Johan van Zyl wie od kogo czerpać kolarskie wzorce. Zawodnik MTN – Qhubeka zaatakował współtowarzyszy ucieczki na 3 kilometry przed metą i wygrał piąty etap wyścigu dookoła Austrii.
Po wymagającym finiszu na górze Dobratsch na kolarzy w Austrii czekał łatwiejszy odcinek. Co prawda od połowy etapu droga wznosiła się delikatnie w górę, ale nie był to alpejski podjazd. Wielu zawodników etap do Matrei in Osttirol potraktuje jako dzień „odpoczynku” przed piątkowym etapem z metą na Kutzbuheler Horn.
Bardzo wysokie tempo od początku etapu nie pozwoliło na uformowanie się żadnej ucieczki na pierwszych 60 kilometrach. Dopiero w okolicach lotnego finiszu z peletonu udało się wyrwać szóstce zawodników: Remy di Gregorio i Yoann Paillot (Marseille), Adrien Petit (Cofidis), Mirko Selvaggi (Wanty), Quentin Jauregui (Ag2r) oraz Clement Koretzky (Team Vorarlberg). Ucieczka szybko wypracowała sobie 4 minut przewagi nad peletonem dowodzonym przez grupę CCC Sprandi Polkowice.
Współpraca w ucieczce nie układała się najlepiej i pomimo zyskania sporej przewagi odjazd nie udał się i kolarze wrócili do peletonu. Na kolejny skok zdecydowała się trójka kolarzy: Grischa Janorschke (Team Vorarlberg), Lukas Pöstlberger (Tirol) and Johann van Zyl (MTN – Qhubeka) i uzyskali przewagę dwóch minut, która utrzymywała się przez dłuższy czas.
20 kilometrów przed metą w peletonie miała miejsce dużą kraksa. Organizatorzy zachowali się podobnie jak przed kilkoma dniami organizatorzy Tour de France i zatrzymali wyścig. Następnie ucieczka wyruszyła jako pierwsza, a peleton ruszył 3 minuty później. W ciągu kolejnych 10 kilometrów ucieczka straciła tylko minutę ze swojej przewagi i kolejny raz rysowała się szansa, ze harcownicy przechytrzą peleton.
Trzy kilometry przed kreską różnica wynosiła wciąż ponad minutę i na solowy atak w stylu Tony’ego Martina zdecydował się Johan van Zyl. Kolarze jadący z Afrykanerem w ucieczce nie byli w stanie odpowiedzieć na ten atak, a peleton nie dał rady doścignąć zawodnika MTN – Qhubeka.
Spóźniony o 5 sekund peleton przyprowadził David Tanner (IAM), a na szóstej pozycji zafiniszował Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice), a liderem pozostał klubowy kolega „Patery” – Jan Hirt.
Wyniki:
1 VAN ZYL Johann MTN – Qhubeka 3:42:33
2 TANNER David John IAM Cycling +00:00:06
3 ZABEL Rick BMC Racing Team +00:00:06
4 VICIOSO ARCOS Angel Team Katusha +00:00:06
5 MARCATO Marco Wanty – Groupe Gobert +00:00:06
6 VENTURINI Clément Cofidis, Solution Credits +00:00:06
7 FANKHAUSER Clemens Hrinkow Advarics Cycleangteam +00:00:06
8 PATERSKI Maciej CCC Sprandi Polkowice +00:00:06
9 BOOKWALTER Brent BMC Racing Team +00:00:06
10 PIECHELE Andrea Bardiani CSF +00:00:06
11 VILLELLA Davide Team Cannondale – Garmin +00:00:06
12 TRATNIK Jan Amplatz – BMC +00:00:06
13 VAN GINNEKEN Sjoerd Roompot Oranje Peloton +00:00:06
14 JAUREGUI Quentin AG2R La Mondiale +00:00:06
15 CANECKY Marek Amplatz – BMC +00:00:06
16 BAJC Andi Amplatz – BMC +00:00:06
17 SOKOL Jan WSA-Greenlife +00:00:06
18 MINNAARD Marco Wanty – Groupe Gobert +00:00:06
19 DUIJN Huub Roompot Oranje Peloton +00:00:06
20 BYSTROM Sven Erik Team Katusha +00:00:06
21 VINTHER Troels Cult Energy Pro Cycling +00:00:06
22 BISSINGER Florian WSA-Greenlife +00:00:06
23 SLAGTER Tom Jelte Team Cannondale – Garmin +00:00:06
24 BLAIN Alexandre Team Marseille 13 KTM +00:00:06
25 POLJANSKI Pawel Tinkoff-Saxo +00:00:06
26 DE LA PARTE Gonzalez Victor Team Vorarlberg +00:00:06
27 LEMOINE Cyril Cofidis, Solution Credits +00:00:06
28 HERMANS Ben BMC Racing Team +00:00:06
29 PRAXMARER Stefan Tirol Cycling Team +00:00:06
30 DENIFL Stefan IAM Cycling +00:00:06
31 HONIG Reinier Roompot Oranje Peloton +00:00:06
32 DEGAND Thomas IAM Cycling +00:00:06
33 KRIZEK Matthias Team Felbermayr Simplon Wels +00:00:06
34 VORGANOV Eduard Team Katusha +00:00:06
35 HIRT Jan CCC Sprandi Polkowice +00:00:06
36 SILIN Egor Team Katusha +00:00:06
37 KISERLOVSKI Robert Tinkoff-Saxo +00:00:06
38 BERHANE Natnael MTN – Qhubeka +00:00:06
39 HNIK Karel Cult Energy Pro Cycling +00:00:06
40 LATOUR Pierre-Roger AG2R La Mondiale +00:00:06
41 MÜHLBERGER Gregor Team Felbermayr Simplon Wels +00:00:06
42 WARBASSE Lawrence K IAM Cycling +00:00:06
43 RABITSCH Stephan Team Felbermayr Simplon Wels +00:00:06
44 GROßSCHARTNER Felix Team Felbermayr Simplon Wels +00:00:06
45 GOLCER Jure Team Felbermayr Simplon Wels +00:00:06
46 SÖRENSEN Chris Anker Tinkoff-Saxo +00:00:06
47 DE VRIES Berden Roompot Oranje Peloton +00:00:06
48 SIMION Paolo Bardiani CSF +00:00:06
49 SCHÖNBERGER Sebastian Tirol Cycling Team +00:00:06
50 SAMOILAU Branislau CCC Sprandi Polkowice +00:00:06
51 TEUNS Dylan BMC Racing Team +00:00:06
52 SZMYD Sylwester CCC Sprandi Polkowice +00:00:06
53 KUSZTOR Peter Amplatz – BMC +00:00:06
54 UMHALLER Andreas Amplatz – BMC +00:00:06
55 WEISS Martin Tirol Cycling Team +00:00:06
56 PAILLOT Yoann Team Marseille 13 KTM +00:00:06
57 DUPONT Hubert AG2R La Mondiale +00:00:06
58 DE GREEF Francis Wanty – Groupe Gobert +00:00:06
59 DE MAAR Marc Roompot Oranje Peloton +00:00:06
60 BAGDONAS Gediminas AG2R La Mondiale +00:00:06
61 JIM Songezo MTN – Qhubeka +00:00:06
62 GOGL Michael Tirol Cycling Team +00:00:06
63 HARDY Romain Cofidis, Solution Credits +00:00:06
64 BALDO Nicolas Team Vorarlberg +00:00:06
65 MEIER Alexander Hrinkow Advarics Cycleangteam +00:00:06
66 MOLARD Rudy Cofidis, Solution Credits +00:00:06
67 LEOPOLD Hans-Jörg WSA-Greenlife +00:00:06
68 BALDAUF Sebastian Hrinkow Advarics Cycleangteam +00:00:06
69 SISKEVICIUS Evaldas Team Marseille 13 KTM +00:00:06
70 CHEVRIER Clement IAM Cycling +00:00:06
71 AUER Daniel WSA-Greenlife +00:00:06
72 SELVAGGI Mirko Wanty – Groupe Gobert +00:00:06
73 VENTER Jaco MTN – Qhubeka +00:00:06
74 GÖTZ Markus WSA-Greenlife +00:00:06
75 WALZEL Andreas Team Vorarlberg +00:00:06
76 PAULUS Daniel Team Vorarlberg +00:00:06
77 HANSEN Jesper Tinkoff-Saxo +00:00:06
78 HERNANDEZ BLAZQUEZ Jesus Tinkoff-Saxo +00:00:06
79 MATYSIAK Bartlomiej CCC Sprandi Polkowice +00:00:06
80 LARSSON Gustav Erik Cult Energy Pro Cycling +00:00:06
81 VAN EMPEL Etienne Roompot Oranje Peloton +00:00:06
82 ZANGERLE Joel Cult Energy Pro Cycling +00:00:06
83 DI GREGORIO Rémy Team Marseille 13 KTM +00:00:06
84 MARIN Matej Team Felbermayr Simplon Wels +00:00:06
85 PETROV Evgeny Tinkoff-Saxo +00:00:06
86 PAULUS Dennis Amplatz – BMC +00:00:06
87 GAUGL Florian WSA-Greenlife +00:00:06
88 ROSSKOPF Joseph BMC Racing Team +00:00:06
89 SCHOIBL Mario Tirol Cycling Team +00:00:06
90 KVASINA Matija Team Felbermayr Simplon Wels +00:00:06
91 WÖHRER David Tirol Cycling Team +00:00:06
92 OWSIAN Lukasz CCC Sprandi Polkowice +00:00:06
93 SCHIPFLINGER Florian Tirol Cycling Team +00:00:06
94 KADRI Blel AG2R La Mondiale +00:00:06
95 CIOLEK Gerald MTN – Qhubeka +00:00:06
96 EL FARES Julien Team Marseille 13 KTM +00:00:06
97 PLUCINSKI Leszek CCC Sprandi Polkowice +00:00:31
98 THOMSON Jay MTN – Qhubeka +00:00:31
99 SCHÖFFMANN Martin Team Felbermayr Simplon Wels +00:00:31
100 BENETSEDER Josef Hrinkow Advarics Cycleangteam +00:00:32
101 TONELLI Alessandro Bardiani CSF +00:00:34
102 MANFREDI Andrea Bardiani CSF +00:00:34
103 TERPSTRA Mike Roompot Oranje Peloton +00:00:39
104 HOOGERLAND Johnny Roompot Oranje Peloton +00:00:39
105 ZAUGG Oliver Tinkoff-Saxo +00:00:39
106 HRINKOW Dominik Hrinkow Advarics Cycleangteam +00:00:42
107 BONNAFOND Guillaume AG2R La Mondiale +00:00:42
108 STERBINI Luca Bardiani CSF +00:00:45
109 SENNI Manuel BMC Racing Team +00:00:45
110 STERBINI Simone Bardiani CSF +00:00:47
111 REGUIGUI Youcef MTN – Qhubeka +00:00:47
112 LEHNER Daniel Team Vorarlberg +00:00:47
113 VELITS Peter BMC Racing Team +00:00:49
114 SBARAGLI Kristian MTN – Qhubeka +00:00:49
115 MOHORIC Matej Team Cannondale – Garmin +00:00:49
116 SMUKULIS Gatis Team Katusha +00:00:49
117 PETIT Adrien Cofidis, Solution Credits +00:00:49
118 JOEAAR Gert Cofidis, Solution Credits +00:00:52
119 MOSER Moreno Team Cannondale – Garmin +00:00:52
120 KING Benjamin T Team Cannondale – Garmin +00:00:52
121 MAGER Christian Cult Energy Pro Cycling +00:01:07
122 GERDEMANN Linus Cult Energy Pro Cycling +00:01:07
123 KUEN Maximilian Amplatz – BMC +00:01:47
124 JANORSCHKE Grischa Team Vorarlberg +00:01:51
125 PÖSTLBERGER Lukas Tirol Cycling Team +00:02:10
126 NOCENTINI Rinaldo AG2R La Mondiale +00:03:08
127 MOINARD Amaël BMC Racing Team +00:03:08
128 GRAF Andreas Hrinkow Advarics Cycleangteam +00:04:16
129 BRUS Alexander WSA-Greenlife +00:04:16
130 ZEPUNTKE Ruben Team Cannondale – Garmin +00:04:35
131 VEUCHELEN Frederik Wanty – Groupe Gobert +00:04:35
132 BACKAERT Frederik Wanty – Groupe Gobert +00:04:35
133 KONOVALOVAS Ignatas Team Marseille 13 KTM +00:04:38
134 GOUGEARD Alexis AG2R La Mondiale +00:04:44
135 SCHELLING Patrick IAM Cycling +00:04:44
136 TACIAK Mateusz CCC Sprandi Polkowice +00:04:44
137 SKJERPING Kristoffer Team Cannondale – Garmin +00:04:44
138 GHYSELINCK Jan Wanty – Groupe Gobert +00:07:15
139 BAJT Dejan Amplatz – BMC +00:07:33
140 LEMARCHAND Romain Cult Energy Pro Cycling +00:10:49
141 JÄGER Patrick Team Vorarlberg +00:10:55
142 MÜLLER Andreas Hrinkow Advarics Cycleangteam +00:11:04
143 KORETZKY Clement Team Vorarlberg
144 PIRES Bruno Manuel Silva Tinkoff-Saxo
Klasyfikacja generalna:
1 HIRT Jan CCC Sprandi Polkowice 23:51:20
2 HERMANS Ben BMC Racing Team + 00:00:02
3 DE LA PARTE Gonzalez Victor Team Vorarlberg + 00:00:03
4 BERHANE Natnael MTN – Qhubeka + 00:00:15
5 LATOUR Pierre-Roger AG2R La Mondiale + 00:00:17
6 POLJANSKI Pawel Tinkoff-Saxo + 00:00:23
7 SILIN Egor Team Katusha + 00:00:38
8 BOOKWALTER Brent BMC Racing Team + 00:00:47
9 MÜHLBERGER Gregor Team Felbermayr Simplon Wels + 00:00:48
10 DEGAND Thomas IAM Cycling + 00:00:52
11 DENIFL Stefan IAM Cycling + 00:01:03
12 KISERLOVSKI Robert Tinkoff-Saxo + 00:01:10
13 SÖRENSEN Chris Anker Tinkoff-Saxo + 00:01:27
14 KVASINA Matija Team Felbermayr Simplon Wels + 00:01:37
15 GOLCER Jure Team Felbermayr Simplon Wels + 00:01:41
16 TEUNS Dylan BMC Racing Team + 00:01:49
17 SAMOILAU Branislau CCC Sprandi Polkowice + 00:02:06
18 SZMYD Sylwester CCC Sprandi Polkowice + 00:02:16
19 WARBASSE Lawrence K IAM Cycling + 00:02:50
20 SLAGTER Tom Jelte Team Cannondale – Garmin + 00:03:22
21 MINNAARD Marco Wanty – Groupe Gobert + 00:03:27
22 MOLARD Rudy Cofidis, Solution Credits + 00:03:34
23 VILLELLA Davide Team Cannondale – Garmin + 00:03:46
24 DUPONT Hubert AG2R La Mondiale + 00:04:21
25 VORGANOV Eduard Team Katusha + 00:04:48
26 HARDY Romain Cofidis, Solution Credits + 00:04:56
27 RABITSCH Stephan Team Felbermayr Simplon Wels + 00:04:56
28 DUIJN Huub Roompot Oranje Peloton + 00:05:02
29 DE GREEF Francis Wanty – Groupe Gobert + 00:05:04
30 HNIK Karel Cult Energy Pro Cycling + 00:05:09
31 FANKHAUSER Clemens Hrinkow Advarics Cycleangteam + 00:05:09
32 BALDAUF Sebastian Hrinkow Advarics Cycleangteam + 00:05:09
33 GROßSCHARTNER Felix Team Felbermayr Simplon Wels + 00:05:17
34 KUSZTOR Peter Amplatz – BMC + 00:05:26
35 BISSINGER Florian WSA-Greenlife + 00:06:32
36 PETROV Evgeny Tinkoff-Saxo + 00:06:36
37 CHEVRIER Clement IAM Cycling + 00:07:39
38 DE MAAR Marc Roompot Oranje Peloton + 00:07:42
39 BALDO Nicolas Team Vorarlberg + 00:07:52
40 SCHÖNBERGER Sebastian Tirol Cycling Team + 00:08:18
41 WÖHRER David Tirol Cycling Team + 00:09:15
42 PLUCINSKI Leszek CCC Sprandi Polkowice + 00:09:20
43 EL FARES Julien Team Marseille 13 KTM + 00:09:45
44 MOINARD Amaël BMC Racing Team + 00:10:45
45 DI GREGORIO Rémy Team Marseille 13 KTM + 00:11:11
46 MOHORIC Matej Team Cannondale – Garmin + 00:11:30
47 TERPSTRA Mike Roompot Oranje Peloton + 00:11:42
48 BAJC Andi Amplatz – BMC + 00:11:57
49 LARSSON Gustav Erik Cult Energy Pro Cycling + 00:12:05
50 HANSEN Jesper Tinkoff-Saxo + 00:12:27
51 LEMOINE Cyril Cofidis, Solution Credits + 00:13:35
52 HERNANDEZ BLAZQUEZ Jesus Tinkoff-Saxo + 00:14:39
53 LEOPOLD Hans-Jörg WSA-Greenlife + 00:15:03
54 ZABEL Rick BMC Racing Team + 00:15:21
55 TANNER David John IAM Cycling + 00:15:22
56 VICIOSO ARCOS Angel Team Katusha + 00:15:23
57 PATERSKI Maciej CCC Sprandi Polkowice + 00:15:44
58 MARCATO Marco Wanty – Groupe Gobert + 00:15:46
59 VINTHER Troels Cult Energy Pro Cycling + 00:15:51
60 PAULUS Daniel Team Vorarlberg + 00:16:07
61 PAILLOT Yoann Team Marseille 13 KTM + 00:16:12
62 OWSIAN Lukasz CCC Sprandi Polkowice + 00:16:13
63 SENNI Manuel BMC Racing Team + 00:16:15
64 PAULUS Dennis Amplatz – BMC + 00:16:17
65 KING Benjamin T Team Cannondale – Garmin + 00:16:29
66 MAGER Christian Cult Energy Pro Cycling + 00:16:52
67 MEIER Alexander Hrinkow Advarics Cycleangteam + 00:17:34
68 VAN ZYL Johann MTN – Qhubeka + 00:17:37
69 GAUGL Florian WSA-Greenlife + 00:18:02
70 LEMARCHAND Romain Cult Energy Pro Cycling + 00:18:26
71 GERDEMANN Linus Cult Energy Pro Cycling + 00:18:34
72 KRIZEK Matthias Team Felbermayr Simplon Wels + 00:19:14
73 SELVAGGI Mirko Wanty – Groupe Gobert + 00:19:47
74 BYSTROM Sven Erik Team Katusha + 00:20:10
75 CIOLEK Gerald MTN – Qhubeka + 00:20:13
76 MOSER Moreno Team Cannondale – Garmin + 00:20:25
77 BONNAFOND Guillaume AG2R La Mondiale + 00:20:29
78 TONELLI Alessandro Bardiani CSF + 00:20:29
79 WEISS Martin Tirol Cycling Team + 00:20:45
80 SBARAGLI Kristian MTN – Qhubeka + 00:21:29
81 GÖTZ Markus WSA-Greenlife + 00:21:39
82 KADRI Blel AG2R La Mondiale + 00:22:44
83 HONIG Reinier Roompot Oranje Peloton + 00:24:36
84 PRAXMARER Stefan Tirol Cycling Team + 00:24:43
85 DE VRIES Berden Roompot Oranje Peloton + 00:24:52
86 BACKAERT Frederik Wanty – Groupe Gobert + 00:25:04
87 ZAUGG Oliver Tinkoff-Saxo + 00:25:57
88 VENTURINI Clément Cofidis, Solution Credits + 00:26:39
89 TRATNIK Jan Amplatz – BMC + 00:26:49
90 SCHÖFFMANN Martin Team Felbermayr Simplon Wels + 00:27:08
91 KUEN Maximilian Amplatz – BMC + 00:27:15
92 SISKEVICIUS Evaldas Team Marseille 13 KTM + 00:27:34
93 REGUIGUI Youcef MTN – Qhubeka + 00:28:05
94 ROSSKOPF Joseph BMC Racing Team + 00:28:11
95 ZEPUNTKE Ruben Team Cannondale – Garmin + 00:28:13
96 SKJERPING Kristoffer Team Cannondale – Garmin + 00:28:22
97 VEUCHELEN Frederik Wanty – Groupe Gobert + 00:28:50
98 SCHELLING Patrick IAM Cycling + 00:28:51
99 JAUREGUI Quentin AG2R La Mondiale + 00:29:05
100 MARIN Matej Team Felbermayr Simplon Wels + 00:29:21
101 JOEAAR Gert Cofidis, Solution Credits + 00:29:27
102 MATYSIAK Bartlomiej CCC Sprandi Polkowice + 00:29:38
103 MANFREDI Andrea Bardiani CSF + 00:29:41
104 VENTER Jaco MTN – Qhubeka + 00:30:17
105 STERBINI Simone Bardiani CSF + 00:31:51
106 VELITS Peter BMC Racing Team + 00:31:56
107 BENETSEDER Josef Hrinkow Advarics Cycleangteam + 00:32:03
108 SOKOL Jan WSA-Greenlife + 00:32:10
109 BLAIN Alexandre Team Marseille 13 KTM + 00:32:23
110 VAN EMPEL Etienne Roompot Oranje Peloton + 00:32:27
111 VAN GINNEKEN Sjoerd Roompot Oranje Peloton + 00:32:50
112 UMHALLER Andreas Amplatz – BMC + 00:33:32
113 PETIT Adrien Cofidis, Solution Credits + 00:33:39
114 PIECHELE Andrea Bardiani CSF + 00:33:44
115 GOGL Michael Tirol Cycling Team + 00:34:20
116 GRAF Andreas Hrinkow Advarics Cycleangteam + 00:34:23
117 JANORSCHKE Grischa Team Vorarlberg + 00:35:21
118 ZANGERLE Joel Cult Energy Pro Cycling + 00:35:36
119 NOCENTINI Rinaldo AG2R La Mondiale + 00:35:50
120 BAGDONAS Gediminas AG2R La Mondiale + 00:36:53
121 SIMION Paolo Bardiani CSF + 00:37:02
122 HOOGERLAND Johnny Roompot Oranje Peloton + 00:37:40
123 SCHIPFLINGER Florian Tirol Cycling Team + 00:38:26
124 KONOVALOVAS Ignatas Team Marseille 13 KTM + 00:38:47
125 CANECKY Marek Amplatz – BMC + 00:41:12
126 GOUGEARD Alexis AG2R La Mondiale + 00:41:22
127 PÖSTLBERGER Lukas Tirol Cycling Team + 00:41:58
128 SCHOIBL Mario Tirol Cycling Team + 00:43:58
129 STERBINI Luca Bardiani CSF + 00:44:04
130 WALZEL Andreas Team Vorarlberg + 00:44:25
131 SMUKULIS Gatis Team Katusha + 00:44:38
132 THOMSON Jay MTN – Qhubeka + 00:45:03
133 TACIAK Mateusz CCC Sprandi Polkowice + 00:45:34
134 HRINKOW Dominik Hrinkow Advarics Cycleangteam + 00:45:37
135 LEHNER Daniel Team Vorarlberg + 00:45:46
136 BRUS Alexander WSA-Greenlife + 00:46:24
137 AUER Daniel WSA-Greenlife + 00:50:20
138 GHYSELINCK Jan Wanty – Groupe Gobert + 00:51:12
139 JIM Songezo MTN – Qhubeka + 00:54:32
140 BAJT Dejan Amplatz – BMC + 00:57:53
141 JÄGER Patrick Team Vorarlberg + 01:02:24
142 MÜLLER Andreas Hrinkow Advarics Cycleangteam + 01:12:08