fot. Team DSM

Rozpoczęliśmy drugą etapówkę wchodzącą w skład cyklu Women’s World Tour. Triumfatorką pierwszego dnia zmagań została Charlotte Kool i co oczywiste to właśnie zawodniczka Team DSM jutro założy koszulkę liderki klasyfikacji generalnej. 

Każdy z etapów premierowej edycji UAE Tour kobiet otrzymał swoją nazwę i tak dziś mieliśmy „Dubai Stage”. Na kolarski czekało 109km prowadzących po kompletnie płaskim, w większości zurbanizowanym obszarze na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Co ciekawe finisz ulokowano nie na słynnej i znanej doskonale z wyścigu mężczyzn sztucznej wyspie w kształcie palmy, a jedynie u jej progu, na malowniczej promenadzie.

Na starcie stanęły trzy Polki – debiutująca w nowych barwach Agnieszka Skalniak-Sójka (Canyon//SRAM Racing), rozpoczynająca sezon Marta Jaskulska (Liv Racing TeqFind) i mająca już za sobą start na hiszpańskich szosach Marta Lach (CERATIZIT-WNT Pro Cycling),

Zdjęcie

Po starcie jedyną ekipą, której zawodniczki były zainteresowane zawiązaniem ucieczki była baskijska formacja Laboral Kutxa Fundación Euskadi. Samotnym zawodniczkom nie udawało się jednak odjechać, a zatem kolejne kilometry całkiem żwawo pokonywała zwarta i duża grupa. Tak dotarliśmy do pierwszej lotnej premii, gdzie uśmiechnąć mogli się polscy kibice – finisz po 3 sekundy wygrała bowiem Agnieszka Skalniak-Sójka (Canyon//SRAM Racing). Za Polką finiszowały Nina Kessler (Team Jayco AlUla) i Chiara Consonni (UAE Team ADQ).

Na niespełna 30km przed metą mieliśmy jeden z najbardziej odsłoniętych odcinków dzisiejszego dnia, a to sprowokowało peleton do przyspieszenia i walki na rantach. Z tyłu wówczas pozostało kilka zawodniczek, w tym przede wszystkim Pauliena Rooijakkers (Canyon//SRAM Racing) i Thị Thật Nguyễn (Israel Premier Tech Roland).

Drugą lotną premię wygrała Liane Lippert (Movistar Team), druga była świetnie wyprowadzana Silvia Persico (UAE Team ADQ), a po sekundkę sięgnęła Cristina Tonetti (Top Girls Fassa Bortolo). Do mety pozostawało wówczas około 20km jazdy.

Niestety tuż przed strefą ochronną doszło do dużej kraksy, w której leżała m.in. Agnieszka Skalniak-Sójka. Peleton porwał się na kilka części, acz spora część zawodniczek nadal pozostała w walce o etap. Tam świetnie rozprowadziły się zawodniczki Team SD Worx pracujące na rzecz Loreny Wiebes, acz tej z koła zdołała wyjść jej była koleżanka klubowa Charlotte Kool (Team DSM). Holenderska mistrzyni Europy zajęła „dopiero” drugie miejsce – przegrała swój pierwszy płaski finisz od prawie roku. Podium dnia uzupełniła Chiara Consonni (UAE Team ADQ).

Wyniki 1. etapu 1. UAE Tour kobiet:

Wyniki dostarcza FirstCycling.com

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments