fot. Trek - Segafredo / Szymon Gruchalski

Za nami bardzo istotna dla losów klasyfikacji generalnej 82. Skoda Tour Luxembourg jazda indywidualna na czas. 26km wokół Remich najszybciej pokonał Mattias Skjelmose Jensen i to Duńczyk został nowym liderem klasyfikacji generalnej.

Czwartego dnia zmagań w Luksemburgu na kolarzy czekała  czasówka poprowadzona wzdłuż granicy luksembursko-niemieckiej. Trasa etapu nie należała do łatwych – mierzyła ponad 26 kilometrów. Oprócz dystansu trudnością były dwa podjazdy – Scheierbierg (1,6 km; 8,8%) i Wentrenger (2,1 km; 5%), a także liczne, ostre zakręty.

Jako pierwszy rampę startową, o 13:17, opuścił Felipe Orts (Burgos-BH). Jadący na początku stawki zawodnicy rywalizowali jednak „jedynie” o wygraną etapową bądź spokojnie przejeżdżali dystans, walka o generalkę zaczynała się zaś przy starcie 36. od końca kolarza – ruszający o 14:29 James Oram (Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling) tracił bowiem do dzierżącego koszulkę lidera Valentina Madouasa (Groupama-FDJ) jedynie 18 sekund po pierwszych trzech etapach.

Bardzo dobry czasy w początkowej fazie rywalizacji wykręcił Morten Hulgaard (Uno-X Pro Cycling Team) – Duńczyk na długo zasiadł na fotelu lidera z czasem 34:18. Blisko poprawy tego rezultatu był jedynie Thibault Guernalec (Team Arkéa Samsic), Francuz na mecie okazał się jednak gorszy od swojego konkurenta o 2 sekundy.

Tak dotarliśmy do grupy walczącej o wygraną w klasyfikacji generalnej – w tej szalał Jason Osborne (Alpecin-Deceuninck). Niemiec poprawił czas Duńczyka na półmetku, na którym z niezłym rezultatem pojawili się także Kévin Vauquelin (Team Arkéa Samsic) czy Joel Suter (UAE Team Emirates). W międzyczasie na mecie pojawił się kolega klubowy tego ostatniego, jedyny Polak w stawce – Rafał Majka. Wynik 35:44 dawał popularnemu Zgredowi 8. miejsce na tamten moment.

Zaskakująco dobrze czasówkę przejechał Txomin Juaristi (Euskaltel – Euskadi) – 27-letni Bask z czasem 35:00 stał się pierwszym punktem odniesienia w walce o prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Jego czas poprawił dopiero Joel Suter – 34:38, a następnie Jason Osborne – Niemiec był szybszy o kolejne 7 sekund.

Genialnie drugą część trasy przejechał za to Kévin Vauquelin – kolarz Team Arkéa Samsic poprawił czas Mortena Hulgaarda i stało się praktycznie pewnym, że dzisiejszy triumfator etapowy stanie się zarazem nowym liderem klasyfikacji generalnej. Wynik Francuza to 34:08. Na trasie wciąż jednak byli dobrze radzący sobie na półmetku Mattias Skjelmose Jensen (Trek-Segafredo), Benjamin Thomas (Cofidis), Aaron Gate (Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling) czy Rune Herregodts (Sport Vlaanderen – Baloise).

Zgodnie z przewidywaniami dobre wyniki na mecie notowali Kevin Geniets (Groupama-FDJ), Jonas Gregaard (Uno-X Pro Cycling Team) czy wymieniony powyżej Rune Herregodts, ale były to czasy pozwalające na zajęcie miejsca w drugiej połowie pierwszej dziesiątki. Chwilę po przecięciu przez nich linii mety na takowej pojawił się nowy lider – 34:05 dawało prowadzenie dla Mattiasa Skjelmose Jensena.

Straszliwie w drugiej połowie osłabł z kolei Benjamin Thomas – przymierzany przez wielu do koszulki lidera klasyfikacji generalnej Francuz z Cofidisu stracił aż 45 sekund do Duńczyka, którego od prowadzenia w całym wyścigu dzielił już tylko przyjazd na metę jadących dość słabo Floriana Sénéchala (Quick-Step Alpha Vinyl Team), Bastiena Tronchona (AG2R Citroën Team) i Matteo Trentina (UAE Team Emirates), tracących jedynie nieco na pomiarze Aarona Gate’aSjoerda Baxa (Alpecin-Deceuninck) oraz jadącego na żółto Valentina Madouasa (Groupama-FDJ).

Nowozelandczyk, zwycięzca wczorajszego etapu i mistrz Wspólnoty Brytyjskiej, czyli Aaron Gate, nie zdołał zbliżyć się do czasu Duńczyka, podobnie zakończyły się starania Matteo Trentina, Sjoerda Baxa i Valentina Madouasa i stało się jasne, że to właśnie Mattias Skjelmose Jensen odniósł dziś pierwsze zwycięstwo zawodowe. Duńczyk jest też bardzo blisko drugiej wygranej – kolarzowi Trek-Segafredo zostaje jutro „tylko” obronić prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Wyniki 4. etapu Skoda Tour Luxembourg 2022:

Poprzedni artykułKampioenschap van Vlaanderen 2022: Zapowiedź wyścigu
Następny artykułOkolo Slovenska 2022: Koen Bouwman zwycięski, aktywna jazda HRE Mazowsze Serce Polski
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments