fot. Okolo Slovenska

Koen Bouwman (Jumbo-Visma) najlepiej poradził sobie w krętej końcówce trzeciego etapu Okolo Slovenska. Z bardzo dobrej strony na etapie pokazali się kolarze HRE Mazowsze Serce Polski.

Kolarze rywalizowali dziś na najdłuższym, 210-kilometrowym etapie z Detvy do Nowej Wsi Spiskiej, obfitującej w kilkukilometrowe podjazdy. Zaliczały się do nich takie wspinaczki, jak: Detvianska Huta (4,5 km; 6,2%), Sedlo Brezina (4,1 km; 5,7%), Sedlo Hradok (6,6 km; 5,3%) czy Dobsinsky Kopec (7,1 km; 5,5%).

Do etapu wystartowało siedmiu Polaków – Na liście startowej wyścigu znalazło się dziewięciu Polaków: Norbert Banaszek, Marcin Budziński, Tomasz Budziński, Piotr Brożyna, Jakub Kaczmarek, Adam Stachowiak (HRE Mazowsze Serce Polski) i Paweł Szóstka (Santic-Wibatech).

Bezpośrednio po starcie ostrym, wielu kolarzy wyrwało się do przodu, by zabrać się w ucieczkę dnia. Odjazd nie wykrystalizował się jednak przed pierwszą lotną premią, na której bezkonkurencyjny był Ethan Vernon (Quick-Step Alpha Vinyl), powiększając prowadzenie w klasyfikacji punktowej. Peleton zaczął się rwać już na pierwszej kategoryzowanej wspinaczce, gdzie swój dorobek powiększył natomiast Lorenzo Fortunato (EOLO-Kometa).

Kolejne kilometry mijały, a na czele wciąż nie było śladów ucieczki – drugą górską premię wygrał kolega lidera „generalki”, Diego Rosa, a na kolejnym lotnym finiszu, po akcji kolarzy Quick-Step Alpha Vinyl, najszybszy był Mauri Vansevenant.

Niedługo później, ucieczka w końcu zdołała się zawiązać. Znalazło się w niej kilkunastu kolarzy, w tym: Diego Pablo Sevilla (EOLO-Kometa), Lennard Hofstede (Jumbo-Visma), Lukas Kubis (Dukla Banska Bystrica), Edo Goldstein (Israel – Premier Tech), Gabriele Petrelli (Cycling Team Friuli ASD), Giovanni Carboni (Equipo Kern Pharma), Alessandro Tonelli (Bardiani-CSF-Faizane), Michael Belleri, Ricardo Ciuccarelli (Biesse – Carrera), Gleb Syritsa (Astana Qazaqstan Team), Jefferson Cepeda (Caja Rural – Seguros RGA), Charles-Étienne Chrétien (Human Powered Health), Kristjan Hočevar (Adria Mobil) oraz Adam Stachowiak z HRE Mazowsze Serce Polski, walczący o punkty do klasyfikacji górskiej. Polak wygrał górską premię ulokowaną na podjeździe Sedlo Brezina, a na kolejnej kategoryzowanej wspinaczce, gdzie jako pierwszy wjechał Diego Pablo Sevilla, zajął trzecią pozycję.

Hiszpan wygrał też premię na podjeździe pod Dobsinsky Kopec, po której ucieczka została zlikwidowana. Stało się to za sprawą wspólnej pracy kolarzy takich ekip, jak: Jumbo-Visma, Quick-Step Alpha Vinyl czy Equipo Kern Pharma. Wysokie tempo doprowadziło też do sporej selekcji w peletonie, w którym po przedostatniej górskiej premii, gdzie swoją przewagę powiększył Lorenzo Fortunato, zostało kilkudziesięciu zawodników.

Po zjeździe, wielu kolarzy decydowało się na przyspieszenie, jednak żadnemu z nich nie zdołało się oderwać od rywali. Aż do akcji Petera Schultinga (VolkerWessels Cycling Team) i Michala Schurana (ATT Investments), którzy oddalili się od peletonu na około 35 sekund.

Z peletonu kontratakowali między innymi: Alessandro Pinarello (Bardiani-CSF-Faizane), Alistair Mackellar (Israel – Premier Tech) czy nawet Koen Bouwman (Jumbo-Visma) i lider klasyfikacji generalnej, Josef Cerny (Quick-Step Alpha Vinyl), jednak żadnemu z nich nie udało się dojechać do uciekających kolarzy.

Gdy akcja została zlikwidowana, na atak zdecydował się Tomasz Budziński z ekipy HRE Mazowsze Serce Polski, zajmujący piętnastą pozycję w klasyfikacji generalnej. Polak został doścignięty niedługo przed szczytem ostatniej górskiej premii na dzisiejszym etapie, na którą jako pierwszy wjechał Lorenzo Fortunato. Za podjazdem w Dravcach doszło do kilku ataków – tym razem za jednym z kolarzy Equipo Kern Pharma pognał Marcin Budziński (HRE Mazowsze Serce Polski). Odjazd został zlikwidowany na 7,5 kilometra do mety.

Mimo wielu prób, o zwycięstwie zadecydował finisz z okrojonej grupy. Krętą końcówkę najlepiej rozegrali kolarze Jumbo-Visma – po zwycięstwo sięgnął Koen Bouwman. Podium uzupełnili Luca Colnaghi (Bardiani-CSF-Faizane) i Roel van Sintmaartensdijk (VolkerWessels Cycling Team). Na siódmej pozycji uplasował się Tomasz Budziński z HRE Mazowsze Serce Polski.

Liderem wyścigu pozostał Josef Cerny. Jutro ostatni etap.

Wyniki trzeciego etapu Okolo Slovenska 2022:

Results powered by FirstCycling.com

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments