fot. One Belt One Road Nation's Cup Hungary

Już niespełna 3 tygodnie pozostały do inauguracji tegorocznych Mistrzostw Świata. Czempionat odbędzie się w dniach 18-25 września w Australii, a jego gospodarzem będzie Wollongong.

Międzynarodowa Unia Kolarska jak zawsze jest zmuszona do podzielenia zaproszeń pomiędzy poszczególne reprezentacje tak, by peleton nie był ani zbyt wielki, ani też za mały. Dzieje się to na zasadzie przejrzystych zasad opartych o rankingi, a następnie wszystko „przepuszczane” jest jeszcze przez tzw. relokację kwot, czyli rozdawanie miejsc, których nie chcą wykorzystać poszczególne federacje. Przykład? Np. Austria dostaje 6 miejsc, ale wie, że wykorzysta 2 – pozostałe 4 trafiają zatem do wspólnej puli.

Jazda indywidualna na czas
Zacznijmy od tego, co jest najprostsze – każda federacja na całym świecie wystawić może po 2 zawodników/zawodniczki w tej konkurencji. Wyjątkiem są te, które mają w swoich szeregach obrońców tytułu oraz mistrzów poszczególnych kontynentów – ci nie zabierają miejsca z puli swoim reprezentacyjnym kolegom, więc np. Włosi mogą pojechać we 3 z racji posiadanie w kadrze Filippo Ganny.

Drużynowa jazda na czas
Tu zasada również była bardzo prosta – pojadą te nacje, które zgłosiły się do startu. Na liście opublikowanej przez UCI znajdziemy 21 reprezentacji – od faworytów pokroju Holandii, Niemiec, Włoch czy Danii, poprzez nacje dobre, acz raczej nie obstawiane do walki o medale, aż po kompletnie egzotyczne kadry typu Cape Verde, Południowy Sudan, Jamajka czy Samoa. Polska nie wystartuje w tej konkurencji.

Wyścigi ze startu wspólnego
Tu system jest zdecydowanie najbardziej skomplikowany – organizatorów ogranicza bowiem maksymalny rozmiar peletonu, ale z drugiej strony nikt nie chce oglądać małej grupki zawodników bądź wykluczać potencjalnych faworytów przez zbyt małe kwoty dla poszczególnych nacji. Warto też nadmienić, że i tu działa system automatycznego miejsca dla obrońcy tytułu oraz mistrzów kontynentalnych poza pulą narodową.

Elita mężczyzn
10 najlepszych reprezentacji otrzymało po 8 miejsc, kolejnych 10 po 6 (w tej puli znajdziemy Polskę), następne 10 po 4, a kolejne 20 po 1 miejscu. Nacje spoza top50 rankingu nie mogą wziąć udziału w Mistrzostwach Świata w tej kategorii.

fot. Praca własna w serwisie MapChart

Orlicy
Tu zasada jest nieco inna, ale także premiuje wysokie miejsca w rankingu do lat 23, acz i z uwzględnieniem dużo bardziej proporcjonalnego zaproszenia na poszczególne kontynenty – najlepsze 22 reprezentacje otrzymały po 5 miejsc, następnych 11 po 4, kolejne 18 po 3 (w tej puli znajdziemy Polskę), zaś ostatnie 23 kadry mogą zabrać po 1 kolarzu.

fot. Praca własna w serwisie MapChart

Juniorzy
W najmłodszej męskiej kategorii startującej na Mistrzostwach Świata sytuacja jest najprostsza – 10 najlepszych reprezentacji otrzymało po 5 miejsc i to w tej grupie mamy Polaków, kolejne 5 dostało szansę na wystawienie 4 kolarzy, następne 10 po 3, zaś reszta świata niezależnie od rankingów może wystawić po 2 zawodników.

fot. Praca własna w serwisie MapChart

Elita kobiet + orliczka
Dopiero pod juniorami w dokumencie opublikowanym przez UCI znajdziemy panie. Te powalczą w jednym wyścigu o dwa komplety medali – elita pojedzie bowiem w jednym peletonie z zawodniczkami do lat 23, ale te drugie mają szansę zostać sklasyfikowane w obu kategoriach – istnieje zatem szansa na multimedalistkę w wyścigu ze startu wspólnego.

Kwoty? 5 reprezentacji otrzymało po 7 miejsc i bardzo blisko takiego wyróżnienia były Polki – zabrakło nam dosłownie drobnych punktów, a na dzień dzisiejszy już nawet jesteśmy w top5 rankingu. Niestety ciut za późno i zabierzemy na Mistrzostwa Świata do 6 pań – podobnie jak 9 innych kadr. Kolejne 5 ekip dostało po 5 miejsc, zaś cała reszta świata po 3.

fot. Praca własna w serwisie MapChart

Juniorki
W tej kategorii pozwolę sobie na nie robienie mapy obrazującej układ na świecie – 5 najlepszych reprezentacji otrzymało bowiem 5 miejsc, reszta świata zaś 4. Po doliczeniu obrończyni tytułu i mistrzyń kontynentów mamy następujący układ:

  • 6 zawodniczek – Wielka Brytania
  • 5 kolarek – Francja, Holandia, Niemcy, Włochy, RPA, Uzbekistan, Australia
  • 4 juniorki – reszta świata (w tym Polska)

Pełny dokument z przydziałem kwot zawodniczych znajdą Państwo pod tym linkiem.

guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Winnicki
Winnicki

O ktorej godzinie wyścig elity? O której czasu polskiego planowany finisz???

Winnicki
Winnicki

dzięki za info!