Tour of Qatar

Po rocznej przerwie lokalni szejkowie mają w planach reaktywować Wyścig Dookoła Kataru. Taką informację przekazał mediom nowo wybrany prezydent Katarskiej Federacji Kolarstwa i Triatlonu, Mohammed Al-Kuwari.

Tour of Qatar był najstarszym wyścigiem rozgrywanym na Półwyspie Arabskim. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2002 roku. Etapówka na samym początku miała kategorię 2.3, po reformie kalendarza w 2005 roku otrzymała rangę 2.1, a od sezonu 2012 awansowała do 2.HC. Była to impreza przeznaczona dla sprinterów – w Katarze szybcy zawodnicy mogli zaprezentować pełnię swoich umiejętności. Etapy często były rozgrywane na pustyni – niebagatelną rolę pełnił wiatr, który wywoływał nawet burze piaskowe.

Ze względu na wysokie nagrody pieniężne i doskonałe warunki zakwaterowania impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem ze strony profesjonalnych drużyn. Wyścig był rozgrywany na początku lutego – ekipy traktowały go jako rozgrzewkę przed rozpoczęciem sezonu w Europie. Organizacja przedsięwzięcia stała na bardzo wysokim poziomie – za przygotowanie wyścigu odpowiadało ASO, czyli grupa organizująca Tour de France. Ambasadorem Tour of Qatar był sam Eddy Merckx, a na liście zwycięzców znajdują się Tom Boonen, Mark Cavendish i Niki Terpstra. Rekordzistą pod względem liczby wygranych etapów jest Boonen – słynny Belg wygrał aż 22 odcinki. „Tornado Tom” cztery razy był też najlepszy w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Impreza osiągnęła wysoką pozycję w hierarchii UCI i w bieżącym zaplanowano awans do kategorii World Tour. Problemy organizatorów zaczęły się w grudniu – okazało się, że sponsorzy nie są zainteresowani dalszym finansowaniem i wyścig został odwołany. Informacja ta zbiegła się z krytyką październikowych Mistrzostw Świata w Doha, które nie cieszyły się zainteresowaniem publiczności – UCI przyznało imprezę Katarowi zwracając uwagę jedynie na aspekt finansowy.

Nowe władze Katarskiej Federacji Kolarstwa i Triatlonu twierdzą, że mocny wyścig etapowy jest potrzebny, by utworzyć silną kadrę narodową. Plany Federacji zakładają również utworzenie żeńskiej grupy, która miałaby konkurować z najważniejszymi ekipami na świecie. Szef związku Mohammed Al-Kuwari opowiedział o swoich planach agencji AFP:

W najbliższym czasie Federacja ma zamiar stworzyć kilka ważnych imprez w celu wyłonienia talentów reprezentujących Katar na międzynarodowej scenie. Najważniejszym wyścigiem, jaki nasz związek zorganizuje w roku 2018, będzie Tour of Qatar.

Arabscy szejkowie pod koniec ostatniego roku mocno zainwestowali w kolarstwo. Na szczeblu World Tour znajdują się dwie drużyny mające licencję arabskich krajów – Bahrain–Merida Pro Cycling Team z Bahrajnu i UAE Abu Dhabi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Do grona najważniejszych wyścigów świata awansował Abu Dhabi Tour. Silną pozycję mają również Dubai Tour i Tour of Oman, które posiadają kategorię 2.HC. Ważną rolę odgrywa też wewnętrzna rywalizacja arabskich szejków – katarscy magnaci uznali, że utrzymanie ważnego wyścigu w ich kraju pozwoli na uzyskanie odpowiedniego poziomu prestiżu.

Poprzedni artykułPeter Sagan zadowolony po pierwszym starcie w sezonie
Następny artykułNowy czy używany?
Kolarstwem szosowym fascynuje się od 20 lat, gdy obejrzał w telewizji triumf Bjarne Riisa na Tour de France w 1996 roku. Głównym obszarem jego zainteresowań są zagraniczne wyścigi oraz profesjonalne ekipy zarejestrowane w UCI . Pasjonat wszelkiego rodzaju statystyk kolarskich i ciekawostek związanych z zawodnikami i drużynami. Miłośnik rekreacyjnej jazdy na rowerze i wszystkich rzeczy związanych z Holandią i Belgią.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments