fot. Wyścig Trzech Lilii

Stworzony przez Cezarego Zamanę wyścig ma wszystko to, co wiosenny klasyk mieć powinien. Profesjonalna organizacja, urozmaicona trasa, sporo miejsc do solowego ataku, a także danie główne w postaci elektryzującej przeszkody. W tym wypadku jest to Mur de Kwas.

Zapoczątkowany przez kolarskiego mistrza skierniewicki wyścig na stałe wpisał się już w kalendarz najważniejszych szosowych zmagań w sezonie. Co roku na linii startu przy Parku Miejskim ustawia się peleton śmiałków, którzy swoje skronie chcą przyozdobić liliowym wieńcem. W mieście kwiatów, jak nazywane są przecież Skierniewice, taki właśnie wieniec jest najbardziej wartościowym trofeum. Nim jednak można będzie unieść ręce w geście zwycięstwa, trzeba pokonać wymagającą trasę – albo w wersji Fit (54 kilometry), albo w wersji Pro (94 kilometry).

fot. Wyścig Trzech Lilii

Największymi trudnościami, którym kolarzom przyjdzie stawić czoło będzie wspomniany już Mur de Kwas, długie szybkie proste i nieprzewidywalna aura. Mur de Kwas to podstępne wzniesienie, które nieprzyjemnie zaskoczyło już niejednego harcownika, przekonanego o sile swoich mięśni. Stopniowo, niemal niezauważalnie rosnące nachylenie przypomina chińską torturę kropli wody – systematycznie kąpiąca woda jest w stanie wyrządzić więcej szkód niż silny nawet strumień cieczy. Trasa Wyścigu Trzech Lilii ma w sobie także kilka punktów dla sprinterów, którzy być może zechcą solowym atakiem oderwać się od peletonu i narzuconym przez siebie wysokim tempem zyskać bezpieczną przewagę. Jak jednak pokazuje historia Wyścigu, tutaj żadna różnica czasowa nie jest bezpieczna, dopóki nie przekroczy się linii mety. Każdą ucieczkę, każdy zryw jest w stanie przywrócić do porządku wiatr. To on często-gęsto rozdaje karty na skierniewickich szosach.

– Zawsze dążę do tego, aby organizowane przeze mnie wyścigi były wyścigami z charakterem. Nie inaczej jest z Wyścigiem Trzech Lilii, gdzie do triumfu trzeba właśnie charakteru. Suma przewyższeń na dystansie Pro wynosi lekko ponad 400 metrów, ale sama trasa nie jest płaska. Nie brakuje na niej krótkich podjazdów, które swoją liczebnością potrafią zmęczyć nawet najbardziej wyćwiczone nogi

– mówi Cezary Zamana, dyrektor sportowy Wyścigu Trzech Lilii.

– Sportowym charakterem wykazują się też władze Skierniewic, które po raz kolejny wspierają tę odsłonę kolarskich zmagań

– dodaje triumfator Tour de Pologne z 2003 roku.

fot. Wyścig Trzech Lilii

Wyścig wspierany jest też po raz kolejny przez skierniewicki biznes: wszystkie nagrody sponsoruje spółka realizująca inwestycje deweloperskie, Elin Geslan. W każdej kategorii wiekowej pierwsza trójka zawodników otrzyma zestawy żeli SIS. W kategoriach Open pierwsze trzy miejsca nagradzane będą finansowo. Pierwsze miejsce to 500 złotych, drugie to 200 złotych, a trzecie -100 złotych. Na dystansie Fit pierwsza zawodniczka oraz najszybszy zawodnik otrzymają po 300 złotych. Sponsorem Wyścigu Trzech Lilii będzie także powstała w Skierniewicach firma VEKA Polska.

Charakterem będą mogli wykazać się też najmłodsi kolarze. W Parku Miejskim zorganizowane zostaną darmowe zawody rowerowe dla dzieci do szóstego roku życia. Czekać będzie na nie w pełni bezpieczna trasa, dająca mnóstwo frajdy. Jedynym warunkiem startu jest posiadanie kasku i sprawnego roweru. Zapisy będą odbywać się w biurze zawodów, obok bramy parkowej.

Wyścig Trzech Lilii jest objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Skierniewice, Krzysztofa Jażdżyka. Projekt jest współfinansowany z budżetu Miasta Skierniewice.

Zapisy on-line na Wyścig Trzech Lilii już trwają. Swój akces można zgłosić tutaj: https://tour.zamanagroup.pl/lomianki-wydarzenie/ Tam też znajdują się wszystkie informacje dotyczące programu, profili tras oraz regulaminy.

Wyścig Trzech Lilii – program zawodów, niedziela, 14 maja:

Baza zawodów: brama parkowa przy ul. Sienkiewicza w Skierniewicach

  • 8.30 otwarcie Biura zawodów
  • 9.00-10.45 zapisy w biurze zwodów
  • 12.00 start dystansu Pro 94 km
  • 12.05 start dystansu Fit 54 km
  • 12.20 otwarcie wyścigów na rowerkach biegowych i tradycyjnych
  • 13.30 finisz pierwszych zawodników z dystansu Fit
  • 14.20 przyjazd pierwszych zawodników z dystansu Pro
  • 14.45 dekoracja dystans Fit
  • 15.15 dekoracja dystansu Pro
  • 15.30 zakończenie imprezy
fot. Wyścig Trzech Lilii
fot. Wyścig Trzech Lilii
Poprzedni artykułGiro d’Italia 2023: Aurélien Paret-Peintre najlepszym uciekinierem, Andreas Leknessund liderem
Następny artykułGiro d’Italia 2023: Wszyscy zadowoleni – Leknessund z koszulki, Evenepoel z jej braku [wypowiedzi]
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments