fot. Volta ao Algarve

Magnus Cort (EF Education-EasyPost) w fenomenalnym stylu wygrał drugi etap Volta ao Algarve i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.

W trzecim dniu portugalskiego wyścigu na kolarzy czekał pagórkowaty etap z Faro do miejscowości Tavira. Kolarze mieli do przejechania ponad 203 kilometry, a w pierwszej części rywalizacji czekały na nich dwie górskie premie.

Po starcie ostrym na atak zdecydowali się: Aleksandr Grigorev (Efapel Cycling), Fábio Costa (Glassdrive Q8 Anicolor) i Guillermo Garcia (Rádio Popular – Paredes – Boavista). Za trójką w kontrę zabrali się: Pedro Andrade (ABTF Betão – Feirense), Daniel Viegas (Aviludo – Louletano – Loulé Concelho) i Gonçalo Amado (Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua).

Po 20 kilometrach obie grupki się połączyły, a ucieczka wypracowała sobie prawie pięć minut przewagi.

Premię górską Portela da Corcha (7.4km; 3.2%) wygrał Grigorev, a harcownicy po 70 kilometrach ścigania mieli niespełna trzy minuty przewagi. Także na podjeździe Cachopo (4km; 5.7%) pierwszy zameldował się zawodnik Efapel Cycling.

Jednak liderem klasyfikacji górskiej po tym etapie nadal będzie António Ferreira (Kelly – Simoldes). Duża grupa kontrolowała sytuację i sukcesywnie minimalizowała straty. Jako pierwszy z czołówki odpadł Daniel Viegas.

Na jednym z nieoznaczonych podjazdów zaatakował Fábio Costa, ale cała ucieczka została wchłonięta na 32 kilometry przed metą. Na jedynej lotnej premii sześć sekund zgarnął lider wyścigu Magnus Cort (EF Education-EasyPost), cztery Rui Costa (Intermarché – Circus – Wanty), a dwie Thomas Pidcock (INEOS Grenadiers). Po tej premii na czele pojawili się właśnie Cort, Costa, Pidcock, Valentin Madouas (Groupama – FDJ), Filippo Ganna (INEOS Grenadiers) i Tobias Foss (Jumbo-Visma).

W peletonie pracę wykonywali przede wszystkim kolarze Soudal – Quick Step. 13 kilometrów przed metą przewaga oscylowała wokół 20 sekund. Szóstka nie odpuszczała i każdy z zawodników dawał z siebie wszystko.

5000 metrów przed metą peleton tracił 18 sekund i szanse na zwycięstwo kogoś z prowadzącej szóstki były spore, zważywszy że mieliśmy tutaj specjalistów w jeździe indywidualnej na czas.

Na ostatni kilometr szóstka wpadła tuż kilka sekund przed dużą grupą. Wszystko zjechało się 400 metrów przed metą, ale Magnus Cort (EF Education-EasyPost) nie odpuścił i zaprezentował fenomenalny, długi sprint. Duńczyk w pięknym stylu zanotował swoje drugie zwycięstwo w Portugalii.

Drugi był Filippo Ganna (INEOS Grenadiers), a trzeci Jordi Meeus (BORA – hansgrohe).

Wyniki trzeciego etapu Volta ao Algarve em Bicicleta 2023:

Results powered by FirstCycling.com

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments