fot. Dariusz Krzywański

Pierwszy sezon kontynentalnej ekipy Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław
zaowocował 15. tytułami mistrzyń Polski oraz 55. wygranymi wyścigami. Team, w
zmienionym składzie, również w roku 2023 będzie rywalizować w wyścigach w Polsce i za granicą jako grupa zarejestrowana w UCI.

Zawodniczki jedynego polskiego zespołu zawodowego wystartowały w tym roku w 81. wyścigach szosowych, 19. torowych i 22. przełajowych. Na podium stawały około 150 razy. Ścigały się w 14. krajach. Podczas wyścigów pokonały 73282 kilometrów oraz 98560 metrów przewyższeń. Jak podliczył team, na wszystkie zawody trzeba było przygotować 3251 bidonów. Na swoim koncie „Atomówki” mają także 23 kraksy i 27 defektów.

Sukcesy na świecie
Paulinę Brzeźną-Bentkowską, trenerkę ekipy, i Pawła Bentkowskiego, dyrektora sportowego szczególnie cieszą osiągnięcia teamu na arenie międzynarodowej. W miarę możliwości zawodniczki Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław startowały w zawodach, w których ścigały się także ekipy WWT, co pozwalało sprawdzić dyspozycję i sportowy poziom „Atomówek”.

– Dziewczyny rywalizowały bez kompleksów, jeśli nawet nie wygrywając, to nawiązując
wyrównaną walkę – mówi Paweł Bentkowski. Każde takie zawody to okazja do zdobywania
doświadczenia, podnoszenia swoich kwalifikacji i umiejętności, a także do zaprezentowania się szefom najlepszych światowych zespołów. – Już sześć lat temu, rozpoczynając działalność, postawiliśmy sobie za cel rejestrację ekipy w UCI, bo zawsze chcieliśmy, żeby był to team, który zapewnia możliwość rozwoju i podpisania kontraktu z ekipami worldtourowymi – dodaje Bentkowski.

fot. Dariusz Krzywański / ATOM Deweloper Posciellux.pl Wrocław

Tylko w tym roku aż dwie zawodniczki Atomu przeszły do drużyn WWT – Agnieszka
Skalniak-Sójka w sezonach 2023 i 2024 ścigać się będzie w barwach Canyon//SRAM Racing, a Daria Pikulik trafiła do amerykańskiego Human Powered Health. Agnieszka miała, jak dotąd, najlepszy sezon w karierze w kategorii elita. Wygrała m.in. Lotto Belgium Tour, Premondiale Giro Toscana International Femminille – Memorial Michela Fanini, Princess Anna Vasa Tour, Gracia-Orlová i mistrzostwa Polski w jeździe indywidualnej na czas. Daria w tym sezonie błysnęła znakomitą formą podczas takich wyścigów jak Baloise Ladies Tour, gdzie na metach poszczególnych etapów regularnie psuła szyki zawodniczkom WWT, wygrała także Districtenpijl – Ekeren-Deurne. W dorobku zawodniczki z Darłowa jest również brąz mistrzostw Polski w wyścigu ze startu wspólnego i 5. miejsce w szosowych mistrzostwach Europy. Świetnie radziła sobie również w zawodach torowych.

fot. ATOM Deweloper Posciellux.pl Wrocław

Do wyróżniających się zawodniczek niewątpliwie należy także Dominika Włodarczyk, która wygrała międzynarodowy Watersley Women’s Challenge, zajęła drugie miejsce w Premondiale Giro Toscana, również drugie w Belgrade GP Woman Tour i Visegrad 4 Ladies Race Slovakia oraz trzecie w etapówce Princess Anna Vasa Tour. Wywalczyła także złoto mistrzostw Polski w wyścigu ze startu wspólnego w kategorii U23 i brąz w ITT. W połowie stycznia 2023 roku Doma bronić będzie także koszulki mistrzyni Polski elity i orliczek w kolarstwie przełajowym.

fot. Dariusz Krzywański | DKP Cycling

Sukcesy w Polsce
Wobec tych sukcesów i niewątpliwej dominacji teamu na wyścigach w Polsce nie jest zaskoczeniem, że koszulkę mistrzyni Polski elity założyła zawodniczka Atomu, Wiktoria Pikulik, a Monika Brzeźna została górską szosową mistrzynią Polski i zajęła drugie miejsce w rozegranym na Węgrzech Visegrad 4 Ladies Series. Całkiem udany sezon miała także Katarzyna Wilkos, która wraz z pozostałymi „Atomówkami” znakomicie taktycznie rozgrywała wyścigi w Polsce i za granicą. Kaja Rysz odniosła dwa zwycięstwa w Pucharze Polski.

Na torze, oprócz Wiktorii i Darii, prym wiodły także Nikol Płosaj, Tamara Szalińska, Olga Wankiewicz i Wiktoria Polak. W sierpniu do teamu dołączyła Czeszka Nikola Bajgerová, która rozpoczęła starty w nowych barwach od zwycięstwa w Sowiogórski Tour. Łucja Pietrzak w tym roku zakończyła zawodniczą karierę, ale pozostanie związana z teamem.

– To był ciężki, ale bardzo dobry sezon – podsumowuje dyrektor sportowy ekipy. – Mamy z Pauliną i całym teamem ogromną satysfakcję, że po tylu latach wytrwałej pracy w tak niszowej dyscyplinie, jaką jest w Polsce kolarstwo, szczególnie kobiece, udało nam się doprowadzić do zarejestrowania grupy zawodowej. Jesteśmy dumni z faktu, że również w
kolejnym sezonie ścigać się będziemy jako ekipa UCI. Cieszy nas bardzo, że Agnieszka i
Daria zostały zauważone przez teamy WWT i ścigać się będą w ich barwach, bo to oznacza, że skutecznie zrealizowaliśmy nasz zamiar prowadzenia takiej drużyny, która zapewni zawodniczkom możliwość sportowego rozwoju.

– Nie byłoby to możliwe, gdy nie zaufanie i wsparcie wielu przedsiębiorstw, ale przede
wszystkim związanych z nimi ludźmi, którzy mają ogromne serce do kolarstwa – podkreśla Paweł Bentkowski. – Szczególne podziękowania kierujemy do firm: Atom Deweloper, Przedsiębiorstwa Budowlanego MAT, Miasta Wrocław oraz Budus Developer i Posciellux.pl, a także do naszych partnerów technicznych: No Limited, Velo, Weron, Raso, Staropolanka, Inpeak, Cycling Planet, JAKO Polska.

W kolejnych latach zespół zamierza skoncentrować się na wspieraniu młodych talentów. – Nie wykluczamy, że już w sezonie 2024, nasza ekipa składać się będzie głównie z juniorek i orliczek, którym zapewnimy starty w międzynarodowych wyścigach – mówi Bentkowski.

W najbliższy sezon Atom Deweloper Posciellux.pl Wrocław wchodzi w odświeżonym
składzie. Do Moniki Brzeźnej, Katarzyny Wilkos, Dominiki Włodarczyk, Wiktorii Pikulik, Nikol
Płosaj, Olgi Wankiewicz, Tamary Szalińskiej, Karoliny Chojnackiej i Nikoli Bajgerovej
dołączą Agata Kowalska, Malwina Mul i Maja Tracka.

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
Karol

Paweł Bentkowski to ten kolarz, który był zawieszony za doping w 2006?