fot. Tour de Pologne

Kontynuujemy naszą podróż po World Teamach, a następnym bohaterem naszego cyklu będzie Intermarché – Circus – Wanty. Belgijska drużyna ma za sobą genialny sezon, po którym… nie stabilizuje się, a mocno przebudowuje. Czy 5. drużynie rankingu UCI za 2022 roku wyjdzie to na dobre?

Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux, bo taką nazwę nosiła ta formacja w sezonie 2022, była jedną z największych niespodzianek minionych miesięcy. Przy zapowiadaniu roku otrzymali od nas potencjał na poziomie trójki, a wykręcili z tego w pełni zasłużoną notę w postaci 7,5/10. 24 zwycięstwa, genialny Biniam Girmay, wielu odrodzonych liderów i kolarzy, którzy osiągnęli swoje najlepsze wyniki w karierze. Czy da się to powtórzyć?

Nawet jeśli odpowiedź brzmi „tak” to jedno trzeba przyznać – uczyni to poniekąd nowa drużyna. Aż 10 nowych twarzy i na ten moment 12 odejść to ogromna zmiana, która będzie musiała się odcisnąć na charakterze zespołu. Odczuwalne będzie przede wszystkim odejście Alexandra Kristoffa, Quintena Hermansa, Domenico Pozzovivo (choć tu nie ma jeszcze pewności) czy Jana Hirta, których zastąpić spróbują m.in. Rui Costa i Mike Teunissen. Zmiany raczej nie są na plus, z drugiej strony Intermarché – Circus – Wanty w ostatnich 2 latach udowadniało, że potrafią odbudowywać kolarzy.

Sam rozkład sił w zespole nie uległ wielkiej zmianie – nadal powinno być dobrze w klasykach, nieco mocniej postawiono na sprinty, a w klasyfikacjach generalnych dużych imprez kolarze belgijskiej ekipy nie powinni być postaciami pierwszoplanowymi. Kto wie czym nas jednak zaskoczy formacja Jean-François Bourlarta.

Główne gwiazdy Intermarché – Circus – Wanty na sezon 2023:

a) na klasyfikacje generalne wyścigów wieloetapowych:
Postacią numer 1 w tej materii w belgijskim zespole powinien być w przyszłym roku Louis Meintjes. 7. kolarz Tour de France 2022 wrócił do formy z lat 2015-17 i znów potrafił walczyć z najlepszymi, a przy tym wygrywać – na triumfy czekał aż 7 lat.

Głównym problemem Intermarché jest jednak to, że brakuje im lidera zdolnego do walki nie o wysokie lokaty, a zwycięstwa. Być może jakiś dobry wyścig pojedzie Rui Costa, może swój progres będą kontynuowali Lorenzo Rota, Georg Zimmermann czy Laurens Huys, ale to nadal mało jak na poziom World Tour.

b) na sprinty:
Zespół może i nie ma topowego specjalisty od płaskich końcówek, ale Biniam Girmay, Mike Teunissen czy Gerben Thijssen są w stanie spokojnie walczyć o triumfy z dużych grup jak równy z równym przy odpowiednim rozprowadzeniu czy okolicznościach. Do tego dochodzą młodzi Hugo Page, Arne Marit i Madis Mihkels, a także lubiący nieco trudniejsze końcówki Dion Smith i mamy obraz naprawdę kompletnej ekipy – może nie wybitnej, ale zdolnej do dołożenia do puli ekipy niejednego triumfu nawet w największych wyścigach świata.

c) na klasyki:
Także i ten akapit powinien otworzyć Biniam Girmay, w którego umiejętności bardzo mocno wierzą włodarze tej drużyny. Być może Erytrejczyk jest nieco przepompowany medialnie, ale z drugiej strony 22-latek potrafi się sprzedać, a jego wyczyny zapisują się w historii kolarstwa.

W północnych wyścigach zespół może liczyć na Mike’a Teunissena, Adriena Petita (6. miejsce w Paryż-Roubaix 2022), kochającego skutecznie uciekać Taco van der Hoorna czy nieco gorszego ostatnimi czasy Aimé De Gendta. Gdy więcej niż bruków będzie pagórków, acz na metę wpadać będzie grupka kolarzy to zaskoczyć może Hugo Page czy Baptiste Planckaert, na solo peleton z kolei oszukać będzie z pewnością próbował Rune Herregodts.

Trudniejsze, np. włoskie czy hiszpańskie jednodniówki? Lorenzo Rota był rok temu 4. w
Donostia San Sebastian Klasikoa, a w takim terenie potrafi odnaleźć się także Georg Zimmermann czy Loïc Vliegen. Ogólnie można odnieść wrażenie, że to właśnie klasyki są najmocniejszą stroną tej ekipy, a ona sama nie przepuści żadnej okazji by stanąć na starcie takowych w praktycznie każdej części Europy czy świata.

d) na czasówki:
Nie ma co się spodziewać, że kolarze Intermarché – Circus – Wanty będą wygrywali jazdy indywidualne na czas. Co prawda zespół zasila Rune Herregodts, który potrafi się dobrze zaprezentować, ale oprócz niego to w ekipie próżno szukać dobrych specjalistów w tej materii. Niby jest mistrz Estonii Rein Taaramäe, ale…

e) na górskie etapy:
Oprócz kolarzy walczących na co dzień o generalki, czyli przede wszystkim Louisa Meintjesa, takimi łowcami pojedynczych odcinków mogą być Lilian Calmejane, Laurens Huys, Kobe Goossens, Simone Petilli czy Sven Erik Bystrøm. Każdy z nich nie ma jednak ostatnio najlepszych czasów, acz kto wie, może ten rok będzie dla któregoś z nich przełomowy?

f) kolarze, na których warto zwrócić uwagę:
W tym roku wielki progres zrobił Gerben Thijssen, który wygrał m.in. etapy Tour de Pologne, 4 Dni Dunkierki czy wyścig Gooikse Pijl. Wierzę, że w przyszłym roku w jego ślady pójdą dwaj młodzi i szybcy kolarze, jakimi są 21-letni Hugo Page i 19-letni Madis Mihkels. Przejawiam także ogromną nadzieję, że jeszcze lepsze wyniki zacznie notować Lorenzo Rota, za którym naprawdę udany rok.

Skład formacji Intermarché – Circus – Wanty na sezon 2023:
🇧🇪 – Gerben Thijssen, Loïc Vliegen, Rune Herregodts, Laurens Huys, Aimé De Gendt, Arne Marit, Kobe Goossens, Baptiste Planckaert, Laurenz Rex, Tom Paquot, Dries De Pooter
🇳🇱 – Mike Teunissen, Taco van der Hoorn, Boy van Poppel
🇫🇷 – Hugo Page, Adrien Petit, Lilian Calmejane
🇮🇹 – Lorenzo Rota, Simone Petilli
🇪🇪 – Rein Taaramäe, Madis Mihkels
🇪🇷 – Biniam Girmay
🇿🇦 – Louis Meintjes
🇵🇹 – Rui Costa
🇩🇪 – Georg Zimmermann
🇳🇿 – Dion Smith
🇳🇴 – Sven Erik Bystrøm
🇩🇰 – Julius Johansen

Podsumowanie
Intermarché – Circus – Wanty ma ponownie niepozorny skład, w którym teoretycznie wydaje się, że brakuje pewnej jakości. Nie można jednak wpadać w pułapkę, że brak wielu gwiazd oznacza z automatu słabe wyniki, bowiem formacja Jean-François Bourlarta co roku robi ciekawy progres i pokazuje, że w ich szaleństwie jest metoda.

Na moment publikacji tego tekstu znamy 28 kolarzy zatrudnionych na sezon 2023. Jeśli zespół zdecyduje się zakontraktować jeszcze jednego albo dwóch kolarzy, a będą to np. Domenico Pozzovivo czy inny tej klasy, wolny zawodnik to obraz drużyny może się zmienić tylko na plus. Na ten moment wydaje mi się, że bezpieczna piąteczka jako nota dla tego zestawienia kolarzy jest uczciwym werdyktem – może będzie za nisko, a może za rok się okaże, że bańka pękła i nie warto było oczekiwać aż tak wiele?

Nasza ocena potencjału ekipy Intermarché – Circus – Wanty na sezon 2023: 5/10
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments