W niedzielę zakończył się etapowy wyścig Tour of South Bohemia, rozgrywany w Czechach. Na starcie zmagań drugiej kategorii UCI stanęła ekipa Santic-Wibatech z Bartłomiejem Prociem, Szymonem Traczem i Piotrem Pękalą, a także Przemysław Kotulski (Team Novo Nordisk Development) i Wojciech Pszczolarski (TUFO Pardus Prostejov). Polski sprinter dwukrotnie finiszował w czołówce etapów.

Za naszą południową granicą zawodnicy rywalizowali w czterodniowym wyścigu Tour of South Bohemia (2.2). Wyścig składał się z czterech pagórkowatych etapów, a najtrudniejszym wydawał się trzeci – meta ulokowana była na podjeździe pod Javornik (3,6 km; 4,7%), który kolarze pokonywali trzykrotnie. Podobnie jak w poprzednich latach, na starcie stanęły ekipy kontynentalne z Europy Środkowej, a także kilka zespołów rozwojowych drużyn zawodowych, jak młodzieżowa Groupama-FDJ, Lotto Dstny czy Uno-X.

W wyścigu wystąpiło pięciu Polaków – Bartłomiej Proć, Szymon Tracz, Piotr Pękala (Santic-Wibatech), Przemysław Kotulski (Team Novo Nordisk Development) i Wojciech Pszczolarski (TUFO Pardus Prostejov).

Swoją obecność na starcie najbardziej zaznaczył Bartłomiej Proć. Dynamiczny zawodnik dwukrotnie uplasował się w czołowej dziesiątce etapu – na drugim odcinku zajął siódmą pozycję, a w niedzielę, ostatniego dnia zmagań, finiszował na drugiej pozycji, przyprowadzając na metę peleton. Zwyciężył Rasmus Bøgh Wallin z Restaurant Suri – Carl Ras, który samotnie przeciął kreskę z ponad 30-sekundową przewagą. Co ciekawe, Duńczyk od przyszłego roku będzie występował w barwach proteamowego Uno-X Pro Cycling Team.

Dla Bartłomieja Procia były to kolejne pozycje w czołówce wyścigu UCI w tym sezonie. Wcześniej z bardzo dobrej strony pokazywał się między innymi w bałkańskich imprezach, Tour of Estonia, a także polskich etapówkach. Zajął też 11. pozycję na pierwszym etapie Tour de Pologne.

Wracając do wyścigu Tour of South Bohemia – w klasyfikacji generalnej triumfował Martin Solhaug Hansen z Uno-X Dare Development Team, który o zaledwie 2 sekundy pokonał Adama Toupalika z Elkov-Kasper. Podium uzupełnił zwycięzca pierwszego etapu, Michael Kukrle (Team Felbermayr – Simplon Wels). Czech miesiąc temu wygrał Memoriał Henryka Łasaka oraz Memoriał Jana Magiery.

W „generalce” na 13. pozycji uplasował się Piotr Pękala (Santic-Wibatech).

Poprzedni artykułMarta Lach błyszczy we Francji. Dziś zwyciężyła w La Choralis Fourmies Féminine
Następny artykułGrand Prix Cycliste de Montréal 2023: Kolejny sukces Adama Yatesa w tym sezonie, bardzo dobra praca Rafała Majki