDD 27 +34
87 Clement VENTURINI FRA COF 24 +39
88 Mathew HAYMAN AUS ORS 39 +49
89 Thomas MOSES GBR JLT 25 +51
90 James LOWSLEY WILLIAMS GBR BIK 25 +51
91 Joey WALKER GBR GBR 20 +53
92 Martijn TUSVELD NED RNL 24 +53
93 Perrig QUEMENEUR FRA DEN 33 +53
94 Taylor Karl GUNMAN NZL MGT 26 +53
95 Chris HAMILTON AUS SUN 22 +53
96 Stef CLEMENT NED TLJ 35 +1:02
97 Manuel QUINZIATO ITA BMC 38 +1:04
98 Jimmy TURGIS FRA COF 26 +1:04
99 Steve LAMPIER GBR JLT 33 +1:11
100 Conor DUNNE IRL ABS 25 +1:11
101 Steven LAMMERTINK NED TLJ 24 +1:11
102 Kamil GRADEK POL ONE 27 +1:20
103 Mark MCNALLY GBR GBR 28 +1:20
104 Ian STANNARD GBR SKY 30 +1:20
105 Erick ROWSELL GBR MGT 27 +1:23
106 Alistair SLATER GBR JLT 24 +1:23
107 Romain GUILLEMOIS FRA DEN 26 +1:44
108 Bernhard EISEL AUT DDD 36 +1:51
109 Kristian HOUSE GBR ONE 38 +2:52
110 Roger KLUGE GER ORS 31 +2:52
111 Svein TUFT CAN ORS 40 +2:52
112 Connor SWIFT GBR MGT 22 +4:30
113 James GULLEN GBR JLT 28 +4:30
114 Rory TOWNSEND GBR BIK 22 +4:30
115 Tobyn HORTON GBR MGT 31 +4:30
116 Harry TANFIELD GBR BIK 23 +4:34
117 Fraser MARTIN GBR RAL 21 +8:45
118 Matthew CRONSHAW GBR MGT 29 +8:45
119 Tristan ROBBINS GBR RAL 21 +8:45
120 Mads Würtz SCHMIDT DEN KAT 23 +8:45
121 Martijn KEIZER NED TLJ 29 +8:45
122 Matthew BOSTOCK GBR GBR 20 +8:45
123 Matthew BRAMMEIER IRL ABS 32 +8:45
124 Danny VAN POPPEL NED SKY 24 +8:45
125 Miles SCOTSON AUS BMC 23 +8:45
126 Sebastian MORA VEDRI ESP RAL 29 +8:45
127 Etienne VAN EMPEL NED RNL 23 +8:45
DNF Sindre SKJOESTAD LUNKE NOR SUN 24
DNF Albert TIMMER NED SUN 32
DNS Russell DOWNING GBR JLT 39
DNS Marco HALLER AUT KAT 26
DNS Magnus Cort NIELSEN DEN ORS 24

Klasyfikacja generalna po drugim etapie:

1 Caleb EWAN AUS ORS 23 6:55:17
2 Nacer BOUHANNI FRA COF 27 +2
3 Dylan GROENEWEGEN NED TLJ 24 +2
4 Chris OPIE GBR BIK 30 +8
5 Jonathan HIVERT FRA DEN 32 +8
6 Angel MADRAZO RUIZ ESP DMP 29 +10
7 Kristian SBARAGLI ITA DDD 27 +12
8 Steele VON HOFF AUS ONE 30 +12
9 Adam BLYTHE GBR ABS 28 +12
10 Søren Kragh ANDERSEN DEN SUN 23 +12
11 Tony HUREL FRA DEN 30 +12
12 Brent BOOKWALTER USA BMC 33 +12
13 Enrique SANZ UNZUE ESP RAL 28 +12
14 Andre LOOIJ NED RNL 22 +12
15 Jonathan MCEVOY GBR MGT 28 +12
16 Floris GERFS NED BMC 25 +12
17 Jacob HENNESSY GBR GBR 21 +12
18 Tiago MACHADO POR KAT 32 +12
19 Jonas VAN GENECHTEN BEL COF 31 +12
20 Omar FRAILE MATARRANZ ESP DDD 27 +12
21 Matthew HOLMES GBR MGT 24 +12
22 Quentin PACHER FRA DMP 25 +12
23 Lawrence WARBASSE USA ABS 27 +12
24 Maurits LAMMERTINK NED KAT 27 +12
25 Luke ROWE GBR SKY 27 +12
26 Jacques Willem JANSE VAN RENSBURG RSA DDD 30 +12
27 AMAEL MOINARD FRA BMC 35 +12
28 Alex FRAME NZL JLT 24 +12
29 Ryan PERRY GBR RAL 30 +12
30 Anthony TURGIS FRA COF 23 +12
31 Ethan HAYTER GBR GBR 19 +12
32 Pieter WEENING NED RNL 36 +12
33 Jenthe BIERMANS BEL KAT 22 +12
34 Jonathan DIEBBEN GBR SKY 23 +12
35 Serge PAUWELS BEL DDD 34 +12
36 Mark CHRISTIAN GBR ABS 27 +12
37 Christian KNEES GER SKY 36 +12
38 Sjoerd VAN GINNEKEN NED RNL 25 +12
39 Romain COMBAUD FRA DMP 26 +12
40 Baptiste PLANCKAERT BEL KAT 29 +12
41 Christopher LAWLESS GBR GBR 22 +12
42 Amund Grondahl JANSEN NOR TLJ 23 +12
43 Peter WILLIAMS GBR ONE 31 +12
44 Robert KIŠERLOVSKI CRO KAT 31 +12
45 Romain SICARD FRA DEN 29 +12
46 Adam KENWAY GBR RAL 30 +12
47 Brian NAULEAU FRA DEN 29 +12
48 Nick VAN DER LIJKE NED RNL 26 +12
49 Delio FERNANDEZ CRUZ ESP DMP 31 +12
50 Robert PARTRIDGE GBR BIK 32 +12
51 Julien EL FARES FRA DMP 32 +12
52 Thomas VOECKLER FRA DEN 38 +12
53 Stéphane ROSSETTO FRA COF 30 +12
54 Ben O’CONNOR AUS DDD 22 +12
55 Thomas STEWART GBR ONE 27 +12
56 Adam Hartley GBR GBR 19 +12
57 Tao GEOGHEGAN HART GBR SKY 22 +12
58 Max STEDMAN GBR BIK 21 +12
59 Gatis SMUKULIS LAT DMP 30 +12
60 Jeroen MEIJERS NED RNL 24 +12
61 Lennard HOFSTEDE NED SUN 23 +12
62 Daniel PEARSON GBR ABS 23 +12
63 Joseph ROSSKOPF USA BMC 28 +12
64 Adrià MORENO SALA ESP RAL 26 +12
65 Mauro FINETTO ITA DMP 32 +12
66 Andrew FENN GBR ABS 27 +12
67 Thierry HUPOND FRA DMP 33 +12
68 Anthony PEREZ FRA COF 26 +12
69 Jeremy CORNU FRA DEN 26 +12
70 Hayden MCCORMICK NZL ONE 23 +12
71 Dexter GARDIAS GBR BIK 27 +12
72 Richard HANDLEY GBR MGT 27 +12
73 Ian BIBBY GBR JLT 31 +12
74 James KNOX GBR GBR 22 +12
75 Reto HOLLENSTEIN SUI KAT 32 +12
76 Steven KRUIJSWIJK NED TLJ 30 +12
77 Karol DOMAGALSKI POL ONE 28 +12
78 Joshua HUNT GBR ONE 26 +12
79 Thomas LEEZER NED TLJ 32 +35
80 Scott THWAITES GBR DDD 27 +46
81 Thomas MOSES GBR JLT 25 +1:03
82 Chris HAMILTON AUS SUN 22 +1:05
83 Joey WALKER GBR GBR 20 +1:05
84 Martijn TUSVELD NED RNL 24 +1:05
85 Steven LAMMERTINK NED TLJ 24 +1:23
86 Steve LAMPIER GBR JLT 33 +1:23
87 Mark MCNALLY GBR GBR 28 +1:32
88 Alistair SLATER GBR JLT 24 +1:35
89 Erick ROWSELL GBR MGT 27 +1:35
90 Romain GUILLEMOIS FRA DEN 26 +1:56
91 Mitch DOCKER AUS ORS 31 +2:01
92 Jack PULLAR GBR BIK 28 +2:06
93 Geoffrey SOUPE FRA COF 29 +2:09
94 Brenton JONES AUS JLT 26 +2:21
95 Mathew HAYMAN AUS ORS 39 +2:28
96 Manuel QUINZIATO ITA BMC 38 +2:30
97 Perrig QUEMENEUR FRA DEN 33 +2:56
98 Ian STANNARD GBR SKY 30 +3:00
99 Roger KLUGE GER ORS 31 +3:04
100 Taylor Karl GUNMAN NZL MGT 26 +3:14
101 Jimmy TURGIS FRA COF 26 +4:08
102 Stef CLEMENT NED TLJ 35 +4:31
103 Connor SWIFT GBR MGT 22 +4:41
104 James GULLEN GBR JLT 28 +4:41
105 Harry TANFIELD GBR BIK 23 +4:41
106 Rory TOWNSEND GBR BIK 22 +4:42
107 Conor DUNNE IRL ABS 25 +5:10
108 Svein TUFT CAN ORS 40 +5:16
109 Elmar REINDERS NED RNL 25 +5:24
110 Gijs VAN HOECKE BEL TLJ 26 +5:24
111 James LOWSLEY WILLIAMS GBR BIK 25 +6:10
112 Bernhard EISEL AUT DDD 36 +8:19
113 Clement VENTURINI FRA COF 24 +8:34
114 Sebastian MORA VEDRI ESP RAL 29 +8:52
115 Tristan ROBBINS GBR RAL 21 +8:57
116 Danny VAN POPPEL NED SKY 24 +8:57
117 Miles SCOTSON AUS BMC 23 +8:57
118 Matthew BOSTOCK GBR GBR 20 +8:57
119 Kamil GRADEK POL ONE 27 +9:09
120 Kristian HOUSE GBR ONE 38 +10:47
121 Martijn KEIZER NED TLJ 29 +11:00
122 Etienne VAN EMPEL NED RNL 23 +13:58
123 Fraser MARTIN GBR RAL 21 +16:40
124 Matthew BRAMMEIER IRL ABS 32 +16:40
125 Matthew CRONSHAW GBR MGT 29 +18:11
126 Mads Würtz SCHMIDT DEN KAT 23 +18:11
127 Tobyn HORTON GBR MGT 31 +22:22