fot. UEC

Już dziś ruszają Mistrzostwa Europy w kolarstwie szosowym. Na start 5-dniowej imprezy zaplanowana została jazda indywidualna na czas wszystkich kategorii wiekowych, a zatem elity mężczyzn i kobiet, orlików i orliczek, a także juniorów i juniorek.

Program czempionatu Starego Kontynentu jest klasycznie bardzo zbity, a to oznacza, że emocje są zagwarantowane od samego rana aż do późnych godzin popołudniowych. W holenderskim Drenthe, które jest gospodarzem tegorocznych Mistrzostw Europy, rozdane zostanie dziś aż 6 kompletów medali.

Historia tych zawodów jest stosunkowo krótka – elita o gwieździste koszulki walczy dopiero od 2016 roku. 11 lat wcześniej do programu Mistrzostw Europy włączono zmagania juniorów, najdłużej zaś rywalizuje kategoria do lat 23 – tu pierwsze krążki rozdano w 1995 roku. Polska raz była gospodarzem tych zawodów, a konkretnie były to Kielce w 2000 roku.

Nasza reprezentacja na przestrzeni lat zdobyła w sumie aż 19 medali – 8 złotych, 6 srebrnych i 5 brązowych. Ostatni z krążków wywalczyliśmy w 2020 roku, a zatem nieco już czekamy na kolejny sukces. Czy ten nadejdzie już dzisiaj? Z pewnością powalczy o to bardzo duża grupa biało-czerwonych obecnych w Drenthe, a właściwie pierwszego dnia w Emmen.

Program dnia
  • juniorki – start 9:00
  • juniorzy – 10:25
  • orliczki – 12:00
  • orlicy – 13:05
  • elita kobiet – 14:30
  • elita mężczyzn – 16:15
Trasy

Wszystkie młodsze kategorie wiekowe zmierzą się z jedną rundą o długości 19,8 kilometra. Ta jest kompletnie płaska i niezbyt kręta, a to wróży osiąganie dużych prędkości.

Nieco dłuższy dystans czeka na elitę. Zarówno panie, jak i panowie zmierzą się z trasą o długości 28,6 kilometra. Ta jest po prostu rundą z kategorii młodzieżowych wydłużoną o jedną prostą, którą kolarze i kolarki pokonają na zasadzie „tam i z powrotem” z agrafką w jej połowie.

Pogoda

To nie będzie łatwa jazda indywidualna na czas. W Emmen dziś synoptycy przewidują naprawdę mocne wiatry, które mają stale utrzymywać prędkość około 25-35km/h, a w porywach osiągać nawet 60km/h. Z pewnością jazda na rowerze czasowym w takich warunkach nie będzie należała do najłatwiejszych. Na szczęście padać ma zacząć dopiero po godzinie 20, a zatem po zakończeniu zmagań.

Faworyci

Juniorki

Jako pierwsze na trasę ruszą panie z roczników 2005 i 2006. Pod nieobecność Brytyjek zmagania zdają się mieć jedną, murowaną faworytkę, a jest nią Federica Venturelli (Włochy). Brązowa medalistka Mistrzostw Świata niedawno zdominowała zmagania w ramach Watersley Ladies Challenge co potwierdza jej wielką formę.

O medale powalczyć powinny także przedstawicielka gospodarzy Fee Knaven (Holandia), Hannah Kunz i Pia Grünewald (Niemcy), Lucy Benezet Minns (Irlandia) czy Julie Bego (Francja).

Polskę reprezentować będą mistrzyni naszego kraju w tej specjalności Martyna Szczęsna, wicemistrzyni Barbara Cywińska oraz brązowa medalistka krajowego czempionatu Maria Klamut.

Juniorzy

U panów nieco trudniej wskazać jednoznacznego faworyta, acz wydaje się nim być Jørgen Nordhagen (Norwegia). Ogromny talent wyłowiony już przez Jumbo-Visma musi jednak uważać na takich rywali jak Louis Leidert i Paul Fietzke (Niemcy), Luca Giaimi (Włochy), Duarte Marivoet i Sente Sentjens (Belgia) czy Adam Rafferty i Liam O’Brien (Irlandia).

Polskę reprezentować będą zdobywcy złota i srebra z krajowego czempionatu, czyli Filip Gruszczyński i Dawid Wika-Czarnowski, a także Patryk Goszczurny.

Orliczki

To chyba najtrudniejsza kategoria do typowania z racji tego, że panie do lat 23 bardzo rzadko rywalizują ze sobą w osobnych zawodach. Na Mistrzostwach Świata medale wręczano kolarkom, które wystartowały w elicie, a złoto wywalczyła tam Antonia Niedermaier (Niemcy), która z pewnością marzy o zdobyciu tytułu także na Starym Kontynencie. Do grona faworytek zaliczają się także Cédrine Kerbaol (Francja), Julie De Wilde i Febe Jooris (Belgia), Maud Rijnbeek (Holandia), Anniina Ahtosalo (Finlandia) czy Zoe Bäckstedt (Wielka Brytania).

Polskę reprezentować będą mistrzyni naszego kraju Dominika Włodarczyk oraz Malwina Mul.

Orlicy

Kontuzjowany po wypadku na La Vuelcie jest aktualny mistrz świata w tej specjalności Lorenzo Milesi, pod którego nieobecność wielkim faworytem wydaje się być Alec Segaert (Belgia). Kolarz Lotto Dstny na papierze powinien zdobyć złoto, a za jego plecami o medale powalczyć powinni Raúl García Pierna i Iván Romeo (Hiszpania), Darren Rafferty (Irlandia), Carl-Frederik Bévort i Gustav Wang (Dania), Fabio Christen (Szwajcaria) czy Jakob Söderqvist (Szwecja).

Polskę reprezentować będzie nasz najlepszy duet w tej specjalności, czyli mistrz Polski Kacper Gieryk oraz wicemistrz Mateusz Gajdulewicz.

Elita kobiet

Czy Marlen Reusser (Szwajcaria) pokonała już problemy, przez które nie ukończyła wyścigu o mistrzostwo świata? Jeśli tak to obrończyni tytułu ma wprost idealną okazję na zdobycie kolejnego złota, albowiem kilka jej rywalek wykruszyło się m.in. z powodów zdrowotnych na ostatnią chwilę. O medalach jednak z pewnością marzą gospodynie, czyli Riejanne Markus i Shirin van Anrooij (Holandia), a także takie panie jak Lotte Kopecky (Belgia), sensacyjna medalistka Mistrzostw Świata Christina Schweinberger (Austria), Juliette Labous (Francja) czy Anna Henderson (Wielka Brytania).

Polskę reprezentować będą pod nieobecność kontuzjowanej Agnieszki Skalniak-Sójki Katarzyna Niewiadoma oraz Marta Jaskulska.

Elita mężczyzn

Także wśród panów zabraknie kilku wielkich faworytów, których nieobecność spróbuje wykorzystać brązowy medalista tegorocznych Mistrzostw Świata, ledwie 19-letni Joshua Tarling (Wielka Brytania). Rewanż na wyspiarzu z pewnością marzy się Woutowi van Aertowi (Belgia), który wówczas zajął 5. miejsce. Do obrony tytułu przystępuje z kolei będący daleko od optymalnej formy Stefan Bissegger (Szwajcaria), który rok temu ustrzelił niejako dublet wraz ze swoim rodakiem Stefan Küng – ten zawsze jest świetny na Mistrzostwach Europy. Grono kolarzy zdolnych do stanięcia na podium zamykają Mikkel Bjerg (Dania), Nelson Oliveira (Portugalia) i Mattia Cattaneo (Włochy).

Polskę reprezentować będą mistrz naszego kraju Michał Kwiatkowski oraz wicemistrz Maciej Bodnar.

Transmisja

Zarówno Eurosport jak i TVP Sport pokaże jedynie zmagania elity kobiet oraz mężczyzn. Rywalizację młodszych kategorii wiekowych można śledzić na kanałach Europejskiej Unii Kolarskiej (UEC). Live timing znajduje się pod tym linkiem.

Poprzedni artykułTour de Luxembourg 2023: Lista startowa wyścigu
Następny artykułHasselt 2024: Poznaliśmy trasy przyszłorocznych Mistrzostw Europy
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments