fot. Getty Images / Quick-Step Alpha Vinyl

Kontynuujemy jesienną kampanię belgijskich wyścigów – dziś zawodnicy będą rywalizowali w kolejnej rundzie Exterioo Cycling Cup, Kampioenschap van Vlaanderen. Na starcie zobaczymy jednych z najlepszych sprinterów świata, którzy będą walczyć nie tylko o zwycięstwo, ale i punkty UCI, potrzebne ekipom do utrzymania się na najwyższym szczeblu bądź awansu.

Trasa

Mistrzostwa Flandrii zostaną rozegrane na około 15-kilometrowej rundzie w okolicy miasta Koolskamp, gdzie ulokowany będzie start i finisz rywalizacji. Trasa jest praktycznie w całości płaska, jednak wcale nie oznacza to nudy – zmaganiom będzie towarzyszył wiatr, wiejący z prędkością 30 km/h, który może urozmaicić rywalizację. Szczególnie ciekawie może być na odsłoniętym, około 1,5-kilometrowym odcinku, ulokowanym po 90-stopniowym zakręcie w pierwszej części rundy.

Ostatnia prosta nie jest do końca prosta – zawodnicy będą musieli zmierzyć się z kilkoma delikatnymi łukami. Dodatkowo, na około 1500 metrów do mety na szosie ulokowana jest spora wysepka.

Możliwe scenariusze rozegrania wyścigu

Biorąc pod uwagę listę startową, belgijski wyścig może konkurować ze Scheldeprijs o miano sprinterskich mistrzostw świata. To właśnie finisz z dużej grupy jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, jednak nie można wykluczyć, że zobaczymy próby porwania grupy na wąskim i odsłoniętym fragmencie rundy w jej pierwszej części. Jest to jednak krótki odcinek, więc nie powinien mieć on bardzo dużego wpływu na rywalizację. Jak to jednak w belgijskich wyścigach bywa – będzie kręto, wąsko, a dodatkowo deszczowo, przez co wszyscy będą musieli zachować wzmożoną czujność. Raczej nie obędzie się bez kraks, które mogą wprowadzić spore zamieszanie w peletonie.

Faworyci

Na starcie mistrzostw Flandrii zebrała się śmietanka sprinterska, a najbardziej imponująco wygląda skład ekipy Quick-Step Alpha Vinyl, w którym po raz pierwszy w tym roku zobaczymy dwóch najlepszych sprinterów zespołu – Fabio Jakobsena i Marka Cavendisha. Obaj zawodnicy w ostatnim czasie nie notowali wybitnych wyników – od zdobycia tytułu mistrza Europy, Holender ani razu nie włączył się w walkę o zwycięstwo (czy to klątwa gwieździstej koszulki?), a Mark Cavendish nie brał udziału w żadnym wyścigu od początku sierpnia, kiedy to w przeciętnym stylu zaprezentował się w Tour de Pologne, a następnie zajął 44. miejsce w wyścigu ze startu wspólnego w Commonwealth Games (również po zdobyciu koszulki mistrzowskiej…). Obu kolarzom może zależeć na przełamaniu swojej „klątwy”, lecz może udać się to tylko jednemu – bez względu na to, na którego sprintera zdecydują się pojechać, moim zdaniem na Jakobsena, ekipę Quick-Step Alpha Vinyl należy brać pod uwagę jako jednych z głównych pretendentów do sięgnięcia po zwycięstwo.

Motywacją do zwycięstwa mogą być też punkty do rankingu UCI, o które walczą między innymi takie ekipy, jak Lotto Soudal czy Team BikeExchange – Jayco. Belgijska formacja przyjechała na mistrzostwa Flandrii bez lidera klasyfikacji generalnej Exterioo Cycling Cup, Arnauda De Lie, ale za to z Calebem Ewanem, podbudowanym triumfem w chaotycznym sprincie wieńczącym GP de Fourmies. Australijczyk pokonał wtedy Dylana Groenewegena, któremu również będzie zależało na zwycięstwie i zdobyciu jak największej liczby punktów. Obaj zawodnicy będą dysponować bardzo dobrym pociągiem, więc można spodziewać się, że włączą się oni do walki z ekipą Quick-Step Alpha Vinyl.

Nie można lekceważyć też belgijskich sprinterów, którzy licznie stawili się na starcie Kampioenschap van Vlaanderen. Jednym z nich jest Tim Merlier (Alpecin-Fenix), dla którego również może być to okazja do przełamania – po zdobyciu koszulki mistrza Belgii ani razu nie zdołał unieść rąk w geście triumfu, a na podium finiszował tylko trzy razy (klątwa…). Oprócz niego, w wyścigu wezmą udział dynamiczni: Jordi Meeus (BORA-hansgrohe), Amaury Capiot (Team Arkea Samsic), Gerben Thijssen (Intermarche – Wanty Gobert – Materiaux), Tom Van Asbroeck (Israel – Premier Tech), który jesienią zazwyczaj prezentuje bardzo dobrą formę, a także Timothy Dupont, obok którego w składzie Bingoal Pauwels Sauces WB znalazł się Stanisław Aniołkowski.

Nie są to raczej zawodnicy, których stać na wygranie finiszu z najlepszymi sprinterami świata, jednak w przypadku rantów, wszystko może się zdarzyć. Warto zwrócić też uwagę na takich kolarzy, jak: Sam WelsfordCees Bol (Team DSM), Luca Mozzato, Pierre Barbier (B&B Hotels – KTM), Sasha Weemaes (Sport Vlaanderen – Baloise) czy Coen Vermeltfoort (VolkerWessels Cycling Team).

Mój typ

Tim Merlier.

Transmisja

Wyścig Kampioenschap van Vlaanderen w Playerze/GCN+ od 15.45.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments