fot. EOLO-Kometa

Połowa stycznia to okres intensywnych publikacji na stronie Międzynarodowej Unii Kolarskiej. W ostatnich dniach pojawiły się tam m.in. listy obligatoryjnych dzikich kart, wnioski ekip kontynentalnych o możliwość udziału w wyścigach Pro Series czy lista developmentów. Przyjrzyjmy się temu, co najważniejsze w tym dla polskiego kibica.

Wszystkie aktualne dokumenty UCI znajdziemy zawsze na stronie internetowej Międzynarodowej Unii Kolarskiej dostępnej pod tym linkiem. Są tam nie tylko przepisy, ale i wiele treści dodatkowych – wszelakich list, zmian i dodatkowych adnotacji. Kilka z nich zostało opublikowanych po 19 stycznia i właśnie nim się przyjrzyjmy.

Obligatoryjne dzikie karty

Już od dawna wiadomo, że na wszystkie męskie wyścigi World Tour zaproszenie otrzymały drużyny Lotto Dstny i Israel-Premier Tech, zaś w jednodniówkach z takiego przywileju korzystać może także Uno-X Mobility. Na tym jednak dzikie karty się nie kończą, a wręcz to dopiero początek tego dokumentu.

Na kobiece wyścigi World Tour obligatoryjne zaproszenia otrzymały Cofidis Women Team i Tashkent City Women Professional Cycling Team. Ekipa z Uzbekistanu już teraz zapowiedziała, że zamierza intensywnie korzystać z tego prawa i zadebiutować m.in. w Tour de France Femmes.

Obligatoryjne zaproszenia otrzymują także najlepsze drużyny kontynentalne. W Europie dotyczy to imprez drugiej kategorii, z czego skorzystają developmenty Vismy oraz Alpecinu, a także czeskie ATT Investments, czyli nowy zespół Bartosza Rudyka.

Dokument ten zawiera także obowiązkowe zaproszenia na Puchary Narodów. Polska załapała się na takowe w kategorii junior, zaś wśród orlików i juniorek musimy liczyć na dobrą wolę organizatorów. Pełną listę zaproszonych państw i ekip można znaleźć pod tym linkiem.

fot. Nation’s Cup Hungary
Możliwość startu w wyścigach Pro Series

Drużyny kontynentalne mogą brać udział w wyścigach 1.Pro i 2.Pro dopiero po spełnieniu pewnych wymogów formalnych. Dotyczy to m.in. przepisów antydopingowych czy finansowych i na ten moment pozytywnie rozpatrzono wnioski 72 ekip kontynentalnych oraz przełajowych, a wśród nich jest kilka formacji zatrudniających Polaków.

Odpowiednie dokumenty i opłaty skutecznie złożyły już m.in. Santic – Wibatech (Bartłomiej Proć, Szymon Tracz, Piotr Pękala, Michał Paluta i Kacper Maciejuk), Team Felt Felbermayr (Patryk Stosz i Piotr Brożyna), Arkéa – B&B Hôtels Continentale (Hubert Grygowski), Biesse – Carrera (Filip Gruszczyński), ATT Investments (Bartosz Rudyk) i Team Novo Nordisk Development Team (Przemysław Kotulski). Póki co nie ma na tej liście polskich grup, zaś pełny dokument można znaleźć pod tym linkiem.

Developmenty

Wiadomo już także jakie ekipy będą mogły korzystać z wypożyczania zawodników na linii główna ekipa – młodzieżówka. Swoje developmenty zarejestrowało m.in. 14 World Teamów, 13 Pro Teamów czy 2 Women’s World Teamy, zaś z prawa do wymiany kolarzy skorzystać będzie mogło odpowiednio 11, 7 i 2 z nich.

Poniżej wyciąg z dokumentu UCI, który w całości można znaleźć pod tym linkiem. Współpraca polegająca na możliwości wypożyczania dotyczy ekip oznaczonych gwiazdką.

Wyciąg z dokumentu UCI
Poprzedni artykułRozdano dzikie karty na Giro d’Italia 2024 i inne włoskie wyścigi
Następny artykułW Belgii ponownie odbyły się „Mistrzostwa w wymianie opon na czas”
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Michael 👎👎👎
Michael 👎👎👎

Ładne krówki