fot. Tour du Val d'Aoste

Jedną z bardziej znanych imprez dla kolarzy do lat 23 jest Giro Ciclistico della Valle d’Aosta – Mont Blanc. 58. edycję tego wyścigu rozgrywanego we Włoszech wygrał Francuza Lenny Martinez.

19-latek z Equipe continentale Groupama-FDJ w drodze do końcowego triumfu nie zgarnął co prawda żadnego z etapów, ale to właśnie regularna i dobra jazda po włoskich podjazdach dała mu zwycięstwo w całym wyścigu. Dla jego zespołu radość była podwójna – drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął również zawodnik francuskiej drużyny, 21-letni Nowozelandczyk Reuben Thompson. Podium uzupełnił przedstawiciel gospodarzy, Simone Raccani.

Pierwszy, bardzo trudny etap, wygrał Mason Hollyman z Israel Cycling Academy. Liczący ledwie 82km przyniósł jednak ogromne różnice, a aż 5 kolarzy nie zdołało się nawet zmieścić w limicie czasowym. Brytyjczyk nie nacieszył się jednak długo prowadzeniem w całym wyścigu – już drugiego dnia etap wygrał bowiem Lorenzo Germani (Equipe continentale Groupama-FDJ), a liderem został kolega klubowy Włocha – Lenny Martinez.

Także i 3. etap zakończył się wygraną zawodnika przecinającego linię mety na solo. Zwyciężył Alex Baudin (Tudor Pro Cycling Team), a 2,5 minuty za jego plecami do Aosty dotarł mały peleton. To dość ważne wydarzenie, bowiem na pozostałych odcinkach kolarze wpadali na metę praktycznie samotnie.

W sobotę obejrzeliśmy kolejny triumf zawodników Equipe continentale Groupama-FDJ – Reuben Thompson został przepuszczony przez Lenny’ego Martineza, który wyraźnie cieszył się z tego, że powiększył swoją przewagę w klasyfikacji generalnej i że zanotował dublet ze swoim kolegą klubowym.

Ostatniego dnia o wygraną powalczyli uciekinierzy, a etap z metą w Cervinii zgarnął Oscar Onley (Development Team DSM). Brytyjczyk rzutem na taśmę wygrał także klasyfikację punktową, najlepszym góralem został Robin Juel Skivild (Uno-X Dare Development Team), zaś w klasyfikacji pierwszorocznych orlików triumfował zwycięzca całego wyścigu, czyli Lenny Martinez.

We włoskiej etapówce brał udział jeden Polak – barw U.C.Monaco bronił Michał Sędzielewski. Ostatecznie zajął 71. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Końcowa klasyfikacja wyścigu:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments