„Od Zwifta po mistrzostwo kraju w jeździe indywidualnej na czas” napisał dziś jeden z internautów podsumowując sukces Jay’a Vine’a. Prawdą jest, że powoli można odcinać Australijczyka wyłącznie od bycia gościem znanym z e-kolarstwa, ważniejszymi sukcesami były bowiem m.in. etapy La Vuelty, ale to wciąż imponuje jaką drogę pokonał ten 27-latek.

Dziś na Antypodach rozegrano wszystkie wyścigi jazdy indywidualnej na czas o medale Mistrzostw Australii. Podobnie jak w ostatnich latach dystans dla elity mężczyzn znów wyniósł 37,5km, a gospodarzem rywalizacji było miasto Buninyong. Panie do pokonania miały nieco mniej, bo 28,6km.

Zdjęcie

Ta sama trasa oznaczała, że można było porównywać rezultaty z tymi uzyskanymi w poprzednich latach. Na starcie pojawił się m.in. mistrz w wyścigu ze startu wspólnego i były zdobywca złotego krążka w jeździe indywidualnej na czas z 2021 roku, czyli Luke Plapp, i to on był największym faworytem do zwycięstwa. Jak się jednak okazało… 22-latek z INEOS Grenadiers nie stanął nawet na podium, albowiem pokonali go złoty Jay Vine (UAE Team Emirates), dla którego to pierwsza wygrana czasówka w karierze, a także dwaj kolarze Team Jayco AlUla – 3 sekundy do zwycięzcy stracił Luke Durbridge, a o 25 takowych wolniej od Vine’a pojechał Kelland O’Brien. Luke Plapp stracił o jedną więcej i zajął 4. miejsce.

Nie były to jednak najszybsze Mistrzostwa Australii w ostatnich latach – do czasu Rohana Dennisa z 2022 roku nie zbliżył się nikt.

Wyniki rywalizacji mężczyzn:

Wśród pań nie było już takich niespodzianek. Po złoto sięgnęła wicemistrzyni świata w tej specjalności, czyli Grace Brown (FDJ – SUEZ), a wyższość 30-latki uznać musiały aktualna mistrzyni Oceanii w jeździe indywidualnej na czas Georgie Howe (Team Jayco AlUla) oraz przedwczorajsza zwyciężczyni wyścigu ze startu wspólnego Brodie Chapman (Trek – Segafredo).