fot. Cofidis

Przed sezonem urządziliśmy sobie niemalże roast Cofidisu przewidując, że to będzie najgorszy z World Teamów w tym roku. Czas pokazał, że ocena ta była zdecydowanie zbyt krytyczna. Przed Państwem czwarte Naszosowe podsumowanie sezonu 2022.

Zespół zarządzany przez Cédrica Vasseura odniósł w tym roku aż 19 zwycięstw w wyścigach UCI. Czemu „aż”? Bo prognozy były dużo gorsze, a Cofidis pokazał, że kilka spośród World Teamów zostawili za plecami i bezpiecznie utrzymali się na najwyższym kolarskim poziomie. Okej, tylko 2 spośród sukcesów były odniesione w World Tourze, ale jak na papierowego outsidera to nadal dobry rezultat. Jeszcze 2 lata temu ta ekipa miała bowiem tylko 2 zwycięstwa w całym sezonie, a oba na etapach w wyścigach kategorii 2.1. Progres jest zatem bardzo zauważalny.

Drużynę w 2021 roku opuścili Elia Viviani czy Christophe Laporte i można było się obawiać czy ekipa zdoła załatać po nich lukę. Okazało się jednak, że Benjamin Thomas, Bryan Coquard czy Axel Zingle byli strzałami w dziesiątkę i poziom sportowy został co najmniej zachowany.

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
🇫🇷Wygrana w kl. generalnej i na 2. etapach Etoile de Bessèges – Tour du Gard (2.1)
🇫🇷Zwycięstwo na odcinku Tour de la Provence (2.Pro)
🇪🇸4., 6. i 9. lokata w kl. generalnej Gran Camiño (2.1)
🇫🇷2. pozycja w Drôme Classic (1.Pro)
🇫🇷7. i 9. miejsce w kl. generalnej Paryż-Nicea
🇧🇪2. lokata w Danilith Nokere Koerse (1.Pro)
🇫🇷Triumf w Grand Prix de Denain – Porte du Hainaut (1.Pro)
🇫🇷Wygrana w Classic Loire Atlantique (1.1)
🇧🇪4. i 7. miejsce w Minerva Classic Brugge-De Panne
🇫🇷Triumf w La Route Adélie de Vitré (1.1)
🇪🇸Wygrany etap i 2. miejsce w generalce Itzulia Basque Country
🇫🇷Zwycięstwo w Classic Grand Besançon Doubs (1.1)
🇨🇭3. lokata w kl. generalnej Tour de Romandie
🇫🇷Wygrana kl. generalna i etap Boucles de la Mayenne (2.Pro)
🇫🇷Zwycięstwo w generalce i na odcinku Tour de l’Ain (2.1)
🇳🇴Triumf na 2 etapach i w kl. punktowej oraz 4. i 5. miejsce w generalce Arctic Race of Norway (2.Pro)
🇪🇸Wygrany etap La Vuelta ciclista a España
🇫🇷Zwycięstwo w Classique Paris-Chauny (1.1)
🇧🇪Triumf w Famenne Ardenne Classic (1.1)
🇫🇷Wygrana w Tour de Vendée (1.1)

Kluczowi kolarze Cofidisu w sezonie 2022:
🇫🇷Guillaume Martin
Jeden z najbardziej charakterystycznie jeżdżących kolarzy w zawodowym peletonie ma za sobą kolejny udany rok. Otworzył go 3. miejscem w generalce Tour des Alpes Maritimes et du Var, później były dobre wyniki w jednodniówkach – 5. lokata w Faun-Ardèche Classic czy 2. miejsce w Drôme Classic. Dalej Francuz ruszył na większe wyścigi – był 9. w Paryż-Nicea i 8. w Volta Ciclista a Catalunya. To zaprowadziło go na Giro d’Italia, gdzie za sprawą jednego udanego odjazdu długo trzymał się na miejscach 4-6. w klasyfikacji generalnej. Ostatecznie skończyło się „dopiero” 14. lokatą, ale Guillaume znów o sobie przypomniał. Druga część sezonu to m.in. nieukończone Tour de France, wygrana na etapie i w całym Tour de l’Ain czy fajnie przejechane włoskie jednodniówki. Jednym słowem francuski filozof dobrze się spisał.

🇫🇷Benjamin Thomas
Genialny specjalista od jazdy na torze i dotychczas jeden z wielu francuskich zawodników szosowych. Rok 2022 był jednak dla 27-latka przełomowym m.in. za sprawą podwojenia swojej liczby zawodowych zwycięstw. Te odniósł za sprawą wygranych na etapie i w klasyfikacji generalnej podczas 2 wyścigów – Etoile de Bessèges – Tour du Gard i Boucles de la Mayenne – Crédit Mutuel. Dobrych występów było jednak zdecydowanie więcej i Francuz może z optymizmem patrzeć w przyszłość w Cofidisie.

🇮🇹Simone Consonni
Z jednej strony ciężko nazywać sprintera, który nie wygrywa dobrym zawodnikiem w tej specjalności, patrząc jednak na 28-latka w kontekście jego ekipy warto pamiętać, że to on ratował im tyłek w kontekście zbierania punktów UCI, bowiem Włoch regularnie meldował się wysoko w kolejnych wyścigach czy na etapach. Swój jedyny triumf Simone odniósł podczas Classique Paris-Chauny.

🇫🇷Axel Zingle
Gdyby 23-letni Francuz lubił polski rap to „Z buta wjeżdżam” Soboty byłoby chyba jego ulubionym utworem sezonu 2022. Szerzej nieznany zawodnik zanotował swoje pierwsze 3 zawodowe zwycięstwa – podczas Famenne Ardenne Classic, La Route Adélie de Vitré oraz na etapie Arctic Race of Norway, który zakończył na 4. miejscu w klasyfikacji generalnej i z koszulką punktową. Oby teraz młody kolarz dostał więcej szans w worldtourowych imprezach, bo pokazał, że jest gotowy na takie ściganie.

🇪🇸Ion Izagirre
Wygrany etap i 2. miejsce w klasyfikacji generalnej Itzulia Basque Country przed własną publicznością to najlepszy moment w sezonie w wykonaniu Baska, acz nie jedyny dobry. 33-latek był także 7. w Paryż-Nicea czy 6. w Gran Camiño. Niestety doświadczony kolarz kompletnie zgasł od maja i druga połowa roku jest dla niego do zapomnienia.

Największe pozytywne zaskoczenia:
Benjamin Thomas i Axel Zingle już zebrali pochwały, ale na takową zasługuje w sumie zespół jako całość. Wielu kolarzy dołożyło po cegiełce do końcowego bilansu drużyny i ta nawet bez bardzo wyraźnego lidera zwyczajnie „dawała radę” tam, gdzie miała dawać.

Największe rozczarowania:
14. miejsce w Giro d’Italia to jedyny dobry wynik w końcowym zestawieniu Wielkiego Touru, 25. lokata w Il Lombardii to z kolei najlepszy rezultat w monumentach w wykonaniu Cofidisu. Francuską drużynę można chwalić, ale gdyby miała licencję Pro Teamu to świat nie straciłby praktycznie nic. Większość sukcesów przypadała bowiem na wyścigi niższych kategorii, a chyba nie o to chodzi w prowadzeniu ekipy World Tour panie Cédricu Vasseur, nieprawdaż?

Podsumowanie:
Dużo pozytywów nie powinno zasłaniać mankamentów, o których napisałem w powyższym akapicie. Wszystko to sprawia, że choć ocena końcowa jest dużo wyższa od „potencjału”, to nadal jest jeszcze ogromna rezerwa w ekipie do tego, żeby za rok było jeszcze lepiej.

Zespół jest bliski zamknięcia składu na przyszły rok i nie doszło w nim do wielkich przetasowań dających nadzieję na walkę w największych imprezach na świecie. Jednocześnie (na ten moment) kończą się dla polskich kibiców emocje związane z występami tej formacji, bowiem nieznany jest los Szymona Sajnoka, który ma za sobą kolejny dość anonimowy sezon w barwach francuskiej drużyny.

Ocena potencjału zespołu Cofidis z Naszosowej zapowiedzi sezonu 2022: 1,5/10
Ostateczna ocena dla tej drużyny za sezon 2022: 3,5/10

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Piter
Piter

Sajnok to chyba już po karierze