fot. Telenet Superprestige

Mistrzostwa świata dobiegły końca, ale sezon przełajowy trwa w najlepsze. Dziś rozegrany zostanie wyścig Parkcross Maldegem (UCI C2), na starcie którego staną między innymi Eli Iserbyt, Denise Betsema, Michael Vanthourenhout (Pauwels Sauzen-Bingoal) czy Laurens Sweeck (Crelan-Fristads).

W dość nietypowym terminie, bo w środku tygodnia, rozegrany zostanie Parkcross w Maldegem, który nie wchodzi w skład żadnego cyklu wyścigów. Zmagania – jak sama nazwa wskazuje – będą w znacznej mierze rozgrywane na terenie parku. Ze względu na suche warunki, można spodziewać się szybkiego wyścigu po lekko pofałdowanej trasie.

Charakterystyczne dla dość krótkiej rundy w Maldegem (2600 m) są trzy odcinki piasku. Oprócz tego zawodnicy i zawodniczki zmierzą się z pump trackiem, rampą i przeszkodami do przeskakiwania.

Z powodu niskiej rangi wyścigu i zbliżającym się wielkimi krokami sezonie szosowych klasyków, przełajowa „wielka trójka” – Mathieu van der Poel, Wout van Aert i Tom Pidcock – nie wystartuje w Maldegem. Bynajmniej nie oznacza to jednak, że lista startowa zmagań mężczyzn będzie słaba.

Na starcie pojawią się bowiem belgijskie gwiazdy kolarstwa przełajowego, na czele z Elim Iserbytem. Belg z Pauwels Sauzen-Bingoal wrócił do wysokiej dyspozycji po kilku gorszych miesiącach i w niedzielę zdobył brązowy medal w mistrzostwach świata. Trasa w Maldegem pasuje Iserbytowi – wygrywał tu już dwukrotnie, a przed rokiem uplasował się na drugiej pozycji.

Przegrał wtedy jedynie z Laurensem Sweeckiem (Crelan-Fristads), który z pewnością będzie chciał dziś odbić sobie nieudany wyścig o tęczową koszulkę w Hoogerheide, gdzie zajął dopiero dziewiąte miejsce. Belg dobrze radzi sobie na piasku i tego typu trasach, toteż można spodziewać się, że będzie w stanie włączyć się w walkę o zwycięstwo. W czołówce powinniśmy zobaczyć też Michaela Vanthourenhouta (Pauwels Sauzen-Bingoal), aktualnego mistrza Europy, który światowy czempionat ukończył na piątej pozycji.

Nie sposób nie wspomnieć też o Gerbenie Kuypersie (Proximus-AlphaMotorhomes-Doltcini), który jest objawieniem tego sezonu. Belg wygrywał w ostatnich miesiącach sześciokrotnie, a w niedzielę, po bardzo aktywnej jeździe, zakończył zmagania na szóstym miejscu. Więcej o jego historii można przeczytać –> tutaj.

Na liście startowej Parkcross znaleźli się też między innymi Kevin Kuhn (Tormans Cyclo Cross Team) czy Niels Vandeputte (Alpecin-Deceuninck).

Na start w wyścigu elity kobiet nie zdecydowała się żadna z medalistek mistrzostw świata w Hoogerheide. Faworytką rywalizacji wydaje się być Annemarie Worst (777) – szósta zawodniczka sobotniego wyścigu, która triumfowała w ostatnich dwóch edycjach zmagań w Maldegem. Jej największymi rywalkami powinny być Denise Betsema (Pauwels Sauzen-Bingoal), która triumfowała tu w 2019 roku (jej zwycięstwo zostało skreślone po stwierdzeniu obecności sterydów anabolicznych w jej organizmie), a także Inge van der Heijden (777) czy Marion Norbert Riberolle (Crelan-Fristads) – triumfatorkę Cyclocross Otegem.

Listy startowe

Niestety Parkcross w Maldegem nie będzie transmitowany. Wyścig kobiet rozpocznie się o 13.45, a mężczyzn o 15.00.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments