Foto: @SprintCycling

Ethan Hayter (INEOS Grenadiers) wygrał po finiszu z dużej grupy pierwszy etap i został liderem Itzulia Basque Country. 

62. edycję Wyścigu Dookoła Kraju Basków otworzył etap z Vitoria-Gasteiz do Labastidy o długości ponad 165 kilometrów. Na pagórkowatej trasie była tylko jedna górska premia i dwa lotne finisze. Przewyższenie wynosiło 2514 metrów.

W pierwszą ucieczkę zabrali się Cristián Rodríguez (Team Arkéa Samsic), Jon Barrenetxea (Caja Rural – Seguros RGA) i Txomin Juaristi (Euskaltel – Euskadi).

Na jedynej dziś oznaczonej premii górskiej Opakua (7.1km długości; średnie nachylenie 5.8%) z peletonu skontrowali José Manuel Díaz (Burgos-BH) i Ibon Ruiz (Equipo Kern Pharma). Wymagający podjazd spowodował, że kontrująca dwójka została doścignięta. Na szczycie jako pierwszy zameldował się Jon Barrenetxea i to on został pierwszym posiadaczem koszulki dla najlepszego górala.

Uciekająca trójka uzyskała maksymalnie niespełna cztery minuty przewagi. Jedynym z kolarzy w ucieczce, który ma na swoim koncie profesjonalne zwycięstwa jest Cristián Rodríguez. Zawodnik urodzony w El Ejido triumfował na etapie i w klasyfikacji generalnej Tour du Rwanda.

W peletonie tempo dyktowali kolarze INEOS Grenadiers i Alpecin-Deceuninck. Na pierwszej lotnej premii (na linii mety) w miejscowości Labastida trzy sekundy wywalczył Juaristi, dwie Barrenetxea, a jedną Rodríguez. W tym momencie przewaga ucieczki wynosiła ponad dwie minuty.

Z kilometra na kilometr peleton zbliżał się do harcowników. Wszystko zjechało się już na 31 kilometrów przed metą. Ciekawą walkę kolarzy myślących o klasyfikacji generalnej mieliśmy na drugiej lotnej premii w miejscowości Laguardia. Trzy sekundy wywalczył Daniel Felipe Martínez (INEOS Grenadiers), dwie Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma), a jedną Marc Soler (UAE Team Emirates).

Kolejne minuty to mocne tempo dyktowane głównie przez Jumbo – Visma, INEOS Grenadiers i Groupama – FDJ. 2000 metrów przed metą na atak zdecydował się Mathieu Burgaudeau (TotalEnergies), ale to tylko spowodowało chaos w peletonie.

Finiszowy sprint najlepiej rozegrał Ethan Hayter (INEOS Grenadiers) i to on został pierwszym liderem Itzulia Basque Country. Drugie miejsce wywalczył Mauro Schmid (Soudal Quick-Step), a trzecie Jon Aberasturi (Trek-Segafredo).

Wyniki pierwszego etapu Itzulia Basque Country 2023:

Results powered by FirstCycling.com

Zapowiedź Wyścigu Dookoła Kraju Basków 2023 można przeczytać –>TUTAJ. 

Poprzedni artykułFrederik Wandahl złamał kość udową
Następny artykułŁukasz Owsian: „Chciałbym, żeby ten sezon był dla mnie taki, jak poprzedni” [wywiad]
Pismak z pasji, nie z wykształcenia. Wielbiciel scoutingu i skarbów kibica. Pisze to co myśli, a nie co wypada.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments