fot. SD Worx / Getty Images

Ciężko w znanych ludziom słowach oddać skalę sukcesu Team SD Worx w sezonie 2023. Holenderska ekipa absolutnie zdominowała światowe kolarstwo, wygrała większość ważnych wyścigów, a jej kolarki znalazły się na pierwszych czterech miejscach w rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Oto próba ujęcia tego sukcesu w jednym, zgrabnym tekście.

Zespół, na którego czele stoi Erwin Janssen, odniósł w tym roku 62 zwycięstwa w wyścigach UCI – o 42 (!!!) więcej od drugiej ekipy pod tym względem. Aż 40 z nich miało miejsce na poziomie World Touru, co w pełni oddaje skalę dominacji Team SD Worx w kobiecym kolarstwie. Zespół ten, co oczywiste, wygrał ranking Międzynarodowej Unii Kolarskiej zdobywając przeszło dwukrotnie więcej punktów od drugiego Lidl-Treka.

To wszystko sprawia, że w kategorii sukcesów, która mieści się pod tym akapitem, aż ciężko cokolwiek pogrubiać, a i trzeba pominąć wiele zwycięstw by nie wyszła ściana z samych wyników. Będę to podkreślał na każdym kroku, bo to jest niewyobrażalne jak bardzo Team SD Worx zdominowało kobiece kolarstwo. Świat sportu nieczęsto widuje aż takie historie.

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
🇦🇪Wygrany etap i 4. miejsce w kl. generalnej UAE Tour Women
🇧🇪Dublet w Omloop Het Nieuwsblad
🇮🇹Dublet w Strade Bianche Donne
🇳🇱Wygrana w Miron Ronde van Drenthe
🇧🇪Dublet w Danilith Nokere Koerse (1.Pro)
🇧🇪Triumf w Gandawa-Wevelgem
🇧🇪Zwycięstwo w Dwars door Vlaanderen (1.Pro)
🇧🇪Dublet w Ronde van Vlaanderen
🇳🇱Dublet w Amstel Gold Race
🇧🇪Triumf w Strzale Walońskiej
🇧🇪1. i 3. miejsce w Liège-Bastogne-Liège
🇪🇸2 wygrane etapy i 2. lokata w kl. generalnej La Vuelta Femenina
🇪🇸Dublet w kl. generalnej, wygrana w kl. górskiej i punktowej i 3 zwycięstwa na odcinkach Itzulia Women
🇪🇸4 wygrane etapy i triumf w kl. generalnej, górskiej i punktowej Vuelta a Burgos Feminas
🇩🇪6 zwycięstw na odcinkach, wygrana w kl. punktowej i tryplet w generalce Thüringen Ladies Tour (2.Pro)
🇨🇭3 wygrane etapy, dublet w kl. generalnej i triumf w kl. punktowej i młodzieżowej Tour de Suisse Women
🇧🇪🇳🇱🇱🇺🇨🇭🇭🇺9 mistrzostw krajowych
🇮🇹2 wygrane odcinki Giro d’Italia Donne
🇫🇷4 zwycięstwa na etapach, dublet w kl. generalnej, triumf w kl. punktowej Tour de France Femmes
🇳🇴2 wygrane odcinki Tour of Scandinavia
🇫🇷Triumf w Classic Lorient Agglomération
🇳🇱3 wygrane etapy, dublet w kl. generalnej i zwycięstwo w kl. punktowej Simac Ladies Tour
🇨🇭Zwycięstwo na odcinku, 1. i 3. miejsce w kl. generalnej Tour de Romandie Féminin

Kluczowe kolarski Team SD Worx w sezonie 2023:
🇳🇱Demi Vollering
Rok temu Holenderka często przegrywała ze swoją starszą rodaczką Annemiek van Vleuten. Ten rok pokazał jednak, że nadeszła zmiana warty, a 27-latka jest gotowa nie tylko przejąć tron w kobiecym kolarstwie, ale i stać się absolutną dominatorką. 17 zwycięstw, w tym 15 na poziomie World Tour, triumfy w całym tryptyku ardeńskim, klasyfikacjach generalnych Tour de France Femmes, Tour de Romandie Féminin czy Vuelta a Burgos Feminas, do tego jeszcze Strade Bianche Donne… Do pełni szczęścia zabrakło chyba tylko tęczowej koszulki – Demi Vollering musiała w Glasgow zadowolić się 6. miejscem w jeździe indywidualnej na czas i srebrem w wyścigu ze startu wspólnego, bowiem tam pokonała ją…

🇧🇪Lotte Kopecky
Nowa mistrzyni świata elity kobiet ma za sobą absolutnie boski sezon. 14 zwycięstw, w tym 6 na poziomie World Tour to piękny dorobek, zwłaszcza, że mówimy tu o triumfach w m.in. Ronde van Vlaanderen, Omloop Het Nieuwsblad czy w klasyfikacji generalnej Simac Ladies Tour. Do tego dochodzi wywalczone na dziesiąte części sekundy 2. miejsce w całym Tour de France Femmes, co dla zawodniczki ważącej oficjalnie 66 kilogramów przy 170 centymetrach wzrostu wydaje się być czymś naprawdę abstrakcyjnym. 28-latka była genialna i zasłużenie kończy rok na 2. miejscu w światowym rankingu.

🇨🇭Marlen Reusser
Szwajcarka przez większość sezonu pomagała swoim liderkom, ale gdy te były pilnowane przez swoje rywalki to przypuszczała momentalnie ataki, na które nie sposób było odpowiedzieć. Dało jej to m.in. triumfy w Gandawa-Wevelgem, Itzulia Women czy Tour de Suisse. Do tego dochodzą wygrane czasówki podczas m.in. Tour de France Femmes czy mistrzostwo Europy w tej specjalności. Do pełni szczęścia dla 32-latki zabrakło chyba tylko medalu światowego czempionatu, gdzie ta zeszła z trasy czasówki i była 4. w wyścigu ze startu wspólnego.

🇳🇱Lorena Wiebes
Do Team SD Worx 24-latka przechodziła jako absolutna gwiazda światowego kolarstwa. Czas pokazał, że status ten nie został przez Holenderkę utrzymany… ale zdaje jej się to wcale nie przeszkadzać. Ta regularnie podkreśla jak cieszy bycie ją częścią czegoś większego, wykorzystywanie swoich szans zamiast brania na barki ciężaru liderowania całemu zespołowi i zwyczajna jazda u boku największych gwiazd tego sportu. „Słabszy” rok dla Loreny oznacza „tylko” 12 zwycięstw UCI, w tym w worldtourowych wyścigach pokroju Miron Ronde van Drenthe, Tour de France Femmes, Giro d’Italia Donne, Tour of Scandinavia, Vuelta a Burgos Feminas, Simac Ladies Tour czy UAE Tour Women. Jeśli chodzi o duże imprezy to Holenderka zdobyła srebro Mistrzostw Europy zarówno na szosie, jak i w gravelu.

🇳🇱Mischa Bredewold
Za plecami wielkiej czwórki kobiecego kolarstwa bardzo fajnie w tym roku rozwijała się 23-letnia Mischa Bredewold. Holenderka często pracowała na rzecz swoich liderek, ale te potrafiły jej podziękować za to pomagając jej w odnoszeniu własnych sukcesów. Triumf w Classic Lorient Agglomération i tytuł Mistrzyni Europy elity kobiet to z pewnością spore sukcesy jak na zawodniczkę, która przed tym rokiem nie była jeszcze wielkim nazwiskiem.

Największe pozytywne zaskoczenia:
Ciężko mi nazywać pozytywnym zaskoczeniem fakt, że Team SD Worx aż tak zdominowało światowe kolarstwo. Oczywiście dla samej ekipy i jej fanów to wielkie osiągnięcie, acz nie policzę ile razy zrezygnowany pisałem do kolegów w żartach, że holenderski zespół powinno się zdelegalizować by wyścigi stały się ciekawsze. Oczywiście piszę to z przymrużeniem oka – to rywalki powinny znaleźć sposób na Team SD Worx, a nie ta formacja powinna zostać sztucznie ograniczona.

Z takich indywidualnych wyróżnień to na pewno trzeba podkreślić progres Mischy Bredewold, ale także na uwagę zasługuje Anna Shackley. 22-latka była 4. w UAE Tour Women, zdobyła medale Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy do lat 23, a także zajęła 2. lokatę w premierowym Tour de l’Avenir Femmes. Team SD Worx już niedługo będzie miało z niej ogromną pociechę.

Największe rozczarowania:
Czy można narzekać na kogoś w zespole, który odnosił takie sukcesy? Cóż, jest to nieco na siłę, ale owszem, da się. Punktowo najgorszy sezon w karierze ma za sobą doświadczona Elena Cecchini, nieco zwolniła też kariera 27-letniej Femke Markus. Team SD Worx pokazywało, że i pomocniczki dostawały swoje szanse, ale najwyraźniej nie te.

Mały minus zapisałbym też przy nazwisku Niamh Fisher-Black. Owszem, Nowozelandka była dobra, ale po zeszłym roku wydawało się, że stać ją na zostanie jedną z liderek, a nie gdzieś kolarką na ledwie 1 zwycięstwo i kilka wysokich pozycji.

Podsumowanie:
Szczerze nie wiem jak zamknąć ten tekst. Zwykle wypisywaliśmy tu bilans plusów i minusów, podkreślaliśmy co się udało, a co jeszcze można w przyszłości osiągnąć, ale jak analizować zespół, który przekroczył ludzkie pojęcie pod kątem skali swojego sukcesu? Po cichu wierzę, że w kolejnych latach rywalki zdołają podjąć walkę z holenderską ekipą – detronizacja królowej kobiecego kolarstwa będzie bowiem potencjalnie bardzo widowiskowa.

Team SD Worx może w kolejnych latach zaliczyć regres i nadal pozostawać najlepszym zespołem świata z ogromną przewagą. Wręcz wydaje mi się, że powtórzenie takiego roku jest nieprawdopodobne, ale jak historia pokazywała takie słowa lubią się źle zestarzeć. Podziwiam sztab holenderskiej ekipy, który potrafi utrzymać tyle gwiazd w ryzach, dzielić między nie wyścigi i sprawiać, że te na zewnątrz wydają się być szczęśliwą rodziną. To coś naprawdę wyjątkowego.

Poprzedni artykułFirma Toruń-Pacific przedłużyła współpracę TKK Pacific Nestle Fitness. 30 lat razem
Następny artykułPowrót Puck Pieterse – zapowiedź Pucharu Świata w Troyes 2023
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments