fot. UCI

Już jutro rozpoczną się mistrzostwa świata w kolarstwie przełajowym, które w tym roku zostaną rozegrane na trasie w holenderskim Hoogerheide. Prezentujemy listy zgłoszeń do wszystkich wyścigów, na których znaleźli się też reprezentanci i reprezentantki Polski.

Po zakończeniu cyklu Pucharu Świata, nadszedł czas na mistrzostwa świata w kolarstwie przełajowym. Najważniejsza impreza w sezonie rozpocznie się już jutro i zostanie rozegrana w Hoogerheide w Holandii. W ciągu trzydniowej rywalizacji, odbędą się wyścigi: sztafet mieszanych, a także kategorii U19, U23 i elity – rzecz jasna wśród mężczyzn i kobiet.

Na liście zgłoszeń do wyścigu sztafet znalazła się reprezentacja Polski, w barwach której wystartują: Alicja Matuła (juniorka), Antonina Białek (elita; Warszawski Klub Kolarski), Brajan Świder (junior; Pho3nix Cycling Team), Malwina Mul (orliczka; MAT ATOM Deweloper Wrocław), Szymon Pomian (orlik; GKC Cartusia w Kartuzach Bike Atelier) i Marek Konwa (elita; UKS Krupiński Suszec / Konwa Bike). Łącznie w wyścigu wystartuje 10 zespołów – oprócz Polski będą to między innymi bardzo mocne drużyny Belgii (Xaydee Van Sinaey, Julie Brouwers, Marion Norbert Riberolle, Antoine Jaimin, Joran Wyseure, Laurens Sweeck) i Holandii (Lauren Molengraaf, Leonie Bentveld, Fem van Empel, Guus van den Eijnden, Tibor del Grosso, Ryan Kamp).

W sobotę rozegrane zostaną pierwsze wyścigi indywidualne. O tytuły mistrzów i mistrzyń świata powalczą juniorki, orlicy i zawodniczki elity. W pierwszym wyścigu oprócz wspomnianej wcześniej Alicji Matuły, wystartuje też Zofia Krystkowiak (UKS Ratusz Maszewo). Zdecydowaną faworytką do zwycięstwa będzie aktualna mistrzyni Europy, Lauren Molengraaf z Holandii.

Następnie odbędzie się wyścig orlików – w tej kategorii tęczowej koszulki będzie bronił Joran Wyseure (Belgia), ale na starcie pojawi się wiele zawodników znanych z największych wyścigów, jak: Thibau Nys, Jente Michels, Witse Meeusen (Belgia) czy Tibor del Grosso (Holandia). W wyścigu o mistrzostwo świata weźmie udział też najlepszy Polski orlik, Szymon Pomian. Ostatnimi zmaganiami w sobotę będzie rywalizacja elity kobiet. W ubiegłym roku złoty medal i tęczowy trykot zdobyła Marianne Vos, która, z powodu problemów zdrowotnych, nie przystąpi do obrony tytułu.

W wyścigu wystartują natomiast takie kolarki, jak: Puck Pieterse, Fem van Empel, Ceylin del Carmen Alvarado, Lucinda Brand (Holandia) czy Silvia Persico (Włochy). Polskę reprezentować będzie Antonina Białek.

Trzeci, ostatni dzień mistrzostw świata w Hoogerheide rozpocznie się wyścigiem juniorów, na starcie którego stanie aż 77 zawodników, w tym czterech Polaków – Ksawier Garnek (UKS Krupiński Suszec / Konwa Bike), Ksawery Adaszak (Akademia Kolarska Bonecki Team), Mikołaj Kubica (UKS Koźminianka Koźminek) i Brajan Świder, dla którego będzie to drugi występ w tych mistrzostwach.

Po zakończeniu rywalizacji juniorów, na trasę wyjadą orliczki, wśród których zobaczymy jedną reprezentantkę Polski – Malwinę Mul, a także: Shirin van Anrooij, Leonie Bentveld (Holandia), Marie Schreiber (Luksemburg), Zoe Backstedt (Wielka Brytania) czy Line Burquier (Francja).

Przełajowy czempionat zwieńczy wyścig elity mężczyzn, w którym wezmą udział tacy kolarze, jak: Mathieu van der Poel, Lars van der Haar (Holandia), Wout van Aert, Laurens Sweeck, Eli Iserbyt, Michael Vanthourenhout (Belgia), a także jeden reprezentant Polski, aktualny mistrz kraju – Marek Konwa. Podobnie jak w przypadku wyścigu elity kobiet, na starcie nie stanie ubiegłoroczny triumfator. W Fayetteville tęczową koszulkę zdobył Tom Pidcock, który obecnie przygotowuje się do sezonu szosowego.

Listy startowe mistrzostw świata

Skład reprezentacji Polski

Program transmisji:

Sobota:
  • wyścig juniorek (od 11.00; Eurosport Extra/GCN+)
  • wyścig orlików (od 13.00; Eurosport Extra/GCN+)
  • wyścig elity kobiet (od 14.45; Eurosport 2/Eurosport Extra/GCN+)
Niedziela:
  • wyścig juniorów (od 11.00; Eurosport Extra/GCN+)
  • wyścig orliczek (od 13.00; Eurosport Extra/GCN+)
  • wyścig elity mężczyzn (od 14.45; Eurosport 2/Eurosport Extra/GCN+)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments