Mark Cavendish odniósł pierwsze zwycięstwo dla swojego nowego zespołu – Team Dimension Data. Brytyjczyk został pierwszym liderem tegorocznej odsłony Tour of Qatar.
Jak zwykle na wyścigu w Katarze – karty rozdaje silny, pustynny wiatr. Dziś na 176 kilometrowym odcinku z Dukhan do Al Khor Corniche nie brakowało mocnych podmuchów.
W pierwszej godzinie ścigania, kolarze pokonali blisko 52 kilometry. Mocne tempo musiało rozerwać peleton, a w pierwszej grupce zostało zaledwie kilkunastu kolarzy. Niestety w tym gronie zabrakło przedstawicieli CCC Sprandi Polkowice. Najczujniejszy na rancie był Adrian Kurek, który zadomowił się w drugiej grupce.
Czołówka zdołała dojechać do mety, a najszybszy na finiszu był Cavendish. Były mistrz świata pokonał Sachę Modolo (Lampre-Merida). Trzeci na kresce był kolejny z Włochów – Andrea Guardini (Astana). Najlepszy z Polaków – Adrian Kurek był 25. ze stratą minuty i 43 sekund do triumfatora.
Wyniki:
1. CAVENDISH Mark DIMENSION DATA 03h 28′ 46”
2. MODOLO Sacha LAMPRE – MERIDA + 00′ 00”
3. GUARDINI Andrea ASTANA PRO TEAM + 00′ 00”
4. BENNETT Sam BORA-ARGON 18 + 00′ 00”
5. KRISTOFF Alexander TEAM KATUSHA + 00′ 00”
6. BOASSON HAGEN Edvald DIMENSION DATA + 00′ 00”
7. VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM + 00′ 00”
8. QUINZIATO Manuel BMC RACING TEAM + 00′ 00”
9. GERARD Arnaud FORTUNEO – VITAL CONCEPT + 00′ 00”
10. ANDERSEN Søren Kragh TEAM GIANT-ALPECIN + 00′ 00”
11. KUZNETSOV Viacheslav TEAM KATUSHA + 00′ 00”
12. SCHÄR Michael BMC RACING TEAM + 00′ 00”
13. DEMPSTER Zakkari BORA-ARGON 18 + 00′ 00”
14. SELIG Rüdiger BORA-ARGON 18 + 00′ 05”
15. BYSTRÖM Sven Erik TEAM KATUSHA + 00′ 11”
16. MORKOV Michael TEAM KATUSHA + 00′ 18”
17. KUMP Marko LAMPRE – MERIDA + 01′ 43”
18. HOFLAND Moreno TEAM LOTTO NL – JUMBO + 01′ 43”
19. DE TIER Floris TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 01′ 43”
20. DEBESAY Mekseb DIMENSION DATA + 01′ 43”
21. STEELS Stijn TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 01′ 43”
22. ALZATE Carlos UNITEDHEALTHCARE + 01′ 43”
23. TLEUBAYEV Ruslan ASTANA PRO TEAM + 01′ 43”
24. VANSPEYBROUCK Pieter TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 01′ 43”
25. KUREK Adrian CCC SPRANDI POLKOWICE + 01′ 43”
26. PALINI Andrea Francesco SKYDIVE DUBAÏ + 01′ 43”
27. GRUZDEV Dmitriy ASTANA PRO TEAM + 01′ 43”
28. VAN EMDEN Jos TEAM LOTTO NL – JUMBO + 01′ 43”
29. REIHS Michael STÖLTING SERVICE GROUP + 01′ 43”
30. TURGOT Sébastien AG2R LA MONDIALE + 01′ 43”
31. THWAITES Scott BORA-ARGON 18 + 01′ 43”
32. MCNALLY Mark WANTY – GROUPE GOBERT + 01′ 43”
33. MARCATO Marco WANTY – GROUPE GOBERT + 01′ 43”
34. DRUCKER Jean-Pierre BMC RACING TEAM + 01′ 43”
35. VAN HECKE Preben TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 01′ 43”
36. THOMSON Jay Robert DIMENSION DATA + 01′ 43”
37. JONES Christopher UNITEDHEALTHCARE + 01′ 43”
38. AKAMBERAJ Xhuliano SKYDIVE DUBAÏ + 01′ 43”
39. OSS Daniel BMC RACING TEAM + 01′ 43”
40. GUARNIERI Jacopo TEAM KATUSHA + 01′ 43”
41. ANTONINI Simone WANTY – GROUPE GOBERT + 01′ 43”
42. RENSHAW Mark DIMENSION DATA + 01′ 43”
43. WYNANTS Maarten TEAM LOTTO NL – JUMBO + 01′ 43”
44. EATON Daniel UNITEDHEALTHCARE + 01′ 43”
45. STAMSNIJDER Tom TEAM GIANT-ALPECIN + 01′ 43”
46. FARRAR Tyler DIMENSION DATA + 01′ 43”
47. VAN SUMMEREN Johan AG2R LA MONDIALE + 01′ 43”
48. POLITT Nils TEAM KATUSHA + 01′ 43”
49. KOZONTCHUK Dmitry TEAM KATUSHA + 01′ 43”
50. PERICHON Pierre-Luc FORTUNEO – VITAL CONCEPT + 01′ 43”
51. BRAMMEIER Matthew DIMENSION DATA + 01′ 43”
52. TRONET Steven FORTUNEO – VITAL CONCEPT + 01′ 43”
53. PÖSTLBERGER Lukas BORA-ARGON 18 + 02′ 06”
54. MARYCZ Jaroslaw CCC SPRANDI POLKOWICE + 07′ 52”
55. KIENDYS Tomasz CCC SPRANDI POLKOWICE + 07′ 52”
56. GRETSCH Patrick AG2R LA MONDIALE + 07′ 52”
57. DECLERCQ Tim TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 07′ 52”
58. WESTRA Lieuwe ASTANA PRO TEAM + 07′ 52”
59. HONKISZ Adrian CCC SPRANDI POLKOWICE + 07′ 52”
60. JANS Roy WANTY – GROUPE GOBERT + 07′ 52”
61. TEUNISSEN Mike TEAM LOTTO NL – JUMBO + 07′ 52”
62. WEGMANN Fabian STÖLTING SERVICE GROUP + 07′ 52”
63. ROOSEN Timo TEAM LOTTO NL – JUMBO + 07′ 52”
64. SMUKULIS Gatis ASTANA PRO TEAM + 07′ 52”
65. VALLEE Boris FORTUNEO – VITAL CONCEPT + 07′ 52”
66. VAN MEIRHAEGHE Jef TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 07′ 52”
67. BOOM Lars ASTANA PRO TEAM + 07′ 52”
68. WAEYTENS ZICO TEAM GIANT-ALPECIN + 09′ 18”
69. VAN ROOY Kenneth TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 10′ 28”
70. KERKHOF Tim ROOMPOT ORANJE PELOTON + 11′ 53”
71. JELLOUL Adil SKYDIVE DUBAÏ + 11′ 53”
72. JI Cheng TEAM GIANT-ALPECIN + 11′ 53”
73. ZABEL Rick BMC RACING TEAM + 11′ 53”
74. DE VRIES Berden ROOMPOT ORANJE PELOTON + 11′ 53”
75. ZAKHAROV Artyom ASTANA PRO TEAM + 11′ 53”
76. VAN GOETHEM Brian ROOMPOT ORANJE PELOTON + 11′ 53”
77. DE TIER Floris TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 11′ 53”
78. NAPOLITANO Danilo WANTY – GROUPE GOBERT + 11′ 53”
79. BREEN Vegard FORTUNEO – VITAL CONCEPT + 11′ 53”
80. SVENDGAARD Michael Carbel STÖLTING SERVICE GROUP + 11′ 53”
81. JONES Brenton DRAPAC CYCLING + 11′ 53”
82. MARKUS Barry ROOMPOT ORANJE PELOTON + 11′ 53”
83. BROWN Graeme DRAPAC CYCLING + 11′ 53”
84. KREDER Wesley ROOMPOT ORANJE PELOTON + 11′ 53”
85. FRÖHLINGER Johannes TEAM GIANT-ALPECIN + 11′ 53”
86. ROSSKOPF Joseph BMC RACING TEAM + 11′ 53”
87. VAN ASBROECK Tom TEAM LOTTO NL – JUMBO + 11′ 53”
88. CAPIOT Amaury TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 11′ 53”
89. SLIK Ivar ROOMPOT ORANJE PELOTON + 11′ 53”
90. SULZBERGER Bernard DRAPAC CYCLING + 11′ 53”
91. BUSCHE Matthew UNITEDHEALTHCARE + 11′ 53”
92. STENUIT Robin WANTY – GROUPE GOBERT + 11′ 53”
93. SCHILLINGER Andreas BORA-ARGON 18 + 11′ 53”
94. WAGNER Robert TEAM LOTTO NL – JUMBO + 11′ 53”
95. ASSELMAN Jesper ROOMPOT ORANJE PELOTON + 11′ 53”
96. HASNAOUI Maher SKYDIVE DUBAÏ + 11′ 53”
97. PFINGSTEN Christoph BORA-ARGON 18 + 11′ 53”
98. ARCHBOLD Shane BORA-ARGON 18 + 11′ 53”
99. LOOIJ André ROOMPOT ORANJE PELOTON + 11′ 53”
100. SANTAROMITA Ivan SKYDIVE DUBAÏ + 11′ 53”
101. KOEP Thomas STÖLTING SERVICE GROUP + 11′ 53”
102. COSTA Mario LAMPRE – MERIDA + 11′ 53”
103. STEPNIAK Grzegorz CCC SPRANDI POLKOWICE + 11′ 53”
104. CASTELIJNS Twan TEAM LOTTO NL – JUMBO + 11′ 53”
105. ARASHIRO Yukiya LAMPRE – MERIDA + 11′ 53”
106. HOULE Hugo AG2R LA MONDIALE + 11′ 53”
107. PIBERNIK Luka LAMPRE – MERIDA + 11′ 53”
108. CIMOLAI Davide LAMPRE – MERIDA + 11′ 53”
109. JARRIER Benoit FORTUNEO – VITAL CONCEPT + 11′ 53”
110. THURAU Bjorn WANTY – GROUPE GOBERT + 11′ 53”
111. REBELLIN Davide CCC SPRANDI POLKOWICE + 11′ 53”
112. PONZI Simone CCC SPRANDI POLKOWICE + 11′ 53”
113. CANOLA Marco UNITEDHEALTHCARE + 11′ 53”
114. LOWNDES Jason DRAPAC CYCLING + 11′ 53”
115. REGUIGUI Youcef DIMENSION DATA + 11′ 53”
116. WHITE Bradley UNITEDHEALTHCARE + 11′ 53”
117. KEOUGH Luke UNITEDHEALTHCARE + 11′ 53”
118. MENZIES Karl UNITEDHEALTHCARE + 11′ 53”
119. KIRSCH Alex STÖLTING SERVICE GROUP + 11′ 53”
120. MINARD Sébastien AG2R LA MONDIALE + 11′ 53”
121. GAUDIN Damien AG2R LA MONDIALE + 11′ 53”
122. HALLER Marco TEAM KATUSHA + 11′ 53”
123. PEDERSEN Mads STÖLTING SERVICE GROUP + 11′ 53”
124. KAMP Alexander STÖLTING SERVICE GROUP + 11′ 53”
125. KONING Peter DRAPAC CYCLING + 11′ 53”
126. DE HAES Kenny WANTY – GROUPE GOBERT + 11′ 53”
127. MAGER Christian STÖLTING SERVICE GROUP + 12′ 34”
128. HUTAROVICH Yauheni FORTUNEO – VITAL CONCEPT + 19′ 15”
129. BAGDONAS Gediminas AG2R LA MONDIALE + 19′ 15”
130. MC LAY DANIEL FORTUNEO – VITAL CONCEPT + 19′ 15”
131. SERGENT Jesse AG2R LA MONDIALE + 19′ 15”
132. ZURLO Federico LAMPRE – MERIDA + 19′ 15”
133. KERBY Jordan DRAPAC CYCLING + 19′ 15”
134. SPOKES Samuel DRAPAC CYCLING + 19′ 15”
135. ALHAMMADI Sultan SKYDIVE DUBAÏ + 19′ 15”
136. IBRAHIM Khalid SKYDIVE DUBAÏ + 19′ 18”
Generalka:
1. CAVENDISH Mark DIMENSION DATA 03h 28′ 31”
2. MODOLO Sacha LAMPRE – MERIDA + 00′ 08”
3. GUARDINI Andrea ASTANA PRO TEAM + 00′ 11”
4. KRISTOFF Alexander TEAM KATUSHA + 00′ 12”
5. KUZNETSOV Viacheslav TEAM KATUSHA + 00′ 13”
6. VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM + 00′ 14”
7. BENNETT Sam BORA-ARGON 18 + 00′ 15”
8. BOASSON HAGEN Edvald DIMENSION DATA + 00′ 15”
9. QUINZIATO Manuel BMC RACING TEAM + 00′ 15”
10. GERARD Arnaud FORTUNEO – VITAL CONCEPT + 00′ 15”
11. ANDERSEN Søren Kragh TEAM GIANT-ALPECIN + 00′ 15”
12. SCHÄR Michael BMC RACING TEAM + 00′ 15”
13. DEMPSTER Zakkari BORA-ARGON 18 + 00′ 15”
14. SELIG Rüdiger BORA-ARGON 18 + 00′ 20”
15. BYSTRÖM Sven Erik TEAM KATUSHA + 00′ 26”
16. MORKOV Michael TEAM KATUSHA + 00′ 33”
17. KUMP Marko LAMPRE – MERIDA + 01′ 58”
18. HOFLAND Moreno TEAM LOTTO NL – JUMBO + 01′ 58”
19. DE TIER Floris TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 01′ 58”
20. DEBESAY Mekseb DIMENSION DATA + 01′ 58”
21. STEELS Stijn TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 01′ 58”
22. ALZATE Carlos UNITEDHEALTHCARE + 01′ 58”
23. TLEUBAYEV Ruslan ASTANA PRO TEAM + 01′ 58”
24. VANSPEYBROUCK Pieter TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 01′ 58”
25. KUREK Adrian CCC SPRANDI POLKOWICE + 01′ 58”
26. PALINI Andrea Francesco SKYDIVE DUBAÏ + 01′ 58”
27. GRUZDEV Dmitriy ASTANA PRO TEAM + 01′ 58”
28. VAN EMDEN Jos TEAM LOTTO NL – JUMBO + 01′ 58”
29. REIHS Michael STÖLTING SERVICE GROUP + 01′ 58”
30. TURGOT Sébastien AG2R LA MONDIALE + 01′ 58”
31. THWAITES Scott BORA-ARGON 18 + 01′ 58”
32. MCNALLY Mark WANTY – GROUPE GOBERT + 01′ 58”
33. MARCATO Marco WANTY – GROUPE GOBERT + 01′ 58”
34. DRUCKER Jean-Pierre BMC RACING TEAM + 01′ 58”
35. VAN HECKE Preben TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 01′ 58”
36. THOMSON Jay Robert DIMENSION DATA + 01′ 58”
37. JONES Christopher UNITEDHEALTHCARE + 01′ 58”
38. KAMBERAJ Xhuliano SKYDIVE DUBAÏ + 01′ 58”
39. OSS Daniel BMC RACING TEAM + 01′ 58”
40. GUARNIERI Jacopo TEAM KATUSHA + 01′ 58”
41. ANTONINI Simone WANTY – GROUPE GOBERT + 01′ 58”
42. RENSHAW Mark DIMENSION DATA + 01′ 58”
43. WYNANTS Maarten TEAM LOTTO NL – JUMBO + 01′ 58”
44. EATON Daniel UNITEDHEALTHCARE + 01′ 58”
45. STAMSNIJDER Tom TEAM GIANT-ALPECIN + 01′ 58”
46. FARRAR Tyler DIMENSION DATA + 01′ 58”
47. VAN SUMMEREN Johan AG2R LA MONDIALE + 01′ 58”
48. GPOLITT Nils TEAM KATUSHA + 01′ 58”
49. KOZONTCHUK Dmitry TEAM KATUSHA + 01′ 58”
50. PERICHON Pierre-Luc FORTUNEO – VITAL CONCEPT + 01′ 58”
51. BRAMMEIER Matthew DIMENSION DATA + 01′ 58”
52. TRONET Steven FORTUNEO – VITAL CONCEPT + 01′ 58”
53. PÖSTLBERGER Lukas BORA-ARGON 18 + 02′ 21”
54. MARYCZ Jaroslaw CCC SPRANDI POLKOWICE + 08′ 07”
55. KIENDYS Tomasz CCC SPRANDI POLKOWICE + 08′ 07”
56. GRETSCH Patrick AG2R LA MONDIALE + 08′ 07”
57. DECLERCQ Tim TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 08′ 07”
58. WESTRA Lieuwe ASTANA PRO TEAM + 08′ 07”
59. HONKISZ Adrian CCC SPRANDI POLKOWICE + 08′ 07”
60. JANS Roy WANTY – GROUPE GOBERT + 08′ 07”
61. TEUNISSEN Mike TEAM LOTTO NL – JUMBO + 08′ 07”
62. WEGMANN Fabian STÖLTING SERVICE GROUP + 08′ 07”
63. ROOSEN Timo TEAM LOTTO NL – JUMBO + 08′ 07”
64. SMUKULIS Gatis ASTANA PRO TEAM + 08′ 07”
65. VALLEE Boris FORTUNEO – VITAL CONCEPT + 08′ 07”
66. VAN MEIRHAEGHE Jef TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 08′ 07”
67. BOOM Lars ASTANA PRO TEAM + 08′ 07”
68. WAEYTENS ZICO TEAM GIANT-ALPECIN + 09′ 33”
69. VAN ROOY Kenneth TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 10′ 43”
70. KERKHOF Tim ROOMPOT ORANJE PELOTON + 12′ 08”
71. JELLOUL Adil SKYDIVE DUBAÏ + 12′ 08”
72. JI Cheng TEAM GIANT-ALPECIN + 12′ 08”
73. ZABEL Rick BMC RACING TEAM + 12′ 08”
74. DE VRIES Berden ROOMPOT ORANJE PELOTON + 12′ 08”
75. ZAKHAROV Artyom ASTANA PRO TEAM + 12′ 08”
76. VAN GOETHEM Brian ROOMPOT ORANJE PELOTON + 12′ 08”
77. DE TIER Floris TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 12′ 08”
78. NAPOLITANO Danilo WANTY – GROUPE GOBERT + 12′ 08”
79. BREEN Vegard FORTUNEO – VITAL CONCEPT + 12′ 08”
80. SVENDGAARD Michael Carbel STÖLTING SERVICE GROUP + 12′ 08”
81. JONES Brenton DRAPAC CYCLING + 12′ 08”
82. MARKUS Barry ROOMPOT ORANJE PELOTON + 12′ 08”
83. BROWN Graeme DRAPAC CYCLING + 12′ 08”
84. KREDER Wesley ROOMPOT ORANJE PELOTON + 12′ 08”
85. FRÖHLINGER Johannes TEAM GIANT-ALPECIN + 12′ 08”
86. ROSSKOPF Joseph BMC RACING TEAM + 12′ 08”
87. VAN ASBROECK Tom TEAM LOTTO NL – JUMBO + 12′ 08”
88. CAPIOT Amaury TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE + 12′ 08”
89. SLIK Ivar ROOMPOT ORANJE PELOTON + 12′ 08”
90. SULZBERGER Bernard DRAPAC CYCLING + 12′ 08”
91. BUSCHE Matthew UNITEDHEALTHCARE + 12′ 08”
92. STENUIT Robin WANTY – GROUPE GOBERT + 12′ 08”
93. SCHILLINGER Andreas BORA-ARGON 18 + 12′ 08”
94. WAGNER Robert TEAM LOTTO NL – JUMBO + 12′ 08”
95. ASSELMAN Jesper ROOMPOT ORANJE PELOTON + 12′ 08”
96. HASNAOUI Maher SKYDIVE DUBAÏ + 12′ 08”
97. PFINGSTEN Christoph BORA-ARGON 18 + 12′ 08”
98. ARCHBOLD Shane BORA-ARGON 18 + 12′ 08”
99. LOOIJ André ROOMPOT ORANJE PELOTON + 12′ 08”
100. SANTAROMITA Ivan SKYDIVE DUBAÏ + 12′ 08”
101. KOEP Thomas STÖLTING SERVICE GROUP + 12′ 08”
102. COSTA Mario LAMPRE – MERIDA + 12′ 08”
103. STEPNIAK Grzegorz CCC SPRANDI POLKOWICE + 12′ 08”
104. CASTELIJNS Twan TEAM LOTTO NL – JUMBO + 12′ 08”
105. ARASHIRO Yukiya LAMPRE – MERIDA + 12′ 08”
106. HOULE Hugo AG2R LA MONDIALE + 12′ 08”
107. PIBERNIK Luka LAMPRE – MERIDA + 12′ 08”
108. CIMOLAI Davide LAMPRE – MERIDA + 12′ 08”
109. JARRIER Benoit FORTUNEO – VITAL CONCEPT + 12′ 08”
110. THURAU Bjorn WANTY – GROUPE GOBERT + 12′ 08”
111. REBELLIN Davide CCC SPRANDI POLKOWICE + 12′ 08”
112. PONZI Simone CCC SPRANDI POLKOWICE + 12′ 08”
113. CANOLA Marco UNITEDHEALTHCARE + 12′ 08”
114. LOWNDES Jason DRAPAC CYCLING + 12′ 08”
115. REGUIGUI Youcef DIMENSION DATA + 12′ 08”
116. WHITE Bradley UNITEDHEALTHCARE + 12′ 08”
117. KEOUGH Luke UNITEDHEALTHCARE + 12′ 08”
118. MENZIES Karl UNITEDHEALTHCARE + 12′ 08”
119. KIRSCH Alex STÖLTING SERVICE GROUP + 12′ 08”
120. MINARD Sébastien AG2R LA MONDIALE + 12′ 08”
121. GAUDIN Damien AG2R LA MONDIALE + 12′ 08”
122. HALLER Marco TEAM KATUSHA + 12′ 08”
123. PEDERSEN Mads STÖLTING SERVICE GROUP + 12′ 08”
124. KAMP Alexander STÖLTING SERVICE GROUP + 12′ 08”
125. KONING Peter DRAPAC CYCLING + 12′ 08”
126. DE HAES Kenny WANTY – GROUPE GOBERT + 12′ 08”
127. MAGER Christian STÖLTING SERVICE GROUP + 12′ 49”
128. HUTAROVICH Yauheni FORTUNEO – VITAL CONCEPT + 19′ 30”
129. BAGDONAS Gediminas AG2R LA MONDIALE + 19′ 30”
130. MC LAY DANIEL FORTUNEO – VITAL CONCEPT + 19′ 30”
131. SERGENT Jesse AG2R LA MONDIALE + 19′ 30”
132. ZURLO Federico LAMPRE – MERIDA + 19′ 30”
133. KERBY Jordan DRAPAC CYCLING + 19′ 30”
134. SPOKES Samuel DRAPAC CYCLING + 19′ 30”
135. ALHAMMADI Sultan SKYDIVE DUBAÏ + 19′ 30”
136. IBRAHIM Khalid SKYDIVE DUBAÏ + 19′ 33”
Fot: Tour of Qatar