fot. Saudi Tour

Ostatni z osobno omawianych Pro Teamów to Uno-X Pro Cycling Team. Dlaczego norweska formacja zasłużyła na własny tekst? Sprawa jest prosta – ekipa ta zakończyła sezon na tyle wysoko, że w przyszłym roku będzie mogła korzystać z obligatoryjnej dzikiej karty na wszystkie wyścigi World Tour. Co się złożyło na taki sukces w rankingu?

Formacja zarządzana przez Jensa Hauglanda zakończyła sezon 2023 z 15 zawodowymi zwycięstwami, acz żadne z nich nie miało miejsca w wyścigu kategorii World Tour. Norweska ekipa finalnie znalazła się na 21. miejscu w rankingu UCI przegrywając ze wszystkimi World Teamami oraz Lotto Dstny i Israel-Premier Tech, ale pokonując pozostałe Pro Teamy, co daje im prawo do obligatoryjnej dzikiej karty na wszystkie wyścigi World Tour w sezonie 2024.

Uno-X Pro Cycling Team, które zaczynało z pozycji kuźni talentów z Norwegii i Danii to obecnie konkurencyjna ekipa zdolna do walki na przeróżnych frontach. Ten rok dał im m.in. debiut w Tour de France, który ta ekipa wykorzystała w naprawdę dobry sposób pokazując się w ucieczkach, finalnie kończąc większość etapów Wielkiej Pętli z kolarzem w czołowej „10”. O transferach do zespołu przyjdzie czas napisać w Naszosowej zapowiedzi sezonu 2024, tymczasem przejdźmy do tego co za norweską ekipą.

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
🇸🇦Wygrany etap Saudi Tour (2.1)
🇵🇹Triumf na odcinku Volta ao Algarve em Bicicleta (2.Pro)
🇧🇪4. miejsce w Omloop Het Nieuwsblad
🇫🇷Zwycięstwo w kl. górskiej Paryż-Nicea
🇫🇷Triumf w La Route Adélie de Vitré (1.1)
🇫🇷2 wygrane etapy i 2. miejsce w kl. generalnej Région Pays de la Loire Tour (2.1)
🇫🇷15. miejsce w Paryż-Roubaix
🇫🇷6. pozycja w generalce i triumf w kl. górskiej Boucles de la Mayenne (2.Pro)
🇳🇴Wygrany etap, 7. i 9. lokata w kl. generalnej Tour of Norway (2.Pro)
🇧🇪Zwycięstwo w Dwars door het Hageland (1.Pro)
🇫🇷8. miejsce w kl. generalnej Critérium du Dauphiné
🇧🇪Wygrany etap i 2. miejsce w kl. generalnej Baloise Belgium Tour (2.Pro)
🇳🇴Tryplet w Mistrzostwach Norwegii
🇫🇷2 podia, 11 lokat w czołowej „10” etapów Tour de France
🇩🇰Wygrany etap i 4. miejsce w kl. generalnej PostNord Danmark Rundt (2.Pro)
🇳🇴4. pozycja w generalce Arctic Race of Norway (2.Pro)
🇫🇷Triumf w kl. generalnej, młodzieżowej i na odcinku Tour Poitou – Charentes (2.1)
🇵🇹Wygrany etap i 2. miejsce w kl. generalnej Tour of Britain (2.Pro)
🇱🇺Triumf na odcinku Škoda Tour Luxembourg (2.Pro)
🇧🇪2. i 4. lokata w Circuit Franco-Belge (1.Pro)
🇭🇷2. miejsce w kl. generalnej i wygrana kl. punktowa CRO Race (2.1)

Kluczowi kolarze Uno-X Pro Cycling Team w sezonie 2023:
🇳🇴Tobias Halland Johannessen
24-letni Norweg kolejny rok z rzędu pokazywał, że może być gwiazdą swojej ekipy. Sezon zaczął dość spokojnie – od m.in. 15. miejsca w Strzale Walońskiej czy 24. lokaty w Liège-Bastogne-Liège. 9. pozycja w generalce Tour of Norway też była nieco poniżej oczekiwań, później przyszło 15. miejsce w Critérium du Dauphiné, gdzie na jednym z etapów był 3. Widać było, że stosunkowo młody Norweg łapie formę i tą było widać podczas Tour de France – 4 skuteczne ucieczki i najwyżej 3. lokata na etapie być może nie są spełnieniem marzeń, ale złożyły się na ładny debiut w Wielkim Tourze. Sezon jednak na tym się nie skończył – dalej było 4. miejsce w klasyfikacji generalnej Arctic Race of Norway, 2. lokata (tylko za Woutem van Aertem) w Tour of Britain, wygrany etap Škoda Tour Luxembourg, 4. pozycja w Circuit Franco-Belge, 3. w Paryż-Tours i 2. w Giro del Veneto. Norweg pokazał się jako wszechstronny zawodnik i z ciekawością wypatruje jego kolejnego sezonu.

🇳🇴Alexander Kristoff
Przyznam się szczerze, że byłem jednym ze śmieszków gdy zobaczyłem, że 36-letni Norweg podpisał 3-letni kontrakt z Uno-X Pro Cycling Team. Wizerunkowo ładnie, ale co tak wiekowy kolarz może wnieść do jakości ekipy? Czas pokazał, że sporo. Wygrany etap Volta ao Algarve, 4. miejsce w Omloop Het Nieuwsblad, 18. pozycja w Ronde van Vlaanderen i 15. lokata w Paryż-Roubaix, triumf podczas Tour of Norway, niezłe finisze podczas Tour de France, kilka wysokich lokat w mniejszych klasykach i 2. pozycja w klasyfikacji generalnej CRO Race dają obraz stosunkowo udanego sezonu.

🇳🇴Rasmus Tiller
27-latek, który sezon rozpoczynał w koszulce mistrza Norwegii, podwoił w tym roku liczbę swoich międzynarodowych zawodowych zwycięstw. Wygrane w Dwars door het Hageland i na etapie Tour of Britain ten może zawdzięczać swojej niezłej szybkości, która w porównaniu z aktywną jazdą daje fajną mieszankę. Norweg na przestrzeni sezonu spełniał się przede wszystkim w przeróżnych klasykach i to na nich powinien się skupić w przyszłości jeszcze bardziej.

🇳🇴Søren Wærenskjold
Mistrz świata do lat 23 w jeździe indywidualnej na czas z Wollongong kończy rok w czołowej „100” rankingu UCI, w dodatku wcale nie pod jej koniec. To zasługa jego ogromnej szybkości, a także zdolności do wytrzymywania mniejszych podjazdów i odnajdywania się tam, gdzie trzeba. Finalnie w tegorocznym dorobku 23-latka znajdziemy wygrane etapy Saudi Tour, Baloise Belgium Tour, PostNord Danmark Rundt i Tour Poitou – Charentes, ale to nie wszystko – etapówki te kończył kolejno drugi, czwarty i pierwszy w klasyfikacjach generalnych! Do tego doliczmy sobie np. 14. miejsce w Dwars door Vlaanderen czy 22. lokatę w swoim drugim starcie w Paryż-Roubaix i mamy przed sobą obraz kolarza, który może się naprawdę ciekawie rozwinąć.

Największe pozytywne zaskoczenia:
Każdy z powyższych kolarzy zasługuje na pochwały, ale ich dobra postawa była mniej lub bardziej przewidywalna. Na duży plus zapisał się także Torstein Træen, który pierwszy raz znalazł się w czołowej „10” wyścigu World Tour – był 8. w Critérium du Dauphiné i wielka szkoda, że kraksa pozbawiła go szans na dobrą jazdę podczas Tour de France, bo forma była obiecująca.

W jednodniówkach z fajnej strony pokazywał się z kolei także Fredrik Dversnes. 26-latek nie należy do najmłodszych, tymczasem bogatszy kalendarz był w stanie pokazać, że ten może być konkurencyjny, zwłaszcza w mniejszych imprezach. Zapewne tegoroczna postawa sprawi, że ten złapie się do składu na niejeden klasyk w przyszłym roku.

Największe rozczarowania:
Niestety różnica między bliźniakami Halland Johannessen robi się coraz większa. Anders najprawdopodobniej już na zawsze pozostanie gorszym z braci, albowiem jego rozwój mocno stanął. Oczekiwań nie spełnili także odchodzący z ekipy Jonas Gregaard i Anthon Charmig, a gdzieś coś poszło nie tak w karierach 23-letniego Jacoba Hindsgaula i 27-letniego Kristoffera Halvorsena, którzy przedwcześnie żegnają się z kolarstwem.

Podsumowanie:
Uno-X Pro Cycling Team nie otrzyma oceny – w stosunku do omawianych wcześniej Pro Teamów, czyli Lotto Dstny, Israel-Premier Tech i TotalEnergies ekipa ta nie mogła liczyć na obligatoryjne dzikie karty, w związku z czym ciężko porównywać ją w jednej skali z World Teamami. Ten rok pokazał też (niestety), że przepaść między drugą dywizją a World Tourem jest coraz większa i nawet duży budżet oraz ciekawe transfery to za mało by dogonić ekipy, które jeżdżą największe wyścigi. Można być dobrym, aktywnym, ale to gdzieś troszkę za mało.

Norweski zespół wykonał genialne transfery, które zapewne sprawią, że ci nie będą się musieli martwić o dzikie karty na wiele etapówek World Tour w przyszłym roku. Strata do 18. pozycji w rankingu jest jednak po pierwszym z trzech lat walki o licencję na lata 2026-28 na tyle duża, że prawdopodobnie temat ten już teraz upadł. Szkoda, bo to ciekawy projekt, który próbuje własnymi siłami dogonić czołówkę zamiast np. kupować licencję, a takim zespołom gdzieś podświadomie kibicuje się nieco mocniej.

Naszosowa zapowiedź sezonu 2023: Uno-X Pro Cycling Team
Ostateczna ocena dla tej drużyny za sezon 2023: -/10

Poprzedni artykułNadal wolni – kto nie ma oficjalnie kontraktu na sezon 2024?
Następny artykułTrasa Arctic Race of Norway 2024
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments