fot. Trek-Segafredo / BettiniPhoto

Elisa Balsamo (Trek-Segafredo) wygrała drugi etap Setmana Ciclista Valenciana i powiększyła tym samym swoją przewagę w klasyfikacji generalnej. Włoszka w sprincie pokonała Megan Jastrab (Team DSM) i Lottę Henttalę (AG Insurance – Soudal Quick-Step).

Profil drugiego etapu kobiecego Setmana Ciclista Valenciana obfitował w podjazdy, jednak były one ulokowane w pierwszej części odcinka. Zawodniczki pokonywały takie wzniesienia, jak: Alto de Marianet (7,8 km; 3,4%), Alto de Eslida (6 km; 4,5%) i Alto de Ahin (4,1 km; 4,4%). Ostatnie 60 kilometrów zmagań prowadziło jednak po płaskim terenie.

W hiszpańskim wyścigu bierze udział Aurela Nerlo (Massi – Tactic Women Team). Do dzisiejszego etapu w koszulce liderki zmagań przystąpiła Elisa Balsamo (Trek-Segafredo).

W pierwszej, płaskiej części drugiego etapu Setmana Ciclista Valenciana, doszło do kraksy, po której z rywalizacji wycofały się Sara Martín (Movistar Team) i Josie Talbot (Cofidis Women Team). Niedługo później z głównej grupy zaatakowały Cécile Lejeune (Massi – Tactic Women Team) i aktywna w tym wyścigu Giorgia Vettorello (Bepink).

Na podjeździe pod Alto de Marianet jako pierwsza zameldowała się Cécile Lejeune, natomiast Włoszka została doścignięta przez peleton, z którego najszybciej finiszowała liderka klasyfikacji górskiej – Katia Ragusa (Liv Racing TeqFind). Po chwili do uciekającej Lejeune doskoczyła Katie Scott (DAS – Handsling), jednak za sprawą wysokiego tempa, dyktowanego przez zawodniczki UAE Team ADQ, dwójkowa akcja została zlikwidowana jeszcze przed szczytem Alto de Eslida, gdzie komplet punktów zdobyła Katia Ragusa.

Prowadząca w klasyfikacji górskiej zawodniczka odpadła jednak od peletonu przed ostatnią premią górską na dzisiejszym etapie, na której najszybciej zameldowała się Justine Ghekiere (AG Insurance – Soudal Quick-Step). W międzyczasie w głównej grupie pozostało tylko 30 zawodniczek. Gdy kolarki opuściły góry, a teren się wypłaszczył, współpraca przestała się układać, przez co peleton zwiększył swoje rozmiary.

Na niewiele ponad 40 kilometrów, z peletonu zaatakowała Quinty Ton (Liv Racing TeqFind), jednak po kilkunastu minutach spędzonych na czele wyścigu, Holenderka została doścignięta. Gdy grupa zlikwidowała odjazd, doszło do krótkiego przestoju, przełamanego serią nieudanych ataków na około 20 kilometrów do mety. Aktywne były między innymi zawodniczki UAE Team ADQ i Liv Racing TeqFind, jednak żadnej kolarce nie udało się wypracować przewagi nad rywalkami.

Zbliżając się do ostatnich kilometrów dzisiejszego etapu, inicjatywę w peletonie przejęły zawodniczki AG Insurance – Soudal Quick-Step i Jumbo-Visma, pracujące na rzecz Lotty Henttali i Coryn Labecki. Wspomniane kolarki finiszowały wczoraj na drugiej i trzeciej pozycji, przegrywając jedynie z Elisą Balsamo (Trek-Segafredo).

W dzisiejszym sprincie ponownie najlepsza była Włoszka, finiszująca w koszulce liderki Setmana Ciclista Valenciana, w której wystartuje również do jutrzejszego etapu. Podium uzupełniły Megan Jastrab (Team DSM) i Lotta Henttala.

Wyniki drugiego etapu Setmana Ciclista Valenciana 2023:

Results powered by FirstCycling.com

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments