fot. AG2R Citroën Team

Zwycięzcą porannego etapu 3a rozgrywanego w ramach Tour Poitou – Charentes en Nouvelle Aquitaine jest Marc Sarreau. Co oczywiste to właśnie Francuz z AG2R Citroën Team po wygraniu wszystkich odcinków pozostaje liderem 36. edycji tego wyścigu. Jeszcze dziś kolarze zmierzą się z 18-kilometrową jazdą indywidualną na czas.

Trudno powiedzieć za dużo na temat dzisiejszego etapu, albowiem organizatorzy uparcie unikają tworzenia profili swoich etapów. Na mapie znajdziemy 3 górskie premie – żadna z nich jednak nie przekraczała kilometra, a średnie nachylenia to były góra 3-4%. Wszystko zapowiadało zatem, że po 90km dojdzie do sprintu z dużej grupy.

Zdjęcie

Ucieczkę dnia utworzyła czwórka kolarzy – Gijs Van Hoecke (AG2R Citroën Team), Jefferson Alveiro Cepeda (Caja Rural – Seguros RGA), Etienne van Empel (China Glory Continental Cycling Team) oraz Maxime Urruty (Nice Métropole Côte d’Azur). Atakująca grupa szybko zyskała 2,5 minuty nad peletonem, w którym pracowali kolarze Groupama-FDJ.

Ostatni z wymienionych, jedyny Francuz w odjeździe, wygrał pierwsze dwie górskie premie. W międzyczasie próbę przeskoku z peletonu wykonał Louis Barré (Team Arkéa Samsic). 22-letni stażysta francuskiego Pro Teamu ruszył, gdy uciekinierzy mieli do mety 25km i ledwie 40 sekund przewagi.

Peleton łapał kolejnych kolarzy, jako ostatni na 5km przed metą skapitulowali Gijs Van Hoecke i Etienne van Empel. Wówczas na czele głównej grupy, na bardzo szerokim wjeździe do miasta, ustawiły się już pociągi praktycznie wszystkich walczących ekip. Gdy zrobiło się węziej swoją moc pokazały zespoły Groupama – FDJ, Team Arkéa Samsic i Bingoal Pauwels Sauces WB – to one pozostały na dobrych pozycjach. Miejski krajobraz, masa wysepek i rond sprawiły jednak, że sama końcówka była dość chaotyczna.

W finale na dość długi finisz zdecydował się Marc Sarreau (AG2R Citroën Team) i ponownie okazało się, że na Francuza nie ma mocnych. Drugi był nieco przymykany przez swojego rywala Paul Penhoët (Groupama-FDJ), a trzecie miejsce zajął Axel Laurance (B&B Hotels – KTM).

5. miejsce tym odcinku zajął Stanisław Aniołkowski (Bingoal Pauwels Sauces WB).

Wyniki etapu 3a Tour Poitou – Charentes en Nouvelle Aquitaine 2022:

Poprzedni artykułBoczne drogi Kantabrii – zapowiedź 6. etapu Vuelta a España 2022
Następny artykułVuelta a España 2022: Jan Hirt kolejną ofiarą koronawirusa
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments