fot. Groupama-FDJ

W ostatnich latach francuski zespół stał się niejako synonimem przeciętności, żeby nie powiedzieć ostrzej. AG2R Citroën Team, Cofidis czy Team Arkéa Samsic są dalekie od czołówki World Touru, a do tej najprędzej aspirować próbuje Groupama-FDJ. Jaki im to wychodzi?

Zespół, którym zarządza Marc Madiot, od 2015 roku nie schodził poniżej pułapu 20 zawodowych zwycięstw. To skończyło się w sezonie 2023, w którym kolarze Groupama-FDJ odnieśli ich „jedynie” 19 – wciąż zdecydowanie najwięcej spośród francuskich zespołów, ale jednocześnie mniej niż można było zakładać. Lepiej wygląda to jednak gdy zerkniemy w ranking UCI – dzięki wielu dobrym lokatom drużyna ta zajęła 7. miejsce w zestawieniu Międzynarodowej Unii Kolarskiej.

Co warte podkreślenia to fakt, że już w tym roku Groupama-FDJ została znacząco odmłodzona, a kolarze debiutujący w World Tourze już w swoim pierwszym sezonie na najwyższym poziomie potrafili odnosić wiele sukcesów. Proces ten będzie postępował – to był pożegnalny rok Thibaut Pinot, a w nienajlepszych okolicznościach zespół opuścił Arnaud Démare. Wydaje się jednak, że jakość młodzieży jest taka, że przebudowa ta nie odbierze nic a nic jakości francuskiej drużynie.

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
🇵🇹Wygrany etap i 5. miejsce w kl. generalnej Volta ao Algarve (2.Pro)
🇮🇹2. pozycja w Strade Bianche
🇫🇷2. lokata w kl. generalnej Paryż-Nicea
🇫🇷Wygrana w Cholet – Pays de la Loire (1.1)
🇧🇪6. miejsce w Ronde van Vlaanderen
🇪🇸4. lokata w kl. generalnej Itzulia Basque Country
🇫🇷5. pozycja w Paryż-Roubaix
🇧🇪5. miejsce w Liège-Bastogne-Liège
🇨🇭5. lokata w generalce Tour de Romandie
🇫🇷Wygrana w Tour du Finistère (1.1)
🇫🇷Triumf na etapie, w kl. generalnej i młodzieżowej 4 Dni Dunkierki (2.Pro)
🇮🇹Zwycięstwo w kl. górskiej i 5. miejsce w kl. generalnej Giro d’Italia
🇫🇷Wygrany odcinek i kl. punktowa Boucles de la Mayenne (2.Pro)
🇧🇪Triumf w Brussels Cycling Classic (1.Pro)
🇨🇭Zwycięstwo na etapie Tour de Suisse
🇫🇷Wygrana w CIC – Mont Ventoux (1.Pro)
🇫🇷Dublet w Mistrzostwach Francji w wyścigu ze startu wspólnego
🇫🇷9. i 11. miejsce w kl. generalnej Tour de France
🇫🇷2 triumfy na etapach, wygrana w kl. generalnej i punktowej Tour de l’Ain (2.1)
🇫🇷2 wygrane odcinki, zwycięstwo w kl. generalnej i młodzieżowej Tour du Limousin-Périgord (2.1)
🇫🇷2 triumfy na etapach, wygrana kl. punktowa Tour Poitou – Charentes (2.1)
🇫🇷Zwycięstwo w Bretagne Classic – Ouest-France

Kluczowi kolarze Groupama-FDJ w sezonie 2023:
🇫🇷Thibaut Pinot
Ależ to było pożegnanie z kolarstwem! 33-latek wrócił na poziom, którego nie pokazywał od lat, zajął 5. miejsce w klasyfikacji generalnej Giro d’Italia wygrywając koszulkę górala, otarł się o czołową „10” Tour de France, gdzie walczył o etapy, do tego był jeszcze m.in. 5 w Tour de Romandie czy 10. w Tirreno-Adriatico. Zabrakło tylko jednego – wygranej, ale z pewnością Thibaut Pinot godnie pożegnał się ze swoimi kibicami, których przy trasach stały prawdziwe tysiące.

Foto: Groupama – FDJ

🇫🇷Valentin Madouas
27-latek od lat jest dobry, ale to ten sezon był dla niego najlepszym w karierze. Wygrana w worldtourowym Bretagne Classic – Ouest-France odniesiona w wywalczonej niespełna 2 miesiące wcześniej koszulce mistrza Francji z pewnością była dla Valentina Madouasa szczególną chwilą, a na tym lista jego sukcesów się nie kończy. Ten był także 2. w Strade Bianche, 5. w Liège-Bastogne-Liège, 4. w Grand Prix Cycliste de Montréal czy 8. w E3 Saxo Classic. Naprawdę świetny sezon w klasykach dla tego kolarza, który spędzi co najmniej kolejne 3 lata w barwach rodzimej drużyny.

fot. Bretagne Classic – GP Lorient Agglomération

🇫🇷David Gaudu
Miało być pięknie, a było… jak było. 27-latek zaczął sezon od dobrych występów w lokalnych wyścigach, potem był 2. w Paryż-Nicea, gdzie pokonał Jonasa Vingegaarda – czas pokaże, że to był jedyny wyścig, gdzie Duńczyk przegrał w pojedynku z kolarzami z innych ekip. Dalej było 4. miejsce w Itzulia Basque Country i wydawało się, że forma jest naprawdę dobra, ale druga połowa kwietnia to ogromne problemy z alergią u Francuza i kompletny zjazd z formą. Tour de France, główny cel sezonu, to dopiero 9. lokata w klasyfikacji generalnej – cóż, oczekiwania były zdecydowanie większe.

fot. Groupama-FDJ

🇨🇭Stefan Küng
29-latek kolejny rok z rzędu dobrze łączył starty w klasykach i w jeździe indywidualnej na czas, acz ponownie zabrakło głośnego sukcesu, a jedynie znaleźć w dorobku Szwajcara można wiele wysokich lokat. 5. miejsce w Paryż-Roubaix, 5. pozycja w Mistrzostwach Świata ze startu wspólnego, 4. lokata w Bretagne Classic, 6. pozycja w Ronde van Vlaanderen, 6. miejsce w E3 Saxo Classic… jest nieźle, ale z pewnością Stefan Küng zamieniłby to na jedno duże zwycięstwo. Drużynowe mistrzostwo świata i etap Tour de Suisse to troszkę za mało jak na gwiazdę tego formatu.

fot. Équipe Cycliste Groupama-FDJ

🇫🇷Romain Grégoire
Najlepszy z młodych kolarzy Groupamy-FDJ. 20-latek zanotował w tym roku 5 zawodowych zwycięstw, a były to triumfy w klasyfikacjach generalnych 4 Dni Dunkierki i Tour du Limousin-Périgord oraz etapy tychże wyścigów. Do tego Francuz był 8. w Strade Bianche i otarł się o wygraną etapową podczas La Vuelta a España – naprawdę niezły debiut w seniorskim peletonie.

fot. Tour du Limousin

Największe pozytywne zaskoczenia:
Wielki powrót Thibaut Pinot i wystrzał formy Valentina Madouas już opisałem, ale to nie koniec plusów Groupamy-FDJ. Cieszy przede wszystkim wymiana pokoleniowa we francuskim zespole – Romain Grégoire, Paul Penhoët, Lenny Martinez i Lewis Askey,  zanotowali wiele świetnych wyników i pokazują, że zespół ten ma przed sobą naprawdę wspaniałą przyszłość.

Paul Penhoët ma potencjał by zastąpić Arnaud Démare’a, Lenny Martinez pokazał, że z czasem może zostać czołowym góralem, a może i grandtourowcem na świecie – koszulka lidera La Vuelta a España z pewnością była dla niego cennym doświadczeniem, a Lewis Askey ze swoją szybkością może za kilka lat namieszać w klasykach.

Największe rozczarowania:
O rozstaniu z Arnaud Démarem napisano już chyba wszystko, ale i tak warto powtarzać jak rozczarowującą postawę przyjął Marc Madiot, który wyrzucił swojego najlepszego sprintera i gwiazdę ekipy – kolarza związanego z nią przez 11 lat, mającego w jej dorobku 93 zawodowe zwycięstwa jak gdyby nigdy nic. Oszukanie 32-latka w kwestii kalendarza startów, pozbawienie go udziału w Tour de France… długo by wyliczać co nie powinno się stać, a niestety miało miejsce.

Sezon na minus zapisać mogą także Kevin Geniets, Jake Stewart i Bram Welten – każdy z nich ścigał się mniej lub bardziej poniżej swojego potencjału.

Podsumowanie:
Groupama-FDJ potrafi wymknąć się z pułapki średniości francuskiego peletonu. Ambicje formacji Marca Madiot sięgają wyżej, choć niestety świat nieco odjechał od możliwości tej ekipy. Ta potrafi być naprawdę dobra, ale wygrane na najwyższym poziomie są sporadyczne – w tym roku były to ledwie 2 triumfy w World Tourze. Kolejny rok zobaczyliśmy solidność, potencjał, ale pora by to przekształciło się w realne sukcesy, a nie „jedynie” bycie dobrym.

Ostateczna nota? Siódemka – w końcu Groupama-FDJ zanotowała dobre wyniki na każdym froncie. Były solidne klasyki, niezłe wyniki w klasyfikacjach generalnych, zdobyto kilka koszulek i zanotowano kilkanaście zwycięstw. Czy za rok będzie jeszcze lepiej? Mam nadzieję, choć po odejściu 2 wielkich gwiazd przebudowa musi jeszcze bardziej przyspieszyć.

Ocena potencjału zespołu Groupama-FDJ z Naszosowej zapowiedzi sezonu 2023: 6,5/10
Ostateczna ocena dla tej drużyny za sezon 2023: 7/10

Poprzedni artykułZapraszamy do brania udziału w Polskim Konkursie Fotografii Sportowej
Następny artykułKacper Smreczek i Szymon Maciejewski zostają w Telco’m – On Clima – Osés
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments