fot. INEOS Grenadiers

Michał Kwiatkowski zburzył dzisiaj twierdzę słabości polskiego kolarstwa. Polak po pięknym samotnym ataku wygrał w Dzień Bastylii 13. etap Wielkiej Pętli. Po ściganiu nie krył radości z triumfu.

Kwiatkowski znalazł się w ucieczce dnia, w której było blisko 20 kolarzy. Czołówka rozpadła się na podjeździe na Grand Colombier. Polak początkowo został nieco z tyłu. Podczas transmisji nie mogliśmy zobaczyć zbyt wiele z praktycznie kluczowego momentu. Realizatorzy pokazywali grupę faworytów, aż nagle pojawił się piękny dla nas obrazek. Na 11,5 kilometra przed metą Michał Kwiatkowski wyprzedził z łatwością tercet Shaw – Van Gils – Tejada. Kolarz Ineos Grenadiers zdobył przewagę nad towarzyszami ucieczki, a także obronił się przed grupą faworytów.

Nie byłem dzisiaj sam. Miałem 18 przyjaciół w ucieczce. Finałowy podjazd był szalonym doświadczeniem. Myślałem, że dojedziemy tylko do początku podjazdu, bo UAE Team Emirates jechało bardzo mocno. Jednak trudno jest dogonić 19 kolarzy

– powiedział w wywiadzie na mecie polski kolarz.

Dla Michała Kwiatkowskiego to drugie zwycięstwo w karierze na Tour de France. Wcześniej triumfował w Wielkiej Pętli we wrześniu 2020 roku. Dzisiaj na Grand Colombier wyprzedził o 47 sekund Maxima Van Gilsa, jedynego za Polakiem uciekiniera, który przyjechał na szczyt przed faworytami oraz o 50 sekund Tadeja Pogacara. Na szóstym etapie Kwiatkowski został doścignięty przez Słoweńca oraz Jonasa Vingegaarda. Dzisiaj na szczęście potoczyło się inaczej.

Myślę, że miałem dzisiaj najlepszy dzień, nigdy takiego nie miałem. Zwycięstwo na Grand Colombier jest niesamowitym uczuciem. Bez kibiców byłoby to niemożliwe. Nie miałem z tyłu samochodu, Nie słyszałem, co się za mną dzieje. Kibice bardzo mi pomogli

– przyznał Michał Kwiatkowski.

O czym warto wspomnieć, nasz kolarz awansował z 18. na 4. miejsce w klasyfikacji górskiej, dzięki 20 punktom zdobytym na finałowym podjeździe. Jego strata do prowadzącego Neilsona Powlessa wynosi 30 punktów.

Poprzedni artykułTour de France 2023: Wielki dzień Michała Kwiatkowskiego!
Następny artykułPogačar: „Czapki z głów przed Michałem Kwiatkowskim” [wypowiedzi po 13. etapie]
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Świętokrzyski Góral
Świętokrzyski Góral

BRAWO KWIATO!!!!!!
Jesteś jak wino!!!!!🚴‍♂️

Prezes pacyfiku
Prezes pacyfiku

Posypuje głowę popiołem, za to że skeśliłem Kwiatka że może wygrać etap na tdf.
A tu proszę, ciężki etap w pięknym stylu.
Myliłem się w swojej ocenie i gratuluję.
Szczerze gratuluję .

Andrzej
Andrzej

Na końcu artykułu jest błąd. Michał ma 30 punktów, a nie traci tyle do Powlessa w klasyfikacji górskiej.

Horhe
Horhe

Brawo Kwiatów!!!