Alexander Kristoff (UAE Team Emirates) wygrał po finiszu z grupy drugi etap niemieckiej „etapówki”. Pascal Ackermann (BORA – hansgrohe) utrzymał koszulkę lidera.
Drugi etap Deutschland Tour rozpoczął się w Sangerhausen, a po ponad 180 kilometrach kolarze mieli finiszować w Ilmenau. Na trasie były dwa oznaczone podjazdy, dwa lotne finisze i premia bonusowa.
W ucieczkę dziś zabrali się: Jannis Peter (reprezentacja Niemiec), Marc Soler (Movistar Team), Louis Vervaeke (Alpecin-Fenix), Francisco Galván (Equipo Kern Pharma) i Kyle Murphy (Rally Cycling).
Na pierwszej górskiej premii Kyffhäuser Climb (4,3 km długości; średnie nachylenie 6,1 %) pierwszy zameldował się Murphy. Przewaga ucieczki szybko urosła do trzech minut. Niestety tuż przed lotną premią w peletonie doszło do sporej kraksy, w którą zaplątali się między innymi André Greipel (Israel Start-Up Nation) i Rémi Cavagna (Deceuninck – Quick Step). Przez kraksę wycofali się z rywalizacji Rick Zabel (Israel Start-Up Nation) i Nathan Brown (Rally Cycling).
50 kilometrów przed metą przez wiejący boczny wiatr peleton mocno się naciągnął. W ucieczce na samotny atak zdecydował się Vervaeke. Reszta harcowników została doścignięta, ale po chwili skontrował Immanuel Stark (P&S Metalltechnik). Niemiecki kolarz mimo ogromnych ambicji został doścignięty przez dużą grupę.
Na 18 kilometrów przed metą Vervaeke miał minutę przewagi nad peletonem. Belg wygrał premię górską Unterpörlitz Climb (1,4 km długości; średnie nachylenie 5,1 %) i miał tyle samo punktów w klasyfikacji górskiej co Kyle Murphy (Rally Cycling).
Peleton na dość wymagających rundach w Ilmenau przyspieszył i dogonił kolarza Alpecin – Fenix na 7500 metrów przed metą. Na bonusowej premii trzy sekundy zarobił Georg Zimmermann (Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux), dwie Nils Politt (BORA – hansgrohe), a jedną Marco Haller (Bahrain – Victorious).
Na krótkich podjazdach peleton się porwał, ale o zwycięstwie zadecydował finisz z dużej grupy. Najlepiej na krętej końcówce zachował się Alexander Kristoff (UAE Team Emirates). Norweg praktycznie na kresce wyprzedził Phila Bauhausa (Bahrain – Victorious). Trzecie miejsce wywalczył Pascal Ackermann (BORA – hansgrohe).
Wyniki drugiego etapu:
1 | Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates | 4:24:12 |
2 | Phil Bauhaus (Ger) Bahrain Victorious | |
3 | Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe | |
4 | Jannik Steimle (Ger) Deceuninck-QuickStep | 0:00:02 |
5 | Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates | |
6 | Rasmus Tiller (Nor) Uno-X Pro Cycling Team | |
7 | Jonas Koch (Ger) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
8 | Matteo Jorgenson (USA) Movistar Team | |
9 | Luca Mozzato (Ita) B&B Hotels p/b KTM | |
10 | Yves Lampaert (Bel) Deceuninck-QuickStep | |
11 | John Degenkolb (Ger) German National Team | |
12 | Clément Berthet (Fra) AG2R Citroën Team | |
13 | Anders Skaarseth (Nor) Uno-X Pro Cycling Team | |
14 | Marco Haller (Aut) Bahrain Victorious | |
15 | Joshua Huppertz (Ger) Team Lotto-Kern Haus | |
16 | João Almeida (Por) Deceuninck-QuickStep | |
17 | Tom Lindner (Ger) P & S Metalltechnik | |
18 | Nils Politt (Ger) Bora-Hansgrohe | |
19 | Dylan Teuns (Bel) Bahrain Victorious | |
20 | Georg Zimmermann (Ger) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
21 | Davide Formolo (Ita) UAE Team Emirates | |
22 | Mark Cavendish (GBr) Deceuninck-QuickStep | |
23 | Shane Archbold (NZl) Deceuninck-QuickStep | |
24 | Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep | |
25 | André Greipel (Ger) Israel Start-up Nation | |
26 | Sebastian Mora Vedri (Spa) Movistar Team | |
27 | Jonas Rutsch (Ger) German National Team | |
28 | Lawrence Naesen (Bel) AG2R Citroën Team | |
29 | Fabio Van Den Bossche (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise | |
30 | Rui Costa (Por) UAE Team Emirates | |
31 | Alessandro Covi (Ita) UAE Team Emirates | |
32 | Juri Hollmann (Ger) Movistar Team | |
33 | Marius Mayrhofer (Ger) Team DSM | |
34 | Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team | |
35 | Ben Tulett (GBr) Alpecin-Fenix | |
36 | Ruben Apers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise | |
37 | Roger Adria Oliveras (Spa) Equipo Kern Pharma | |
38 | Marco Canola (Ita) Gazprom-RusVelo | |
39 | Jens Reynders (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise | |
40 | Marcel Meisen (Ger) Alpecin-Fenix | |
41 | Niklas Märkl (Ger) Team DSM | |
42 | Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise | |
43 | Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain Victorious | |
44 | Justin Wolf (Ger) Bike Aid | 0:00:37 |
45 | Reto Hollenstein (Swi) Israel Start-up Nation | |
46 | David van der Poel (Ned) Alpecin-Fenix | 0:00:41 |
47 | Kyle Murphy (USA) Rally Cycling | 0:00:53 |
48 | Urko Berrade Fernandez (Spa) Equipo Kern Pharma | |
49 | Michiel Stockman (Bel) Team SKS Sauerland NRW | 0:00:58 |
50 | Eirik Lunder (Nor) Gazprom-RusVelo | |
51 | Maxime Jarnet (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
52 | Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels p/b KTM | |
53 | Alex Dowsett (GBr) Israel Start-up Nation | 0:01:06 |
54 | Jakob Geßner (Ger) German National Team | |
55 | Pirmin Benz (Ger) German National Team | |
56 | Nickolas Zukowsky (Can) Rally Cycling | 0:01:20 |
57 | Johannes Hodapp (Ger) Team SKS Sauerland NRW | |
58 | Julian Lino (Fra) Bike Aid | |
59 | Kristoffer Halvorsen (Nor) Uno-X Pro Cycling Team | 0:01:23 |
60 | Carl Fredrik Hagen (Nor) Israel Start-up Nation | 0:01:43 |
61 | Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM | 0:02:14 |
62 | Michel Aschenbrenner (Ger) P & S Metalltechnik | 0:02:32 |
63 | Roman Duckert (Ger) Team Dauner-Akkon | |
64 | Marco Brenner (Ger) Team DSM | |
65 | Théo Delacroix (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | 0:03:18 |
66 | Henri Uhlig (Ger) German National Team | |
67 | Sander De Pestel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise | |
68 | Stephen Bassett (USA) Rally Cycling | |
69 | Marcel Sieberg (Ger) Bahrain Victorious | 0:03:20 |
70 | Domen Novak (Slo) Bahrain Victorious | |
71 | Louis Vervaeke (Bel) Alpecin-Fenix | |
72 | Max Kanter (Ger) Team DSM | |
73 | Dario Cataldo (Ita) Movistar Team | |
74 | Kim Alexander Heiduk (Ger) Team Lotto-Kern Haus | |
75 | Johannes Adamietz (Ger) Team SKS Sauerland NRW | |
76 | Abram Stockman (Bel) Team SKS Sauerland NRW | 0:03:49 |
77 | Christian Maximilian Koch (Ger) Team Lotto-Kern Haus | |
78 | Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe | 0:04:36 |
79 | Philipp Walsleben (Ger) Alpecin-Fenix | 0:05:49 |
80 | Alex Richardson (GBr) Alpecin-Fenix | |
81 | Dominik Röber (Ger) P & S Metalltechnik | |
82 | Fredrik Dversnes (Nor) Gazprom-RusVelo | |
83 | Syver Wærsted (Nor) Uno-X Pro Cycling Team | |
84 | Emerson Oronte (USA) Rally Cycling | |
85 | Tobias Nolde (Ger) P & S Metalltechnik | 0:05:52 |
86 | Danny van der Tuuk (Ned) Equipo Kern Pharma | 0:06:05 |
87 | Francisco Galvan Fernandez (Spa) Equipo Kern Pharma | 0:06:51 |
88 | Sven Thurau (Ger) Team Dauner-Akkon | 0:07:59 |
89 | Alex Colman (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise | |
90 | Jan-Marc Temmen (Ger) Team Dauner-Akkon | |
91 | Ben King (USA) Rally Cycling | |
92 | Pierre-Pascal Keup (Ger) Team Lotto-Kern Haus | |
93 | Bert De Backer (Bel) B&B Hotels p/b KTM | |
94 | Immanuel Stark (Ger) P & S Metalltechnik | 0:08:04 |
95 | Jannis Peter (Ger) German National Team | |
96 | Igor Boev (Rus) Gazprom-RusVelo | |
97 | Ben O’Connor (Aus) AG2R Citroën Team | 0:08:07 |
98 | Pierre Rolland (Fra) B&B Hotels p/b KTM | |
99 | Nans Peters (Fra) AG2R Citroën Team | |
100 | Valentin Retailleau (Fra) AG2R Citroën Team | |
101 | Jordi Lopez Caravaca (Spa) Equipo Kern Pharma | |
102 | Jens Debusschere (Bel) B&B Hotels p/b KTM | |
103 | Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe | |
104 | Felix Groß (Ger) UAE Team Emirates | |
105 | Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe | |
106 | Jon Knolle (Ger) Team SKS Sauerland NRW | |
107 | Marti Marquez Roman (Spa) Equipo Kern Pharma | |
108 | Marc Soler (Spa) Movistar Team | |
109 | Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-RusVelo | |
110 | Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe | |
111 | Robert Jägeler (Ger) P & S Metalltechnik | |
112 | Michel Gießelmann (Ger) Team SKS Sauerland NRW | 0:09:02 |
113 | Julius Johansen (Den) Uno-X Pro Cycling Team | 0:09:33 |
114 | Chris Froome (GBr) Israel Start-up Nation | |
115 | Lucas Carstensen (Ger) Bike Aid | 0:11:08 |
116 | Nikodemus Holler (Ger) Bike Aid | |
117 | Mario Spengler (Swi) Team Lotto-Kern Haus | 0:12:53 |
118 | Martin Salmon (Ger) Team DSM | |
119 | Florian Stork (Ger) Team DSM | |
120 | Azzedine Lagab (Alg) Bike Aid | |
121 | Frederik Raßmann (Ger) Team Dauner-Akkon | |
122 | Henning Bommel (Ger) Team Dauner-Akkon | 0:15:17 |
123 | Dominik Bauer (Ger) Team Dauner-Akkon | 0:15:56 |
124 | Dawit Yemane (Eri) Bike Aid | 0:19:19 |
DNF | Rick Zabel (Ger) Israel Start-up Nation | |
DNF | Petr Rikunov (Rus) Gazprom-RusVelo | |
DNF | Alexander Evans (Aus) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
DNF | Nathan Brown (USA) Rally Cycling | |
DNF | Jan Hugger (Ger) Team Lotto-Kern Haus | |
DNS | Dries De Pooter (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux |
Klasyfikacja generalna po drugim etapie:
1 | Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe | 8:30:59 |
2 | Phil Bauhaus (Ger) Bahrain Victorious | 0:00:02 |
3 | Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates | 0:00:04 |
4 | Marco Haller (Aut) Bahrain Victorious | 0:00:11 |
5 | Georg Zimmermann (Ger) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | 0:00:13 |
6 | Joshua Huppertz (Ger) Team Lotto-Kern Haus | |
7 | Nils Politt (Ger) Bora-Hansgrohe | 0:00:14 |
8 | Jannik Steimle (Ger) Deceuninck-QuickStep | 0:00:16 |
9 | Yves Lampaert (Bel) Deceuninck-QuickStep | |
10 | Luca Mozzato (Ita) B&B Hotels p/b KTM | |
11 | Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates | |
12 | Jonas Koch (Ger) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
13 | Matteo Jorgenson (USA) Movistar Team | |
14 | Rasmus Tiller (Nor) Uno-X Pro Cycling Team | |
15 | Sebastian Mora Vedri (Spa) Movistar Team | |
16 | Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep | |
17 | Lawrence Naesen (Bel) AG2R Citroën Team | |
18 | Anders Skaarseth (Nor) Uno-X Pro Cycling Team | |
19 | Marco Canola (Ita) Gazprom-RusVelo | |
20 | Jens Reynders (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise | |
21 | Jonas Rutsch (Ger) German National Team | |
22 | Niklas Märkl (Ger) Team DSM | |
23 | Ruben Apers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise | |
24 | Mark Cavendish (GBr) Deceuninck-QuickStep | |
25 | Tom Lindner (Ger) P & S Metalltechnik | |
26 | Fabio Van Den Bossche (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise | |
27 | Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise | |
28 | Clément Berthet (Fra) AG2R Citroën Team | |
29 | João Almeida (Por) Deceuninck-QuickStep | |
30 | Juri Hollmann (Ger) Movistar Team | |
31 | Roger Adria Oliveras (Spa) Equipo Kern Pharma | |
32 | Davide Formolo (Ita) UAE Team Emirates | |
33 | Dylan Teuns (Bel) Bahrain Victorious | |
34 | Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain Victorious | |
35 | Marius Mayrhofer (Ger) Team DSM | |
36 | Marcel Meisen (Ger) Alpecin-Fenix | |
37 | Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team | |
38 | John Degenkolb (Ger) German National Team | |
39 | Shane Archbold (NZl) Deceuninck-QuickStep | |
40 | Alessandro Covi (Ita) UAE Team Emirates | |
41 | Rui Costa (Por) UAE Team Emirates | |
42 | Ben Tulett (GBr) Alpecin-Fenix | |
43 | André Greipel (Ger) Israel Start-up Nation | 0:00:46 |
44 | Justin Wolf (Ger) Bike Aid | 0:00:49 |
45 | Reto Hollenstein (Swi) Israel Start-up Nation | 0:00:51 |
46 | David van der Poel (Ned) Alpecin-Fenix | 0:00:55 |
47 | Urko Berrade Fernandez (Spa) Equipo Kern Pharma | 0:01:07 |
48 | Kyle Murphy (USA) Rally Cycling | |
49 | Eirik Lunder (Nor) Gazprom-RusVelo | 0:01:12 |
50 | Michiel Stockman (Bel) Team SKS Sauerland NRW | |
51 | Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels p/b KTM | |
52 | Maxime Jarnet (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
53 | Alex Dowsett (GBr) Israel Start-up Nation | 0:01:20 |
54 | Jakob Geßner (Ger) German National Team | |
55 | Pirmin Benz (Ger) German National Team | |
56 | Nickolas Zukowsky (Can) Rally Cycling | 0:01:34 |
57 | Johannes Hodapp (Ger) Team SKS Sauerland NRW | |
58 | Julian Lino (Fra) Bike Aid | |
59 | Kristoffer Halvorsen (Nor) Uno-X Pro Cycling Team | 0:01:37 |
60 | Carl Fredrik Hagen (Nor) Israel Start-up Nation | 0:01:57 |
61 | Cyril Gautier (Fra) B&B Hotels p/b KTM | 0:02:28 |
62 | Michel Aschenbrenner (Ger) P & S Metalltechnik | 0:02:46 |
63 | Roman Duckert (Ger) Team Dauner-Akkon | |
64 | Marco Brenner (Ger) Team DSM | |
65 | Sander De Pestel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise | 0:03:32 |
66 | Théo Delacroix (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux | |
67 | Stephen Bassett (USA) Rally Cycling | |
68 | Henri Uhlig (Ger) German National Team | |
69 | Kim Alexander Heiduk (Ger) Team Lotto-Kern Haus | 0:03:34 |
70 | Max Kanter (Ger) Team DSM | |
71 | Marcel Sieberg (Ger) Bahrain Victorious | |
72 | Domen Novak (Slo) Bahrain Victorious | |
73 | Johannes Adamietz (Ger) Team SKS Sauerland NRW | |
74 | Dario Cataldo (Ita) Movistar Team | |
75 | Louis Vervaeke (Bel) Alpecin-Fenix | |
76 | Abram Stockman (Bel) Team SKS Sauerland NRW | 0:04:03 |
77 | Christian Maximilian Koch (Ger) Team Lotto-Kern Haus | |
78 | Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe | 0:04:50 |
79 | Fredrik Dversnes (Nor) Gazprom-RusVelo | 0:06:03 |
80 | Alex Richardson (GBr) Alpecin-Fenix | |
81 | Dominik Röber (Ger) P & S Metalltechnik | |
82 | Syver Wærsted (Nor) Uno-X Pro Cycling Team | |
83 | Emerson Oronte (USA) Rally Cycling | |
84 | Philipp Walsleben (Ger) Alpecin-Fenix | |
85 | Tobias Nolde (Ger) P & S Metalltechnik | 0:06:06 |
86 | Danny van der Tuuk (Ned) Equipo Kern Pharma | 0:06:19 |
87 | Francisco Galvan Fernandez (Spa) Equipo Kern Pharma | 0:07:05 |
88 | Jan-Marc Temmen (Ger) Team Dauner-Akkon | 0:08:13 |
89 | Sven Thurau (Ger) Team Dauner-Akkon | |
90 | Ben King (USA) Rally Cycling | |
91 | Bert De Backer (Bel) B&B Hotels p/b KTM | |
92 | Alex Colman (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise | |
93 | Pierre-Pascal Keup (Ger) Team Lotto-Kern Haus | |
94 | Igor Boev (Rus) Gazprom-RusVelo | 0:08:18 |
95 | Immanuel Stark (Ger) P & S Metalltechnik | |
96 | Jannis Peter (Ger) German National Team | |
97 | Jon Knolle (Ger) Team SKS Sauerland NRW | 0:08:20 |
98 | Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe | 0:08:21 |
99 | Jordi Lopez Caravaca (Spa) Equipo Kern Pharma | |
100 | Valentin Retailleau (Fra) AG2R Citroën Team | |
101 | Nans Peters (Fra) AG2R Citroën Team | |
102 | Jens Debusschere (Bel) B&B Hotels p/b KTM | |
103 | Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-RusVelo | |
104 | Pierre Rolland (Fra) B&B Hotels p/b KTM | |
105 | Ben O’Connor (Aus) AG2R Citroën Team | |
106 | Marc Soler (Spa) Movistar Team | |
107 | Marti Marquez Roman (Spa) Equipo Kern Pharma | |
108 | Felix Groß (Ger) UAE Team Emirates | |
109 | Julius Johansen (Den) Uno-X Pro Cycling Team | 0:09:47 |
110 | Chris Froome (GBr) Israel Start-up Nation | |
111 | Robert Jägeler (Ger) P & S Metalltechnik | 0:10:47 |
112 | Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe | 0:10:51 |
113 | Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe | |
114 | Lucas Carstensen (Ger) Bike Aid | 0:11:22 |
115 | Azzedine Lagab (Alg) Bike Aid | 0:13:07 |
116 | Martin Salmon (Ger) Team DSM | |
117 | Florian Stork (Ger) Team DSM | |
118 | Mario Spengler (Swi) Team Lotto-Kern Haus | |
119 | Frederik Raßmann (Ger) Team Dauner-Akkon | |
120 | Michel Gießelmann (Ger) Team SKS Sauerland NRW | 0:13:10 |
121 | Henning Bommel (Ger) Team Dauner-Akkon | 0:15:31 |
122 | Dominik Bauer (Ger) Team Dauner-Akkon | 0:16:10 |
123 | Dawit Yemane (Eri) Bike Aid | 0:19:33 |
124 | Nikodemus Holler (Ger) Bike Aid | 0:23:15 |