W niedzielę odbyło się Kryterium Kolarskie w Wieluniu, będące Finałem Mistrzostw Polski w Kryterium Ulicznym 2022. Rywalizację w elicie zdominowali kolarze HRE Mazowsze Serce Polski i ATOM Deweloper Posciellux.pl Wrocław.

Wyścigi elity wchodzące w skład Kryterium Kolarskiego w Wieluniu zgromadziły na starcie wielu zawodników i zawodniczek ekip UCI. W rywalizacji mężczyzn bezkonkurencyjni okazali się kolarze HRE Mazowsze Serce Polski, którzy uplasowali się na pierwszych pięciu (!) miejscach. W wyścigu zwyciężył Jakub Kaczmarek, zdobywając 39 punktów, a podium uzupełnili Tobiasz Pawlak (35 punktów) i Michał Pomorski (29), będący jednocześnie najlepszym orlikiem. Na czwartej pozycji zmagania zakończył natomiast Alan Banaszek (10), a czołową piątkę zamknął aktualny mistrz Polski – Norbert Banaszek (9).

Podium wśród orlików uzupełnili kolarze KK Tarnovia Tarnowo Podgórne – Piotr Maślak (7) i Radosław Frątczak (6).

Wyścig kobiet w nieco mniej spektakularny sposób zdominowały zawodniczki ATOM Deweloper Posciellux.pl Wrocław, zajmując dwie pierwsze pozycje. Na najwyższym stopniu podium stanęła Daria Pikulik (47), a na drugiej pozycji uplasowała się Nicola Bajgerova (43). Kolejne dwie lokaty przypadły zawodniczkom toruńskiego TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team – Dorocie Przęzak (15) i Natalii Krześlak (6), która była najlepsza wśród kolarek do lat 23. Drugie miejsce w tej kategorii zajęły również podopieczne Leszka Szyszkowskiego – Paulina Pastuszek (1) i Kamila Wróblewska.

W tym samym wyścigu ścigały się juniorki, wśród których zwyciężyła Karolina Chojnacka (ATOM Deweloper Posciellux.pl Wrocław), przed Martą Marek (CZKKS Kolejarz-Jura Częstochowa) i Anną Lipietą (MLKS Wieluń).

Juniorzy rywalizowali natomiast w osobnym wyścigu, w którym zdecydowanie najlepszy był Mikołaj Szulik z UKS Avatar (39). Podium uzupełnili jego zespołowy kolega – Jakub Jankowski (11) – oraz mistrz Polski ze startu wspólnego, Kajetan Wąsowicz (CZKKS Kolejarz-Jura Częstochowa; 10).

Wyścigi juniorek młodszych i juniorów młodszych kończyły się dubletami. W pierwszej z tych kategorii zwyciężyła Maria Klamut z KS Społem SUUS Łódź (13), a drugie miejsce – z takim samym dorobkiem punktowym – zajęła jej klubowa koleżanka, Anna Samecka. Trzecią pozycję zajęła Zofia Jakubowska (UKS Kolarz Nadarzyn; 10). Wyścig mężczyzn padł łupem Marcelego Pery (KTK Kalisz; 24), za którym uplasował się Patryk Goszczurny (22), również ścigający się w barwach klubu z Kalisza. Na najniższym stopniu podium stanął Mikołaj Listwoń z KKS Gostyń (14).

Na najwyższym stopniu podium wśród młodziczek stanęła Linda Sitkova (ACK Stara Ves nad Ondrejnici; 13), pokonując Kingę Słomkę (Stowarzyszenie Kolarski Mikołów; 13) i swoją koleżankę z drużyny, Klarę Palagyiovą. Rywalizacja młodzików zakończyła się triumfem Oskara Rybaka (CZKKS Kolejarz-Jura Częstochowa; 16), który uplasował się przed Franciszkiem Weżgowcem (11), również z częstochowskiego klubu, oraz Mateuszem Jabłońskim (UKS Wygoda Białystok; 10).

W przeciwieństwie do starszych kategorii wiekowych, żacy i żakinie rywalizowali w wyścigu na kreskę. Wśród chłopców zwyciężył Oliwier Bojnarowicz (KS Deichmann SKMS MAT Sobótka) przed klubowym kolegą, Stanisławem Wroną, i Mikołajem Krasuskim (UKS Kolarz Nadarzyn). W rywalizacji żakiń triumfowała natomiast Julia Kowerko (M-GLKS Kwisa Lubań), a podium uzupełniły Mila Barczyk (CZKKS Kolejarz-Jura Częstochowa) i Faustyna Przybyła (LKUKS Pszczyna).

W Kryterium Kolarskim w Wieluniu ścigali się amatorzy. Wyścig padł łupem Tomasza Szrajbera (Road-Racing.pl; 20), a na kolejnych pozycjach uplasowali się Marek Beśka (Road-Racing.pl; 10) i Jędrzej Zaorski (PTC Pabianice).