bakelants wallonie
Intermarche-Wanty-Gobert

W wieku 36 lat zakończyć swoją sportową przygodę zdecydował się Jan Bakelants. Belg nie znalazł nowej ekipy i tym samym żegna się z zawodowym peletonem.

Zawodnik, który w swoich ostatnich latach kariery reprezentował Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux, ma w swoim dorobku niejeden ciekawy wynik. Tym najważniejszym zdaje się być wygrany etap Tour de France z 2013 roku, acz Jan Bakelants w sumie tych triumfów nazbierał 7, a oprócz nich bywał także wielokrotnie wysoko w różnych dużych wyścigach. Teraz jednak nadeszła pora powiedzieć sobie „stop”.

To nie była łatwa decyzja, ale dorosłem do niej. Podczas Touru powiedziano mi, że nie mogę zostać z zespołem, a po moim zwycięstwie etapowym w Tour de Wallonie pod koniec lipca wszystko naprawdę zaczęło we mnie dojrzewać. To nie jest pochopna decyzja. Podjąłem ją w porozumieniu z rodziną. Czuje się dobrze. Prawdę mówiąc nie szukałem nawet aktywnie zespołu. Gdyby coś się pojawiło być może bym skorzystał. Były jakieś oferty, ale nigdy tak naprawdę nie zgadzałem się z warunkami. Od lat żyłem jak zawodowiec i nie chciałem schodzić do niższych dywizji. Po moim fatalnym upadku w Il Lombardii w 2017 roku przez długi czas próbowałem wygrać. Jesteśmy teraz pięć lat później i często bezowocnie szukałem tego przełamania. To był mój krzyż, który musiałam nieść i był dość ciężki. W tym roku wreszcie odniosłem triumf i mogę skończyć z czystym sumieniem. Nadal kocham jazdę na rowerze i nadal będę to robić. Jeśli nie jeździłem na rowerze przez dwa dni, to od razu za tym tęsknię. Przyszłość przyniesie jednak inne podejście i niewiele zobowiązań, postawię na przyjemność. W lutym skończę 37 lat. To też dobry wiek na emeryturę. Po prostu nie mam psychiki, by spędzić lata na gonieniu tam, gdzie jestem sportowo nieistotny. Zatrzymuję się w momencie, gdy wszystko jeszcze szło dobrze

— obszernie podsumowywał swoją karierę Jan Bakelants.

Belg przez kilkanaście lat ścigał się w barwach kolejno Topsport Vlaanderen – Mercator (2009), Omega Pharma-Lotto (2010-11), Omega Pharma-Lotto (2012-13), Omega Pharma – Quick-Step (2014), Omega Pharma – Quick-Step (2015-18), Team Sunweb (2019) i Intermarché – Wanty – Gobert (2020-22).

Poprzedni artykułNaszosowa zapowiedź sezonu 2023: Women’s World Tour
Następny artykułGravelowe Mistrzostwa Świata 2023 ponownie we włoskim Veneto
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments